Tipsport liga zaznamenala po nástupe Richarda Lintnera v posledných rokoch veľké zlepšenie. Ale keď ide o množstvo praktických vecí, sú väčšinou nedotiahnuté alebo dokonca úplne nepremyslené.

Mali by ste vidieť: Záverečná nominácia hokejovej reprezentácie na ZOH

Kam skôr skočiť

Hokejový fanúšik si už akosi zvykol na februárový termín zápasu hviezd Tipsport ligy. Tento rok sa vedenie ligy rozhodlo projekt ozvláštniť a vytvoriť tzv. All Star Cup, ktorý spojí slovenskú, českú, rakúsku a nemeckú ligu. Zvolilo si však na tento krok nesprávny čas. V čase konania All Star Cupu už bude prebiehať aj olympijský hokejový turnaj, na ktorom sa predstaví aj desať najlepších hráčov z našej ligy. Turnaj bude teda ukrátený o najlepších hokejistov našej ligy. A nielen našej. Pretože sa dá predpokladať, že Rakúsko aj Nemecko siahnu do reprezentácie aj po hráčoch zo svojich líg. Podujatie by sa dalo nazvať ako akýsi All Star Cup druhého sledu. A hokejový fanúšik na Slovensku bude mať ťažký výber, čo skôr pozerať.

Országh mimo zostavy

Najviac na tieto zmeny azda doplatí tréner HC’05 iClinic Banská Bystrica a asistent reprezentačného trénera Craiga Ramsayho Vladimír Országh. Vďaka rozhodnutiu Pro-Hokeja o tom, že kalendár zápasov Tipsport ligy sa meniť nebude a naša najvyššia domáca súťaž sa bude hrať aj počas olympijských hier v Pjongčangu, bude môcť olympijský hokejový turnaj sledovať len s diaľkovým ovládaním svojho televízora v ruke.

A nebude to jediný problém, s ktorým sa bude musieť vysporiadať ako hlavný tréner Banskej Bystrice. Bude sa musieť zaobísť bez troch kľúčových hráčov, čo nie je vôbec príjemná situácia. A nebude v tom sám. Trenčínu, Košiciam, Nitre a Liptovskému Mikulášu budú niektorí hráči chýbať tiež. So žiadosťami o prerušenie súťaže, respektíve o presunutie zápasov na iné termíny, viacero klubov neuspelo. A tak sa ponúka otázka: sú naozaj peniaze prednejšie pred hokejom a fanúšikmi?

Aktuálne stanovisko SZĽH k Vladimírovi Országhovi: „Pokiaľ ide o neuvoľnenie trénera Vladimíra Országha pre potreby reprezentácie, stále prebiehajú rokovania na túto tému a pevne veríme, že zodpovedný prístup klubov k reprezentácii krajiny na najvyššom športovom podujatí, akým olympijské hry sú, je v záujme celého hokejového hnutia.“

DSC_0895.JPG FOTO: Presilovka/Alžbeta Takácsová

Peniaze alebo hokej?

Zdá sa, že vedenie súťaže sa chcelo podobať NHL, a tak sa nechalo pri rozhodovaní inšpirovať práve zámorskou profiligou, ktorá nielenže sa rozhodla neprerušiť súťaž, ale aj zakázala účasť hráčom na olympijských hrách. Ale v zámorí to dokonca bolo vynútené riešenie. Veď by liga prišla o nemalé finančné prostriedky z reklamy, vstupeniek, televíznych práv. Ale zároveň zámorský fanúšik nepríde o nič, čo sa týka kvality a sily tímov, pretože všetci hráči zostanú aj počas olympiády vo svojich kluboch.

Keď sa rozhodlo vedenie našej ligy neprerušiť súťaž, potom malo nechať v kluboch aj hráčov, pretože takto niektoré kluby môžu prísť tiež o cenné body v boji o čelo tabuľky alebo o pozície do play-off. Preto asi bude vedenie našej ligy spokojné s príjmami, aj keby to malo znamenať zhoršenie kvality súťaže na niekoľko týždňov. Ale ten, kto najviac utrpí, je fanúšik hokeja.

Najväčší „sviatok“

Olympijské hry sa konajú každé štyri roky a sú väčšinou sviatkom a oslavou športu. Preto by v krajinách s veľkosťou Slovenska malo byť samozrejmosťou prerušenie súťaží a naplno umožniť všetkým vychutnať si olympiádu. Aby hokejový fanúšik mohol fandiť svojmu reprezentačnému výberu, aby si na chvíľu oddýchol od ligy. A nielen on. Ale aj kluby a hráči. A vynára sa ešte jedna otázka: bol by naozaj taký problém presunúť niekoľko zápasov na iné termíny? Kde je vôľa, tam je aj cesta. Akou sa bude uberať slovenský hokej, na to si budeme musieť ešte počkať. Dovtedy nám len zostáva dúfať, že sa vyberie tou správnou.

Čo si o tejto situácii myslíte vy? Dajte nám vedieť v komentároch

FOTO: Presilovka/Alžbeta Takácsová