Najvyššia hokejová súťaž ponúka aj po odchode bratislavského Slovana niekoľko atraktívnych súperení, ktoré majú regionálny charakter, alebo sa jednoducho časom prirodzene vytvorili medzi klubmi. Jedno derby však vyniká nad všetkými. Zvolen a Banská Bystrica tvoria unikátnu, generácie trvajúcu, regionálnu rivalitu, ktorá sa, okrem iných sfér, prejavuje najmä v hokeji. Tam trvá už takmer 90 rokov. Zatiaľ čo Zvolen, až na malú výnimku, patril k stabilným účastníkom extraligy prakticky od jej vzniku, ich severný sused si trvalý postup medzi elitu vybojoval až v roku 2008. Odvtedy stihli stredoslovenskí susedia skrížiť hokejky presne v 60-tich ligových zápasoch. Za ten čas sa toho na ľade i na tribúnach odohralo viac než dosť. Tu je výber niekoľkých pamätných momentov.

Postupová radosť a početné výjazdy

Postup do extraligy vyvolal v Banskej Bystrici obrovskú eufóriu. Bystrickí priaznivci sa okrem zápasov proti ostatným kvalitným tímom mohli konečne tešiť najmä na ten najprestížnejší - proti odvekému rivalovi z juhu. Možnosť zažiť vyhecované súboje na ľade, ale aj na tribúnach, využívali fanúšikovia naplno a do Zvolena podnikali doslova invázie. Niekoľkotisícové počty neboli výnimkou a keď ich už autobusy či vlaky omrzeli, povedali si, že to skúsia na člnoch dole Hronom. Sú to práve prvé roky po postupe Banskej Bystrice, na ktoré fanúšikovia oboch táborov najradšej spomínajú.

Keď treba uhasiť vášne

Ako to už v týchto zápasoch býva, atmosféra na jednej či druhej strane bola neraz hnaná do krajnosti. Pri druhom zápase na ľade Zvolena, 18. januára 2009, domáci vyhrali záverečnú tretinu i celý zápas 2:1. To, pochopiteľne, vyvolalo veľkú nespokojnosť v tábore hostí. Situáciu sa rozhodol do svojich rúk zobrať, dnes už nebohý, zamestnanec zimného štadióna "Palči" Kolibík. Určite by sa uplatnil aj ako hasič...

Po prvýkrát v play-off

Trvalo to tri sezóny, no napokon sa fanúšikovia dočkali. Zvolen a Banská Bystrica sa mali prvýkrát stretnúť vo vyraďovacích bojoch. Jedna z najlepších sérií play-off v extraligovej histórii mala všetko: obrovské nasadenie na oboch stranách, vybičované súboje hráčov i fanúšikov, elektrizujúcu atmosféru, tesné výsledky a napokon až sedemzápasovú drámu, po ktorej sa nakoniec radovali Barani. Do play-off pritom oba celky vstupovali z úplne odlišných pozícií. Banská Bystrica mala za sebou dovtedy najlepšiu sezónu a skončila tretia, zatiaľ čo Zvolen po podpriemernej základnej časti obsadil až šieste miesto. Proti Bystrici dokonca v štyroch zápasoch ani raz nevyhral, navyše len pár kôl pred koncom sa musel vysporiadať s výmenou trénera. V blízkej budúcnosti sa môžete tešiť na obsiahlejší článok o tejto pamätnej sérii, zatiaľ vám ponúkame malú ochutnávku.

Druhé štvrťfinále a zvolenské salónky

Úplne odlišný priebeh mala štvrťfinálová séria v roku 2013. Zvolen ako suverénny víťaz základnej časti vyzval ôsmu Bystricu a svojmu súperovi oplatil vyradenie ešte jednoznačnejším spôsobom, zvíťazil 4:1 na zápasy. Po prvých dvoch zápasoch na ľade Zvolena, keď bol stav 1:1, vznikla jedna vtipná prekáračka. Ikonická postava pohronských derby, bystrický obranca Lukás Bambúch, mal ťažké srdce na hráčov súpera, ktorí, podľa neho, až príliš často a ochotne v súbojoch padali. A poznal aj príčinu. Jeho vyjadrenie vyvolalo reakciu aj u fanúšikov, ktorí v ďalších zápasoch pravidelne hádzali na ľad salónky. Zvolenčania si z toho ťažkú hlavu nerobili, pokryk „salónky“ dokonca zaradili do svojho repertoáru. Andrej Podkonický, ktorý sa počas série niekoľkokrát dostal s Lukášom Bambúchom do konfliktu, neskôr po poslednom postupovom zápase vo Zvolene pri oslavách vyrukoval na ľad v škatuli z kartónu, na ktorej mal vzadu jeho 62-ku s menovkou „Bambúúúúch“ a pokreslené salónky. Rytieri neskôr zavŕšili skvelú sezónu ziskom druhého majstrovského titulu. Vyjadrenie Lukáša Bambúcha o zvolenských salónkach môžete nájsť vo videu od času 03:15.

