Zatiaľ čo sa Detroit Red Wings potáca blízko dna NHL a bojuje s generačnou obmenou, jeho záložný tím Grand Rapids Griffins v AHL je v oveľa príjemnejšej situácii. Sú na čele Západnej konferencie. Svoje zásluhy má na tom i slovenský brankár Patrik Rybár, ktorý prežíva svoju prvú sezónu za „veľkou mlákou“. A celkom úspešne.

Z českej extraligy na majstrovstvá sveta a z majstrovstiev priamo do zámoria. Po vydarenej sezóne dostal Patrik Rybár vynikajúcu odmenu. Ročný kontrakt s klubom Detroit Red Wings a spolu s ním aj šancu okúsiť chuť NHL. Po výbornom prípravnom kempe putoval do záložného tímu, aby sa aklimatizoval v novom prostredí, v novom tíme a predovšetkým na užšom klzisku.

Rybár začínal v Grand Rapids z pozície dvojky, hlavným ťahúňom mal byť starší a skúsenejší Harri Säteri. 29-ročný Fín si pripísal úspešné štarty nielen vo fínskej lige či KHL, ale i v NHL. Slovenský brankár ho však postupne začal vytláčať na striedačku. Po nevydarenom debute, v ktorom inkasoval až päť gólov, v nasledujúcich štyroch zápasoch neinkasoval viac ako dvakrát a tímu vychytal tri výhry. Svojou výbornou hrou si pýtal miesto v bráne v ďalších zápasoch. A aj ho dostal.

Rybár odohral celkom 21 zápasov, len o jeden menej než Säteri. Pripísal si desať víťazstiev a šesť prehier. Predviedol viac ako 500 úspešných zákrokov, inkasoval 49 gólov, čím sa zaradil medzi top päť brankárov v priemere inkasovaného gólu na zápas. Až v 13 zápasoch mu neprenikli poza chrbát viac ako dve strely. Priemerne inkasuje 2,3 gólu a jeho úspešnosť je 91,3 percent, vďaka čomu patrí medzi prvú dvadsiatku brankárov AHL. Za svoje výkony bol neraz ocenený ako hviezda zápasu.

Trochu poslabšie sa mu však darí v samostatných nájazdoch, v ktorých inkasoval päťkrát zo sedemnástich striel. Jeho úspešnosť je 70,6%. Prvé víťazstvo v nájazdovej lotérii ukradol súperovi až v novom roku, perfektným zákrokom lapačkou.

Napriek tomu si vo svojej prvej sezóne v zámorí počína veľmi dobre. Na nováčika na malom klzisku má výborné postavenie v bránkovisku. Priestor si svedomito vykrýva, číta hru súpera a málokedy sa nechá rozpohybovať, svedomito si drží svoju pozíciu. Jeho slabinou sú zatiaľ horné rohy brány.

Taktiež si vie bezchybne poradiť v situácii jeden na jedného.

V poslednom zápase Rybár pochytal všetkých 24 striel súpera a pripísal si tak svoje prvé čisté konto v AHL. Najbližšie by sa mal postaviť do brány v stredu, 23. januára proti tímu Manitoba Moose. V tejto sezóne im čelil už dvakrát. Oba zápasy priviedol do víťazného konca, protihráči ho dokázali prekonať zakaždým len raz.

FOTO: Facebook / Grand Rapids Griffins