Utorkový zápas „dvadsiatky" proti majstrovi z Banskej Bystrice sledoval z tribúny piešťanskej Easton Arény aj nový kormidelník slovenskej reprezentácie Craig Ramsay. Skúseného Kanaďana čaká onedlho prvý reprezentačný turnaj, od 10. do 12. novembra sa Slovensko predstaví na Nemeckom pohári. Ramsay preto nezaháľa a v rámci dôkladnej prípravy sa snaží osobne odsledovať čo najviac zápasov a potenciálnych reprezentantov. V exkluzívnom rozhovore okrem skladby mužstva pred blížiacim sa turnajom prezradil aj svoje dojmy z mladíkov z projektu SR20.

FOTO: Alžbeta Takácsová/Presilovka

Ako sa vám páčil zápas?

Myslím, že bol výborný. Bol rýchly a to je niečo, čo chcem od našich hráčov vidieť, aby hrali rýchlo a tvrdo. „Dvadsiatka“ mala skvelú rýchlosť, bojovali naozaj dobre, bola zábava ich sledovať. Vypovedá to o tom, že v slovenskom hokeji sú kvalitní mladí hráči.

Bude vás zaujímať: Tomáš Marcinko: Na olympiádu ma dostanú len kvalitné výkony v klube

Ktoré ďalšie zápasy ste nedávno navštívili?

Minulý piatok som bol v Nových Zámkoch. Včera som bol na zápase Slovana proti Dinamu Moskva. Slovan odohral veľmi dobré dve tretiny. Zábava to bola aj Nových Zámkoch. Snažím sa cestovať po Slovensku a vidieť čo najviac. Užívam si, že môžem vidieť, ako hrajú všetky tímy. Napríklad Banská Bystrica je tím, proti ktorému sa hrá ťažko. Dobre sa na ich hru pozerá, robia dobrú robotu a podobný štýl hokeja by som rád videl aj v národnom tíme.

Ktorý zo zápasov vo vás zanechal najlepší dojem?

Najlepší súboj bol zrejme Trenčín a Banská Bystrica. Bol naozaj tvrdý, obidva tímy bojovali a predvádzali výborný hokej. Bystrica strelila v tretej tretine dva góly a vyhrala.

Prišli ste na dnešný duel sledovať konkrétnych hráčov?

V oboch tímoch je niekoľko hokejistov, ktorých som sledoval. Pre mňa bolo však dôležité vidieť, ako hrajú mladí hráči proti naozaj kvalitnému súperovi, akým Bystrica je. V podstate som sa však prišiel pozrieť na všetkých. Niektorí s nami zrejme pôjdu do Nemecka, uvidíme, ako sa to vyvinie.

Na ktoré ďalšie zápasy na Slovensku sa v blízkom období chystáte?

Tento týždeň uvidím dva zápasy Slovana, v stredu a v piatok. Potom, myslím, idem v nedeľu do Nitry. Snažíme sa hlavne získať čo najviac informácií, vidieť veľa hráčov a dobre sa pripraviť, pretože sa pokúšame o nejaké zmeny. Hráčov budem mať k dispozícii len deň alebo dva a potom odohráme tri zápasy za tri dni, takže po trénerskej stránke je to náročné. Nedá sa len tak povedať: „Hej, ideme na to.“

Aký dojem máte z reprezentačného výberu do 20 rokov?

Výborný. Sú rýchli, dobre korčuľujú a tvrdo bojujú. Na mladých hráčov hrali naozaj tvrdo. Hrali proti dospelým, no boli nebojácni a nestiahli sa. Sú dobrá partia a teším sa, keď ich uvidím na svetovom šampionáte.

Neuvažovali ste nad tým, že by ste v národnom tíme vyskúšali aj niektorého z mladíkov z projetku?

S pánom Bokrošom, sme sa dohodli, že mu do projektu nebudem zasahovať a brať hráčov. Samozrejme, keď vidím, ako tento tím hrá, tak som otvorený možnosti prehodnotiť to.

Aký je váš vzťah s trénerom Vladom Országhom?

Výborný, veľmi mi pomohol na prvom tréningovom kempe. Je to tréner, ktorý tvrdo pracuje a rozumie hre, taktiež má skúsenosti z NHL. Vychádzame spolu veľmi dobre, páči sa mi spôsob, akým trénuje. Je progresívny a myslím, že z neho bude výborný tréner. Nie je to pre neho jednoduché - byť na dvoch trénerských stoličkách. Keď sme sa prvýkrát rozprávali s Mirom Šatanom, povedal mi, že chce Vlada do tímu a bol to výborný krok.

Neprehliadnite: Nominácia na Nemecký pohár

Mám pri sebe aj Michala Handzuša, ktorý nám takisto pomôže v Nemecku. Taktiež je tu Ján Lašák, ktorý je pre nás viac, než len tréner brankárov. Som obklopený naozaj dobrými ľudmi, ktorí mi pomáhajú, majú veľa skúseností a rozumejú hokeju. Tiež sa od nich môžem niečo naučiť.

Páči sa vám na Slovensku?

Je to tu skvelé, veľmi sa mi tu páči. Už som pochodil Bratislavu. Obľúbil som si aj tunajšie jedlo. Príde za mnou aj manželka, takže si to tu môžeme užiť spolu.

foto: copernblue.com