Fanúšik bratislavského Slovana zažíva veľmi ťažké obdobie. Klubu sa nedarí, ťahá deväťzápasovú šnúru prehier. Pre nevyplatené pozdĺžnosti z minulosti má zákaz podpisovať nových hráčov. Už tak úzky káder sa koučovi belasých Vladimírovi Országhovi ešte viacej zúži.

Na prelome rokov sa uskutoční už tradične svetový šampionát hokejistov do dvadsať rokov, na ktorom by nemal chýbať útočník Slovana Adam Liška. „Odohral som posledný zápas, teraz sa pripojím k reprezentácii do dvadsať rokov v príprave na svetový šampionát,“ prezradil bratislavský rodák a následne zhodnotil aj duel s Kazaňou. Ten síce body nepriniesol, ale mohla tešiť aspoň zlepšená hra, po ktorej prišla tesná prehra 1:2. „Snažili sme sa zabudnúť na to, čo bolo. Chceli sme podať čo najlepší stopercentný výkon. Bojovali sme, ale chýba tomu ešte nejaká nadstavba. Najdôležitejšie je zakončenie, dávame málo gólov. Ak sa v tom zlepšíme, budeme vedieť víťaziť.“

Takmer mesiac bude chýbať v šatni Slovana. Počas svojej prvej sezóny v KHL sa dokázal v tíme skvelo udomácniť. Odohral plný počet 38 zápasov s priemerným časom na ľade 15 minút 14 sekúnd. Pripísal si sedem bodov za dva góly a päť asistencií. Vynikal najmä bojovnosťou, obetavosťou a hrou v oslabení. Svedčí o tom aj 43 zblokovaných striel. Z útočníkov v KHL je to tretí najvyšší počet.

Získané skúsenosti bude chcieť zužitkovať na juniorskom šampionáte. „Už sa na to teším. Dúfam, že opäť vytvoríme skvelú partiu. Takú, aká bola vždy s chalani už od reprezentácie do šestnásť rokov. Verím, že ak budeme držať spolu, môžeme niečo dosiahnuť,“ smelo vyhlásil Adam Liška a následne prezradil, aký výsledok by chceli dosiahnuť. „Ciele musíme určiť s trénerom. S chalanmi by sme však chceli medailu. Viem, že je to smelý cieľ, ale myslím si, že sa to podariť môže.“

Mladého 19-ročného útočníka počas sezóny chválil aj jeho kouč. „Adaptoval sa do tímu, bol súčasťou našej hry. Je to však šanca pre ďalších hráčov. Keď niekto vypadne, niekto iný príde. V zápase s Kazaňou sa do zostavy dostali ďalší hráči a chopili sa svojej šance. Každý sme si strojcom vlastného šťastia. Ak niekto odíde, vypadne, bude mať slabšie obdobie, znamená to šancu pre niekoho iného. Každý deň sa o niečo hrá, každý deň sa niečo deje. Hráme o budúcnosť klubu a aj o svoju, o to, aby sa fanúšikovia vrátili na tribúny. Vždy je o čo hrať,“ okomentoval jeho odchod Országh.

Okrem Lišku si pôjde reprezentačné povinnosti plniť aj Michal Řepík, ktorého nominoval kouč českého tímu Miloš Říha. „V stredu by však mal hrať za nás proti Rige a až po zápase by sa mal pripojiť k českej repre,“ povedal Országh.

Kým u našich západných susedov bude zástupca zo Slovana, v Slovenskom výbere budú absentovať. Vedenie klubu sa dohodlo s reprezentáciou, že hráčov belasých nenominujú, aby sa mohli pripravovať na ďalšie zápasy. Naskytá sa tak otázka, či nebol záujem o to, aby zostal aj Řepík. „Tieto veci rieši vedenie. Dostal pozvánku a pôjde reprezntovať,“ odpovedal Országh.

FOTO: Presilovka / Alžbeta Takácsová