Slovenská najvyššia hokejová súťaž už nebude od novej sezóny iba slovenská. Vstupujú do nej dva maďarské celky. Dlho sa o tom špekulovalo, diskutovalo a napokon sa to stalo realitou. DVTK Miškolc a MAC Budapešť budú hrávať v Tipsport lige.

Riaditeľ súťaže Richard Lintner na tlačovej konferencii priznal, že týmto sa rozširovanie ligy nekončí. Chcel by pokračovať, najreálnejšie sa javí, že do ligy pripudnú dva poľské kluby. Otestovať ich kvalitu by chcel na Vyšehradskom pohári. Ide konkrétne o GKS Tychy a GKS Katowice.

Ako sa zmení formát súťaže?

Každý tím odohrá 55 zápasov, plus dva zápasy s reprezentačnou 20-kou, s ňou budú hrať aj maďarské tímy. Mení sa aj systém play-off a play-out. Najhorší slovenský tím sa stretne s víťazom 1. ligy, kto ako prvý vyhrá štyri zápasy, postúpi do najvyššej súťaže.

Priamo do play-off pokračuje prvých šesť tímov po základnej časti. Siedmy až desiaty tím bude hrať o postup. Siedmy s desiatym a ôsmy s deviatym, na tri víťazné zápasy.

Čo sa udeje v prípade, že maďarský tím vyhrá celú ligu?

Najlepší slovenský tím získa Dzurillov pohár, víťaz ligy dostane novú trofej, ktorú predstavíme pred začiatkom súťaže. Do hokejovej Ligy majstrov bude mať zabezpečenú miestenku najlepší slovenský tím, a to aj v prípade, ak ligu vyhrá zahraničné mužstvo.

Na obrazovkách ktorej TV stanice bude v novej sezóne Tipsport liga?

Na Slovensku bude zápasy vysielať RTVS. V Maďarsku budú tiež stretnutia vysielanie v televízii, ešte však nevieme v ktorej.

Bude sa liga ešte viacej rozširovať?

Týmto by to nemalo skončiť. Dva zahraničné kluby sú fajn, ale chceme sa ešte viac rozširovať. Dúfam, že po skončení sezóny zhodnotíme tento krok pozitívne.

Pri rozširovaní nebudeme prihliadať na krajinu, ale na športovú, ekonomickú a marketingovú silu toho tímu. Musí byť, samozrejme, z nášho regiónu. Nemôžeme prijať tím zo Slovinska alebo Nemecka.

Prečítajte si tiež: Ktoré slovenské mená zaznejú na drafte NHL? Títo Slováci majú najväčšie šance

V Žiline majú finančné problémy, nezačali dokonca ani prípravu. Ako to vyzerá?

Žilina prechádza istými zmenami v rámci obsadenia vo vedení klubu. Kritériá pre získanie licencie na nasledujúcu sezónu zatiaľ spĺňa. Kľúčové bude, ako na tom budú na konci tohto mesiaca, kedy budú musieť mať kluby vyrovnané všetky záväzky. Vtedy budeme múdrejší.

Momentálne nemám dôvod pochybovať o tom, že Žilina bude v nasledujúcej sezóne účastníkom ligy.

Ako sú na tom ostatné kluby?

Sú v procese napĺňania kritérií na získanie licencie. Bol som teraz istý čas v Prahe, preto nemám najaktuálnejšie informácie. Ale podľa toho, čo viem, väčšina klubov už má všetko vyriešené.

Maďarské tímy prinesú do ligy aj nejaké financie, príde niečo do SZĽH?

Tipsport liga patrí pod zväz, taktiež aj Pro-Hokej. Budú nejaké zvýšené náklady, napríklad vycestovanie rozhodcov do Maďarska, analytici na zápasov... Takéto náklady bude zväzu hradiť Pro-Hokej.

Musel tento krok schváliť aj zväz?

Na Kongrese SZĽH bol schválený nový súťažný poriadok, výrazne sa zvýšili kompetencie riadiacich orgánov, čiže napríklad aj Pro-Hokeja. K tomuto kroku máme plné kompetencie.

Samozrejme, fungujeme ako jeden celok, interne sme komunikovali aj so zástupcami zväzu. Výsledok bol, že na výkonnom výbore sme dali zväzu na vedomie, že do ligy vstupujú dva maďarské tímy.

Bude vás zaujímať: Paródia na hokejové štúdio, ktorá zaručene pobaví

FOTO: Presilovka / Alžbeta Takácsová