Football observatory zverejnil rebríček európskych líg s najväčším gólovým priemerom na zápas v období od 1. júla 2016 do 1. apríla 2017. Medzi prekvapenia možno zaradiť najvyššie ligy vo Švajčiarsku, Švédsku, Nórsku alebo na Cypre. Naopak, málo gólov vidia diváci v Rusku, Grécku a Izraeli. Gólové štatistiky prinášame aj z Fortuna ligy. Podľa iného rebríčka Football observatory bol pre súťaže s vyšším počtom strelených gólov charakteristický zisk nižšieho počtu kariet.

1.Super league (Švajčiarsko) – 3,33 gólu na zápas

Švajčiarske tímy zaznamenali v 125 zápasoch úctyhodných 416 gólov. V najvyššej súťaží pôsobí iba desať tímov, preto je počet odohraných zápasov oveľa nižší než vo väčších európskych ligách. O celkový priemer 3,33 gólu na zápas sa pričinil hlavne líder z Bazileja, ktorý doteraz zaznamenal 68 úspešných pokusov. Nezaostávajú ani Young boys s 59 gólmi, nad 40 presných zásahov sa už dostali aj Sion, Luzern a ôsmy Lausanne. Strelcom kraľuje s osemnástimi gólmi Francúz Hoarau z Young Boys. Švajčiarska liga ponúka vysoký počet gólov už dlhodobo.

2.Allsvenskan (Švédsko) – 3,01 gólu na zápas

Švédska liga sa hrá v počas jedného roka, preto sa v novom roku začala už nová sezóna. Od 1. júla 2016 však tímy zaznamenali v 144 zápasoch 434 gólov, čo tvorí priemer 3,01 gólu na zápas. Z titulu sa tešili hráči Malmö, ktorí zaznamenali aj najviac zásahov – 60. Zahanbiť sa nenechali ani ďalšie tímy. Hranicu šesťdesiatich gólov atakovali aj AIK, Norrköping, Göteborg a Elfsborg. Najlepším strelcom sa stal prekvapivo Nigérijčan John Owoeri, ktorý v drese desiateho BK Häcken skóroval sedemnásťkrát. Allsvenskan je na druhom mieste tiež v rebríčku najmenej trestaných líg, na jeden zápas rozhodcovia priemerne udelia 3,31 kariet.

Prečítajte si tiež: Sú mladí a najlepší. Toto je budúcnosť futbalu

3.La Liga (Španielsko) – 2,9 gólu na zápas

Medzi najlepšou päťkou nechýba ani španielska najvyššia súťaž, ktorá sa spomedzi najkvalitnejších líg umiestnila najvyššie. V 279 odohratých zápasoch padlo 808 gólov, čo v priemere znamená 2,9 presných zásahov na zápas. Už tradične ich zaznamenali najviac FC Barcelona (85) a Real Madrid (74). Síce s výraznou stratou, ale s viac než päťdesiatimi gólmi v doterajšom priebehu ligy sa na ďalších miestach nachádzajú Atlético Madrid a FC Sevilla. Poradie strelcov vedie Lionel Messi, ktorý skóroval dvadsaťpäťkrát. Španielska liga tvorí výnimku v počte získaných kariet, na tretiu najproduktívnejšiu súťaž sa v nej udeľuje až 5,34 kariet na zápas.

4.Eliteserien (Nórsko) – 2,88 gólu na zápas

V nórskej lige, ktorá sa hrá v rovnakom období ako švédska, obhájil titul Rosenborg. Hráči najúspešnejšieho tímu v Nórsku ukončili sezónu so 65 strelenými gólmi. Celkovo od polovice roku 2016 zaznamenali tímy v najvyššej súťaži 392 gólov zo 136 zápasov. Priemer 2,88 gólu na zápas je rovnaký ako priemer tímov z Cypru, avšak Nóri úradujú aj v inej štatistike. Z popredných európskych líg majú najnižší priemer udelených kariet, iba 2,93 na zápas. Gólovú štatistiku ligy držal taktiež najlepší strelec, ktorým sa s devätnástimi presnými zásahmi stal Gytkjær.

Prečítajte si tiež: Vtipný moment z Bundesligy. Chicharito zmiatol súpera svojím striedaním

5.Cyta Championship (Cyprus) – 2,88 gólu na zápas

Z Cypru je fanúšikom známy väčšinou len APOEL Nicosia, o góly však nie je núdza ani pri iných tímoch. Zo 182 zápasov padlo v najvyššej súťaži dohromady úctyhodných 524 gólov. Za priemer 2,88 gólu na zápas sa rozhodne nemusia hanbiť. O 62 gólov sa postarali práve hráči APOELU. Nezaostávajú ani Larnaca, Limassol a Omonia, ktoré taktiež prekonali päťdesiatgólovú hranicu. Gólový priemer je vysoký aj napriek negatívnym sériám Derynei a Zakakiou, ktoré sa spolu presadili iba tridsaťosemkrát. Streleckú súťaž vedie Angličan Matt Derbyshire z Omonie, ktorý má na konte dvadsaťjeden zásahov.

Fortuna liga (Slovensko) – 2,65 gólu na zápas

Slovenská najvyššia súťaž sa vďaka priemeru 2,65 umiestnila na štrnástom mieste. V 139 zápasoch sa klubom podarilo streliť 368 gólov. Jednoznačným lídrom v produktivite je prvý tím tabuľky MŠK Žilina, ktorý strelil 66 gólov. Po 42 presných zásahov zaznamenali ešte Slovan Bratislava a MFK Ružomberok, za nimi je však väčšia gólová medzera. Napríklad tretia Podbrezová má na konte iba 27 gólov. Najlepším strelcom Fortuna ligy je so sedemnástimi gólmi Žilinčan Filip Hlohovský. V počte získaných kariet sa naša domáca súťaž nachádza v strede rebríčka. Priemer udelených kariet počas jedného zápasu je 4,23.

Rusko, Izrael, Grécko

Na opačnej strane rebríčka sa nachádzajú ligy z Ruska, Izraela a Grécka. V ruskej Premier League padá spomedzi popredných európskych líg najmenej gólov – iba 1,99 na zápas. Zo 160 duelov videli diváci 318 gólov. Druhá od konca je izraelská Ligat HaAl s priemerom 2,13. Táto súťaž je charakteristická aj vyšším počtom inkasovaných kariet. Izraelské tímy ich dostanú 4,62 na zápas. Podobne sa hrá v Grécku, kde je gólový priemer 2,23. Okrem toho je Superleague súťažou s najvyšším počtom kartových trestov. Na jeden zápas dostanú až 5,52 žltých a červených kariet.

FOTO: Facebook/FC Barcelona