FOTO: facebook/ Bryndziari Crew

Parádny silvestrovský súboj

Táto sezóna priniesla jeden pamätný zápas aj v základnej časti. Ten sa odohral deň pred Silvestrom, 30. decembra. Banská Bystrica, vďaka výluke v zámorskej NHL posilnená o Michala Handzuša, ale aj kanadských hráčov Tannera Glassa, Dana Tyrella a Clayntona Stonera, pricestovala do Zvolena s cieľom po troch prehrách prvýkrát v sezóne súpera zdolať. Zvolenčania ale v tomto ročníku šliapali ako hodinky a po ťažkom boji zvládli aj tento zápas, vyhrali 4:2. Takmer do posledného miesta zaplnený štadión videl skvelé hokejové divadlo. To najlepšie však prišlo na koniec. Hosťom zrejme nevoňal potupný spôsob, akým si Podkonický s Brabencom vychutnali gól do prázdnej brány. Do pästnej výmeny sa najskôr pustil Peter Hraško s bystrickým kapitánom Michalom Hudecom a dobre mierenou pravačkou ho poslal na ľad. Šarvátka pokračovala a vznikla z nej ďalšia boxerská dvojička - Ján Ťavoda a Tanner Glass. Dobre stavaný Ťavoda, ktorému tvrdá hra nikdy nebola cudzia, sa proti bitkárovi z NHL vôbec nedržal zle, no víťaz bol napokon jasný.

Prečítajte si tiež: Máme sa tešiť alebo plakať?

Následne sa hráči na striedačke Bystrice dostali do konfliktu s domácimi fanúšikmi. Tí ich zrejme okrem nadávok zasypali aj inými predmetmi. Hráči ich vyzývali, aby prišli dole na striedačku, k čomu už, samozrejme, nedošlo. Čerešničku všetkému nasadil bystrický brankár Róbert Slipčenko. Ten sa, nielen počas pôsobenia na Slovensku, dostal do povedomia aj svojím kontroverzným prejavom. Vlastnými milovaný, no súperom nenávidený gólman sa otočil na sektor domácich fanúšikov, ktorých provokoval imitáciou slepca a neskôr dokonca onanovaním vlastnej hokejky... Odmenou mu boli lietajúce predmety spoza plexiskla, medzi nimi napríklad aj sklenené fľaše.

Historický debakel

Dosiaľ najvyšší výsledok vo vzájomných zápasoch sa zrodil pod Pustým hradom 15.novembra 2013. Zvolenčania, ktorí sa v sezóne po zisku majstrovského titulu paradoxne veľmi trápili, uštedrili Bystrici hanebný debakel 8:0. Dovtedy sa žiadnemu tímu nepodarilo v derby streliť viac než šesť gólov, aj to iba raz. Táto sezóna bola celkovo bohatá na jednoznačné výsledky v týchto zápasoch. Hneď v tom ďalšom Zvolen v Bystrici vysokú výhru zopakoval, tentoraz výsledkom 6:1. V poslednom kole sa ale dočkali aj Barani. Na svojom ľade rozstrieľali Zvolen 7:1.

Priateľský zápas? Určite nie

V rámci letnej prípravy na sezónu 2014/2015 sa na tradičnom zvolenskom turnaji, Memoriáli Pavla Zábojníka, predstavila aj Banská Bystrica. Malo ísť o bežný prípravný zápas. V prípade súbojov týchto dvoch tímov je však používanie výrazov, ako „bežný“ či „priateľský“ dosť zavádzajúce. Bilancia zápasu? Výhra Zvolena 3:0, dve bitky, rozbité plexisklo, bystrického Petra Kafku museli po faule kolenom zbierať z ľadu, rovnako tak aj domáceho Michala Chovana po zákroku na hlavu od Maxa Nicastra. Chovan na nosidlách putoval rovno do nemocnice s diagnózou otrasu mozgu. Svojej povesti ani tentoraz neostal nič dlžný Lukáš Bambúch, ktorý opäť hľadal príčinu v jedálničku zvolenských hráčov. Podľa neho išlo o čistý súboj a „že sa riadne nenajedia, tak to je ich problém“. Ako to v tomto stretnutí vyzeralo, si môžete pozrieť v úvode nasledujúceho videa.

