Viete, ktorý šport je najrýchlejšie sa rozvíjajúcim v súčasnosti? Málokomu by napadli práve šípky. Od krčmových amatérskych turnajov až po niekoľkotisícové haly. Šípky sú svetovým fenoménom a svojich fanúšikov si našli už aj mimo Európy.

Za rodisko šípok možno považovať Anglicko. Rozšírili sa však aj v Škótsku, Walese či v oboch írskych štátoch. Aktuálne sa za šípkovú mocnosť považuje Holandsko, keď majú dlhodobo svetovú jednotku v pobode Michaela van Gerwena (známy aj pod prezývkou „Mighty Mike“). Už odmala dokazoval, že raz bude veľkým hráčom. Dnes má 29 rokov a nevyzerá to na jeho rebríčkový prepad.

Šípky sa hrajú aj v ázijských krajinách, napríklad v Číne, Japonsku, Singapure alebo Hongkongu. Rozšírili sa však aj v USA, Brazílii alebo dokonca aj na Gibraltare.

Turnaje na svetovej úrovni sa odohrávajú najmä v šípkových veľmociach, ale tento rok mala tú česť usporiadať dve šípkové exhibície i Praha. Prvá bola vo februári a druhá v novembri. Hala Královka sa vypredala na oba turnaje. Zavítali tam najlepší hráči sveta, vrátane svetovej jednotky van Gerwen, ale aj známy „caller" Russ Bray či „master of ceremonies" John McDonald. Praha videla šípky na svetovej úrovni a najlepší českí hráči si mohli zmerať sily so zahraničnými šípkarmi a nabrať tak cenné skúsenosti.

Februárová exhibícia bola prvá veľká šípková udalosť v Českej republike. Pozvánku prijali hráči ako Raymond van Barneveld, Michael van Gerwen, Simon Whitlock a už bývalý hráč a súčasný komentátor a zabávač Wayne Mardle. Zahrali si tímový turnaj, kde sa Česi predstavili po boku skúsenejšieho zahraničného hráča. Vyhrať túto štvorhru sa podarilo Karelovi Sedláčkovi a van Barneveldovi.

Podľa postavenia vo svetovom rebríčku sa odohral zápas o tretie miesto, kde Whitlock porazil Mardlea. Finále medzi Holanďanmi prekvapenie neprinieslo, zvíťazila svetová jednotka. Mnohé celosvetovo známe pokriky medzi šípkovými priaznivcami sa hrdo spievali aj v Prahe či podporovali hráčov, kričiac ich prezývky. PDC (Professional Darts Corporation), ktorá zahŕňa najlepších hráčov sveta, sa pražská atmosféra natoľko zapáčila, že šípky do Prahy vrátila v novembri.

Na novembrovej exhibícii sa znova zúčastnila svetová jednotka van Gerwen a Wayne Mardle, pozvanie však prijala aj svetová trojka Škót Peter Wright a ďalší Holanďan Vincent van der Voort. Tentoraz sa hrali zápasy medzi Čechmi a zahraničnými hráčmi medzi sebou, no ani jednému domácemu aktérovi sa vyhrať nepodarilo, a tak sa pokračovalo v čisto zahraničnej verzii.

Gerwen zvíťazil nad Marleom, svetovú trojku prekvapujúco pokoril Holanďan van der Voort. Finále, opäť čisto holandské, bolo zo začiatku v jasnej dominancii svetovej jednotky, keď už viedol 5:1 na legy, no Voortovi sa po spanilej jazde podarilo vyrovnať a finále tak dospelo do rozhodujúceho legu za stavu 7:7. Dvojnásobný majster sveta van Gerwen prekvapenie nepripustil a znova ovládol pražskú exhibíciu.

O pár dní sa začínajú majstrovstvá sveta v šípkach, kde je Holanďan van Gerwen považovaný za najväčšieho favorita. Minulý rok prehral v semifinále, naposledy vyhral predvlani. Nebude to mať jednoduché, keďže šípky sa vyrovnávajú a hráči ako Gary Anderson (tiež dvojnásobný majster sveta), Peter Wright, tohtoročný prekvapujúci víťaz Rob Cross alebo mladá hviezda Dimitri van den Bergh budú chcieť ukázať niečo zo svojho umenia a premiešať tak karty na šampionáte.

Česká jednotka Karel Sedláček, ktorý sa zúčastnil oboch pražských exhibícií, sa úspešne kvalifikoval na nasledujúci svetový šampionát, ktorý sa koná už desiaty rok v budove Alexandra Palace v Londýne. V prvom kole ho čaká mladý Angličan Keegan Brown, ktorému patrí 40. priečka vo svetovom rebríčku.

Nasledujúce majstrovstvá však už budú bez legendárneho a bezpochyby najlepšieho hráča všetkých čias Angličana Phila Taylora. Tento 14-násobný majster sveta vyhral všetko, čo sa len dalo. A hneď niekoľkokrát. Turnaj World Matchplay ovládol úctyhodných 16-krát a na World Grand Prix triumfoval 11-krát.

Na tohtoročnom šampionáte sa chcel rozlúčiť so svojou kariérou víťazstvom, no padol až vo finále, keď nestačil na krajana Roba Crossa 7:2 na sety. Pred pár dňami oznámil ďalší velikán, päťnásobný majster sveta, Holanďan van Barneveld, že po majstrovstvách sveta 2020 ukončí svoju tiež závideniahodnú kariéru.

Šípky sú šport, ktorý môžete hrať dlhodobo, niekoľko desiatok rokov, veď aj Taylor ukončil kariéru, keď mal 57. Hráči, ktorí hrali v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, najlepšie opíšu progres tohto športu, keď začínali hrať v krčmách a skončili na veľkých svetových pódiách.

Pre niekoho nezaujímavý šport, keď sa hráči menia po troch odhodených šípkach a to opakujú, kým neuzavrú leg. Tento šport si však v posledných rokoch získal mnoho priaznivcov po celom svete, šípkové turnaje sa beznádejne vypredávajú, a tým hráči získavajú vyššie odmeny za jednotlivé umiestnenia.

Fanúšikovia prítomní v hale alebo pri televíznych obrazovkách dramaticky prežívajú každý jeden hod, vyhraný leg, set alebo zápas. Rôznymi pokrikmi podporujú svojho miláčika a doslova šalejú, keď sa hodí a trafí famózna 180-tka. Je to najvyšší počet bodov, aký sa dá za tri šípky hodiť.

Takmer každý turnaj sa hráva na legy (jeden leg je úspešné zatvorenie 501 bodov „doublom"), až na dve výnimky, a to World Grand Prix a majstrovstvá sveta). Dôvod je prostý, setmi sa zápas výrazne predĺžuje. Profesionálni hráči musia perfektne poznať rôzne kombinácie čísel, aby si dokázali, čo najlepšie znížiť skóre. Najdôležitejšie je počítanie. A zjavne aj najťažšie na šípkach.

Ak je už šípkar na uzatvárateľnom čísle, musí poznať niekoľko spôsobov, ako sa dá to číslo zavrieť a vybrať si jemu najprijateľnejšiu kombináciu. Každý hráč sníva o uzatvorení 501-bodovej hodnoty na deväť šípok. Za uzatvorenie legu na deväť šípok je vypísaná aj pekná finančná odmena, takže o motiváciu majú hráči postarané.

FOTO: autor