Počas aktuálneho týždňa ovládol najmä slovenský internet gól brankára reprezentácie do 21 rokov Mareka Rodáka v kvalifikačnom dueli o postup na budúcoročné ME tejto vekovej kategórie proti Islandu. Slovenský gólman ním rozhodol v bláznivom závere o víťazstve sokolíkov 3:2. Hoci je gól v podaní brankára stále raritou, v historických tabuľkách nájdeme medzi mužmi v rukaviciach aj skutočných kanonierov.

Za štatistiky, akými disponuje Rogério Ceni, by sa nehanbili ani viacerí ofenzívni futbalisti. Legendárny brazílsky gólman sa ešte o niečo viac ako svojim umením medzi troma žrďami preslávil kopacou technikou. Drvivú väčšinu hráčskej kariéry strávil v São Paule. Bol tradičným exekútorom priamych aj pokutových kopov, z ktorých dohromady zaznamenal úctyhodných 131 gólov.

Ešte o niečo skôr ako Ceni začal góly do súperových sietí "súkať" iný gólman – Paraguajčan José Luis Chilavert. Ten ich síce strelil v porovnaní s brazílskym kolegom "len" 67, avšak do histórie sa zapísal iným husárskym kúskom. V roku 1999 v zápase jeho Velezu Sarsfield proti Ferro Carril Oeste zaznamenal ako doposiaľ jediný brankár hetrik v majstrovskom zápase, keď sa trikrát presadil zo značky pokutového kopu.

Prvú trojicu v tomto netradičnom rebríčku uzatvára opäť futbalista z amerického kontinentu. Je ním Mexičan Jorge Campos. V jeho prípade však ide o pomerne bizarný zápis, keďže nastupoval nielen ako brankár, ale aj ako útočník. Pomerne pravidelne zápasy, v ktorých bol vedený ako gólman, dokončoval na hrote útoku. Počas šestnástich rokov profesionálnej kariéry strelil celkovo 34 presných zásahov.

Medzi mužmi v rukaviciach, ktorí sa preslávili aj prekonávaním svojich náprotivkov nájdeme i také mená ako Dimitar Ivankov (42 gólov), René Higuita (41) či Hans-Jörg Butt (32). Práve posledný menovaný drží rekordný zápis v rámci Ligy majstrov, keď v najprestížnejšej európskej pohárovej súťaži rozvlnil sieť súpera trikrát. Aspoň jeden presný zásah si vo svojej kariére pripísali aj Peter Schmeichel, Jens Lehmann, Stipe Pletikosa či Tim Howard.

Marek Rodák však nie je prvým slovenským brankárom, ktorému sa podarilo v súťažnom stretnutí skórovať. Ako posledný to dokázal Marián Kelemen. Ten v záverečnom kole poľskej Ekstraklasy v ročníku 2010/2011 premenil pokutový kop v súboji s Arka Gdynia a potvrdil víťazstvo svojho tímu.

Kelemenov presný zásah nájdete v čase od 2:18-2:40

V slovenskej najvyššej futbalovej súťaži je doposiaľ jediným gólmanom s presným zásahom Čech Jiří Kobr. Ten na jar roku 2002 v nadstavenom čase stretnutia proti Slovanu Bratislava vbehol do šestnástky súpera, aby následne upratal loptu po centri Vladislava Zvaru za chrbát Vojina Proleho, čím vyrovnal na konečných 1:1. Veľkou zaujímavosťou je fakt, že Kobr v tom čase robil náhradníka Marekovi Rodákovi staršiemu, otcovi hrdinu slovenskej dvadsaťjednotky zo stretnutia s Islandom, a do tohto duelu nastúpil len vďaka disciplinárnemu trestu jeho kolegu.

Gól Jiřího Kobra je hneď v úvode videa.

FOTO: techtudo.com.br