Pokus o zmier nevyšiel

Pred prvým zápasom sezóny 2014/2015 sa v médiách objavila fotografia prezidenta zvolenského i bystrického klubu, ako v drese svojho tímu sedia vedľa seba na VIP miestach zvolenského štadióna. Malo ísť o akýsi symbol zmiernenia nevraživosti a nastolenie športovejšieho ducha. Snaha ale želaný výsledok nepriniesla. V 45. minúte dostal Obdržálek domácich do vedenia gólom na 4:3. V poslednej minúte putoval na trestnú lavicu Radovan Puliš a Bystrica tak mala možnosť vyrovnať v presilovej hre. Tá sa však ani nezačala. V sektore hostí odpálili dymovnice a hlavný rozhodca zápas prerušil a poslal hráčov do šatne, kým dym neustúpi a opäť sa bude môcť hrať. Dym neustúpil ani po vyše polhodine čakania a úplne zahalil celý štadión, na ktorom nebolo vidno ani na pár metrov. Zápas tak bol predčasne ukončený a čakalo sa na rozhodnutie disciplinárnej komisie. S tým nakoniec nebola spokojná ani jedna strana. Zápas, resp. posledných 87 sekúnd, sa mal dohrať 7. októbra vo Zvolene, a to bez prítomnosti divákov. Za vinníka bol označený Zvolen, ktorý zlyhal ako organizátor v zabezpečení proti vzniknutej situácii a mal zaplatiť pokutu 4500 eur plus náklady na cestu svojho súpera v dohrávke.

Prečítajte si tiež: Keď sa slávna značka váľa v prachu

Bystričanom sa málilo a žiadali kontumáciu vo svoj prospech. Prezident HKM Dušan Mráz rozhodnutie vedenia súťaže rázne odmietol a povedal, že bez vlastných fanúšikov hráči na dohrávku nenastúpia. Páchateľa sa podarilo identifikovať a vedenie klubu od neho vymáhalo spomenutú sumu za spôsobenú škodu. Po dlhých ťahaniciach nakoniec obe strany zo svojho postoja ustúpili a rozhodoli sa zápas dohrať. Zvolenčania svoje rozhodnutie nehrať bez fanúšikov zmenili s odôvodnením, že chcú vyhrať pre nich a po troch prehrách tak Bystricu opäť zdolať. Toto rozhodnutie sa však u rozhorčených zvolenských fanúšikov nestretlo s veľkým pochopením, hrdosť pre nich znamenala viac ako tri body. Tvrdili, že klub si mal stáť za svojím a bez nich hrať nemal. A tak 7. októbra, paradoxne len dva dni po ďalšom vzájomnom zápase, pricestovala Bystrica do Zvolena zápas dohrať. Hráči sa obliekli na kompletnú 20-minútovú rozcvičku, potom si Radovan Puliš opäť sadol na trestnú lavicu a tí istí hráči, ktorí boli v inkriminovanom momente na ľade, sa postavili na buly vo zvolenskom obrannom pásme. To všetko pred prázdnym štadiónom. Počas 87 sekúnd stihli Bystričania niekoľkokrát ohroziť domácu bránu, no výsledok sa nezmenil. Celé divadlo sledovalo spoza presklených dverí štadióna niekoľko desiatok kričiacich zvolenských priaznivcov, ktorým hráči následne aj poďakovali.

