V smutnej atmosfére sa niesla tlačová konferencia pred piatkovým zápasom Nitry so Zvolenom. Koniec aktívnej hráčskej kariéry na nej oznámil kanadský útočník David Laliberté. Za predčasný koniec 30-ročného hokejistu môžu pretrvávajúce problémy s chrbtom.

Po rozhovoroch s doktormi, fyzioterapeutom a rodinou Laliberté dospel k záveru, že pokračovať v ďalšej kariére by bolo riskantné a rozhodol sa urobiť rozhodnutie, ktoré sa u žiadneho profesionálneho športovca nerodí ľahko. Podľa jeho slov sa prvé problémy s chrbtom objavili už v osemnástich rokoch. Napriek tomu, že sám vedel, že jeho kariéra nemusí trvať dlho, chcel v hokeji niečo dosiahnuť.

Elitná formácia

Po svojom príchode do Nitry - krátko po začiatku minulej sezóny - si Kanaďan so 16-kou na drese svojimi výkonmi okamžite získal nitrianskych fanúšikov. Spolu s ďalším krajanom Juddom Blackwaterom a centrom Marekom Slovákom vytvorili elitnú útočnú formáciu, ktorá značnou mierou prispela k zisku historického titulu mužstva spod Zobora. Po víťaznom play-off sa dočkal ocenenia pre najužitočnejšieho hráča vyraďovacích bojov - Zlatej korčule.

Po vydarenej sezóne ho neminuli viaceré ponuky zo zahraničia, no rodák z provincie Québec sa rozhodol predĺžiť zmluvu s Nitrou. Chvíľu, keď hráči priniesli pohár do Nitry a oslavovali celú noc s fanúšikmi, opísal ako najkrajší zážitok vo svojej kariére.

15211764_10202613254768196_142386322_n.jpg FOTO: Facebook/HK Nitra

Zlom s Popradom

Na skvelé výkony nadviazal aj v aktuálnom ročníku, keď si v 17 zápasoch pripísal 16 bodov za 6 gólov a 10 asistencií. V stretnutí s Popradom však prišlo zranenie, ktoré výrazne zhoršilo Davidove bolesti chrbta. Po návšteve fyzioterapeuta ešte prišiel pokus o návrat na ľad, no neúspešne. Bolesť sa vrátila a zmarila tak akékoľvek nádeje kanadského útočníka na návrat do zápasového diania.

Skúsenosti z NHL

V pestrom hokejovom životopise Davida Lalibertého figuruje aj 11 štartov v prestížnej NHL, kde v drese Philadelphie, ktorá ho draftovala po úspešnom pôsobení v juniorskej súťaži strelil dva góly a bodovo vydarené sezóny zaznamenal aj v nižšej AHL. V Európe si vyskúšal pôsobenie v Nemecku, Nórsku či medzinárodnej EBEL. V minulej sezóne mal v drese Nitry najlepší bodový priemer na zápas v celej lige a bez váhania možno skonštatovať, že išlo o jednu z najlepších akvizícií posledných rokov v rámci našej súťaže. Keď už si niekto vyslúži od fanúšikov vlastný chorál, musí to byť skutočne výnimočný hráč. Stavaný útočník, ktorý si nitrianske srdcia získal nielen gólmi, ale aj tvrdou, bojovnou hrou, bude mať svoju rozlúčku v piatok 2. decembra na zápase proti Martinu.

Prečítajte si reakcie Davida Lalibertého po ukončení kariéry.

David, aké spomienky vám zostanú na Slovensko?

Len tie najlepšie. Moja najkrajšia spomienka na moje pôsobenie na Slovensku bude, samozrejme, zisk majstrovského titulu. Predovšetkým kvôli našim skvelým fanúšikom, ktorí sú najlepší v lige a neustále nás podporovali v domácich zápasoch, ale tiež vonku.

Aké rozdiely ste vnímali v živote na Slovensku v porovnaní s tým v Kanade? Čo bolo pre vás rovnaké a čo odlišné?

Myslím, že jeden z najväčších rozdielov medzi Kanadou a Slovenskom je infraštruktúra a všetky rôzne typy budov. Napríklad, my nemáme hrady a zámky. To nám pomáha uvedomiť si, aká je Kanada mladšia krajina v porovnaní s tými európskymi.

Spoločným znakom medzi Nitrou a mojím rodným mestom je poľnohospodárstvo. Dom mojich rodičov je postavený na poľnohospodárskych pozemkoch a tie sú aj u nás dôležitou súčasťou scenérie.

Vrátili by ste sa niekedy na Slovensko?

Určite. Ak by som mal príležitosť vrátiť sa späť na Slovensko, rád by som si šiel zalyžovať do Tatier. A, samozrejme, vrátil sa späť do Nitry, vidieť zápas a počuť znova spievať našich fanúšikov.

Aké boli vaše pocity pri poslednom zápase, keď celý štadión niekoľko minút s potleskom spieval vaše meno, zatiaľ čo sa vaša fotka objavila na obrazovke?

Aby som bol úprimný, bohužiaľ, zmeškal som to. Môj synček bol veľmi unavený, takže sme museli odísť už pred koncom druhej tretiny, aby sme ho uložili do postele. Ale je to vždy neuveriteľný pocit, keď počujete, ako ľudia spievajú vaše meno. Zažil som to tu veľakrát.

tlacovka.png Tlačovka, na ktorej oznámil Kanaďan koniec kariéry. FOTO: Youtube.com

Ako by ste porovnali našu ligu s ostatnými európskymi, v ktorých ste pôsobili?

Myslím, že hra na Slovensku je trošku viac otvorená, útočná. Taktiež máte častejšie puk na hokejke a viac času, ako napríklad v Nemecku či Rakúsku.

Ste taktiež šampiónom v medzinárodnej EBEL lige s tímom HC Bolzano. Ako by ste tento titul porovnali s tým nitrianským?

Víťazstvo s Bolzanom bolo tiež veľmi pekné. Bolo to prvýkrát, čo tento tím vyhral EBEL a my sme vtedy porazili najlepší rakúsky tím, Salzburg. Išlo vlastne o moje prvé víťazstvo v lige vôbec. Titul s Nitrou je ale tiež veľmi špeciálny, pretože to bolo taktiež premiérové prvenstvo v histórii klubu.

Aké sú vaše ďalšie plány v osobnom živote?

Plánujeme sa vrátiť naspäť domov na Vianoce. Doma budem pokračovať v štúdiu ekonómie, kde by som si chcel dorobiť titul. Veľmi rád by som sa tiež ďalej popri tom pohyboval pri hokeji, možno ako skaut, tréner alebo by som pôsobil na hokejovej škole. Ešte však nie som presne rozhodnutý.

Budete v budúcnosti naďalej nejakým spôsobom spolupracovať s tímom Nitry?

Moje dvere pre Nitru budú vždy otvorené a viem, že to tak bude aj naopak. Ak budú potrebovať odo mňa pomoc alebo čokoľvek iné, budem šťastný, ak sa skontaktujeme. Výsledky spoluhráčov budem naďalej sledovať.

Je niečo, čo by ste chceli odkázať nitrianskym priaznivcom?

Moja rodina a ja sme tu našli skvelé prostredie, bolo o nás výborne postarané a život na Slovensku sme si veľmi užívali. Chceli by sme povedať veľké ďakujem celej organizácii, trénerom, spoluhráčom, priateľom, ktorých sme si tu našli a taktiež skvelým fanúšikom, ktorí nás celú sezónu podporujú. Sú najlepší, akých som počas celého svojho pôsobenia v Európe zažil.

FOTO: Facebook/HK Nitra