V piatich zápasoch pokorili súperi našu bránu celkom 17-krát. Slovensko sa tak nachádza na siedmom mieste v počte inkasovaných gólov. Obaja brankári odchytali identicky po dva a pol zápasu. Ktorému sa darilo lepšie? A aké sú ich slabiny?

Šampionát odštartovalo Slovensko s Patrikom Rybárom v bráne. Ten vychytal úvodnú výhru proti USA, keď súperovi dovolil skórovať len raz. Celkovo zneškodnil 25 striel z 26. S úspešnosťou 96 percent nastupoval do svojho druhého duelu, opäť proti zámorskému súperovi. Žiaľ, v dueli s Kanadou sa mu až tak nedarilo. Po piatich inkasovaných góloch ho vystriedal Marek Čiliak. Posledný zápas odchytal proti Francúzsku. Z 20 striel si tri našli cestu poza jeho chrbát. Napriek tomu si pripísal svoju druhú výhru.

Medzi brankármi patrí Rybárovi 20. miesto. Celkom inkasoval deväť gólov, štyri z nich v oslabení. Až jednej tretine z nich nemal ako zabrániť. Vo výhľade mu totiž zacláňal protihráč. Najčastejšie mu prešiel puk cez lapačku a medzi betóny. Na druhej strane, Rybár si bezchybne pokrýva horné rohy brány. Do toho pravého sme dostali od Kanady víťazný gól v poslednej sekunde.

1.jpg Grafika: Presilovka

Čiliak čaká na výhru

Minuloročný šampionát opúšťal Marek Čiliak ako brankárska jednotka. V piatich zápasoch vychytal spoluhráčom dve výhry a predviedol 119 úspešných zákrokov. Na tohtoročných majstrovstvách sa predstavil po prvýkrát v zápase proti Fínsku. Inkasoval tri góly z 26 striel. Úspešnosť jeho zákrokov bola 88,46 percenta. Do druhého zápasu naskočil proti Kanade za stavu 5:4 a vystriedal tak Patrika Rybára. Sedem striel zastavil, avšak tá posledná, ôsma, mu tesne prenikla a rozhodla o našej prehre. Proti Nemecku zneškodnil osemnásť striel. Na dôležitú výhru to však nestačilo.

Čiliak sa radí na 19. miesto. Inkasoval o dva góly menej než Rybár, sedem, a doteraz zneškodnil 48 striel. V oslabení ho súper pokoril dvakrát. Pri jednom góle nemal najmenjšiu šancu puk chytiť pre cloniaceho súpera. Najčastejšie mu prenikajú strely v horných priestoroch brány. Dôvodom môže byť skutočnosť, že Čiliak niekedy až priveľmi vykorčuľuje von z brány. Jeho výhodou môže byť, že si takto lepšie vykrýva puky mieriace do spodnej polovice brány. Tam ich inkasoval najmenej.

2.jpg Grafika: Presilvoka

FOTO: Presilovka