FOTO: facebook HKM Zvolen

Zápas v Brezne a vyhodení Zvolenčania

Spomenutý zápas, dva dni pred touto dohrávkou, sa z dôvodu rekonštrukcie bystrického štadióna musel odohrať v Brezne. Bystrických fanúšikov vyhodili minútu pred koncom, tých zvolenských zas minútu po začiatku. Po hymne dopadlo na ľad niekoľko pokrčených papierov zo sektora hostí, ktorí ich počas nej držali nad hlavou. To stačilo na to, aby bol vydaný pokyn zvolenský sektor vypratať. Po dlhom konflikte s usporiadateľskou službou časť výjazdu následne dosledovala zápas v blízkej krčme, kde mohli napokon oslavovať výhru svojho tímu. Fanúšikovské jadro Zvolena neskôr sklamal aj postoj vlastného klubu, ktorý sa ich ani v tejto situácii nezastal a nasledoval ich niekoľkozápasový bojkot. Olej do ohňa svojím nešťastným vyjadrením pridal aj zvolenský útočník Matej Síkela. Počas televízneho rozhovoru cez prestávku na otázku ohľadom názoru hráčov na vyhodených fanúšikov odpovedal, že oni ich vlastne ani nevnímajú. Síkela sa neskôr prostredníctvom médií ospravedlnil s tým, že vyjadrenie bolo myslené inak, ako vyznelo. Chcel ním len povedať, že hráči sa tým príliš nemôžu zaoberať a musia sa sústrediť na dôležitý zápas. Robenie si naschválov pokračovalo aj v ďalšom stretnutí, bystrickým priaznivcom bolo zo strany vedenia HKM zakázané priniesť si vlajky a bubny.

Hraško vs. Hudec

Medzi hráčov, ktorí si často nevedeli prísť na meno, patrili aj Peter Hraško a Michal Hudec. Tí sa, okrem spomenutej bitky v predsilvestrovskom zápase, dostali do konfliktu ešte niekoľkokrát. Napríklad aj 28. novembra 2014 na ľade Banskej Bystrice. Zvolenský obranca Hraško poslal v strednom pásme puk z asi dvoch metrov Hudecovi priamo do tváre. Bystrický kapitán skončil s rozbitým plexisklom na prilbe, krvavou tvárou a desiatimi stehmi. Nahnevaný Hudec si servítku pred ústa nedával, Hraška nazval chrapúňom a najväčším zbabelcom, ktorý je preňho len vzduch. „Ide nahadzovať puk a nikto nie je okolo vás. Mohol mi to trafiť do chrániča či do brucha. Ja mám meter sedemdesiatšesť a z dvoch metrov to musel dávať pod takým uhlom… Je to totálne chrapúnstvo. Ten človek vyslovene u mňa skončil. Všetci ho chvália ako dal strom Lapšanskému, ale povedal som to už pred dvoma rokmi, že je pre mňa najväčší zbabelec, aký existuje. Robí špinavosti. Ten človek bol už pre mňa vzduch dve sezóny dozadu a teraz je pre mňa úplne chrapúň. Pre mňa je Hraško zbabelec. Počul som aj v civilnom živote o ňom pár story, proste je to sráč.“ Hraško sa po zápase prišiel Hudecovi ospravedlniť, ten to však neprijal.

Rivalita už odmalička

O tom, že tieto zápasy nemusia byť vyhrotené len medzi mužmi, ale aj v mladších vekových kategóriách, či dokonca medzi rodičmi, sa môžete presvedčiť sami.

Zvolenský Brusel v 94-tom

Na záver ešte malý návrat do histórie. Zápasy pohronských rivalov bývali v 90-tych rokov veľmi vzácne, pretože väčšinou každý z nich pôsobil v inej súťaži. Ak už aj hrali rovnakú súťaž, nastupovali proti sebe maximálne dvakrát za sezónu. Keď ale k zápasu došlo, stálo to za to. Veľká mobilizácia radikálnych fanúšikov na jednej či druhej strane bývala sprevádzaná aj ozbrojenými konfliktmi, vyťahovali sa bejzbalky, palice či nože. Pamätný moment sa odohral na zvolenskom štadióne v sezóne 1994/95, keď Bystrica i Zvolen pôsobili v 1. Slovenskej národnej hokejovej lige. Konflikt vyvrcholil, keď jeden z domácich fanúšikov údajne vytiahol pištoľ. Nastala panika a masová tlačenica, ľudia sa snažili utiecť a oporný múr pod tribúnou nápor nevydržal. Prevalilo sa aj plexisklo, ľudia preskakovali na ľadovú plochu. K úmrtiu, našťastie, nedošlo, no niekoľko ľudí skončilo s vážnymi poraneniami.

FOTO: Ivan Golembiovský, Bryndziari Crew

Presilovka odporúča: Igor Tóth: Každý hráč potrebuje čas (4. časť)