Historicky najlepší strelec majstrovstiev sveta dnes ukončil aktívnu kariéru. Pokračovať však bude na nemeckej lavičke pri labužníkovi Joachimovi.

Miroslav Klose bol výnimočný hráč. Nie preto, že vedel dať gól. To vie aj Slovanista. No Klose dal gól, niekedy tiež dôležitý, a zostal pri zemi. Akoby ani nebol Nemec. Vlastne ani nebol, narodil sa v Poľsku.

Dnes už 38-ročný Miro úradoval v pokutovom území vždy, keď to bolo potrebné. Jeho cit na góly a načasovanie boli pastvou pre oči. Mal skvelú hlavičku. Aj nožičku. Za Nemecko strelil 71 gólov v 137 zápasoch, pričom v Die Mannschaft debutoval ako 22-ročný. Navyše, drží rekord v počte presných zásahov na majstrovstvách sveta. Počas štyroch šampionátov sa trafil 16-krát.

Skúsený hrot s výzorom vydeseného tínedžera, ktorý prišiel k babke na koláč, sa teraz rozhodol pomôcť svojej reprezentácii z inej pozície. Bude asistentom. Pravou rukou Joachima Löwa, hlavného strojvodcu. Tou pravou rukou muža, ktorý si v obľube kontroluje, či nemá zlomený nos alebo si niečo nezabudol v nohaviciach. Je tak možné, že Miro bude bažiť po poste ľavej ruky. Tá býva pri Joachimovi iba pozorovateľom počas jeho kulinárskych zážitkov.

Klose je univerzál. Trafí sa hlavou, ľavou aj pravou. Preto si ho vybral Löw. Hlavný tréner totižto cíti, kde ho tlačí topánka. Lovec Joachim, ako sa ho dá ľudovo nazvať, vie, že pravačka už nie je to, čo bývala. Potrebuje vylepšiť ľavú ruku, pretože kamery si jeho pravú stranu pozorne všímajú. A ľavá je v pokoji, nepúta pozornosť. To je dôvod, prečo došlo k spojeniu Kloseho a Löwa. Jogi potrebuje zaškoliť.

FOTO: Breakforbuzz.com