Svetový šampionát v hokeji pokračoval pre slovenskú reprezentáciu štvrtým duelom proti Francúzom. V porovnaní s víťazným stretnutím s Rakúskom urobil trénerský štáb v zostave jedinú zmenu, do bránky sa po viróze vrátil Marek Čiliak.

Vypočujte si prvý podcast Presilovky k majstrovstvám sveta. Môžete si ho aj stiahnuť (naľavo od tlačidla „share").

SLOVENSKO - Francúzsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 6. Bondra (Buc, Svitana), 23. Buc (Svitana, Jaroš), 60. Čajkovský (Buc) - 34. Claireaux (Perret, Janil)

Slovensko: Čiliak (Rybár) – Sekera (C), Čajkovský, Graňák (A), Ďaloga, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman – Jurčo, Krištof, Nagy (A) – Hovorka, Bakoš, Haščák – Bondra, Buc, Svitana – Cingel, Kudrna, Marcinko

Francúzsko: Hardy (Quemener) – Auvitu, Manavian, Chakiachvili, Hecquefeuille, Janil, Raux, Thiry – Lamperier, Rech, S. Da Costa – Fleury, Treille, Guttig – T. Da Costa, Douay, Texier – Claireaux, Leclerc, Perret – Ritz

Slováci začali stretnutie veľmi dobre. So zakončením Tomáša Jurča i následnými pokusmi Martina Bakoša si ešte francúzsky gólman Florian Hardy poradil, ale po nádhernej akcii popradskej formácie v šiestej minúte už kapituloval. Svitana posunul puk Bucovi, ten sa dostal do prečíslenia 2 na 1 s Dáviom Bondrom, posunul mu puk a syn strelca zlatého gólu z roku 2002 otvoril skóre - 1:0.

V ďalšom priebehu úvodnej dvadsaťminútovky hrali zverenci Craiga Ramseyho dve presilové hry, jedna trvala dokonca štyri minúty, keďže Tomáša Jurča zasiahol pri jeho útočnej aktivite do tváre Manavian a spôsobil mu krvavé zranenie. Početné prevahy však slovenskí reprezentanti nedokázali premeniť na druhý gól.

Po zmene strán prišiel druhý gólový moment Slovenska a aj oň sa postarala tretia formácia. Patrik Svitana vystrielil z ľavej strany švihom, Dávid Bondra odviedol výbornú prácu pred francúzskym bránkoviskom, Hardy vyrazil puk pred seba a do siete ho dorazil Dávid Buc - 2:0. Buc napodobnil Bondru a tiež vsietil svoj premierový zásah na fóre majstrovstiev sveta.

Slovenská reprezentácia na ľade aj naďalej dominovala, no prišiel zbytočný nedovolený zákrok v podaní Marcela Haščáka. Francúzom presilovka vyšla, takmer plnú jej minutáž strávili v útočnej tretine. Mareka Čiliaka síce neprekonali, ale presilová hra ich hernému prejavu veľmi pomohla a po jej skončení sa prezentovali lepším a aktívnejším výkonom.

V druhej polovici prostrednej tretiny sa hra vyrovnala. V 34. minúte Francúzi profitovali z vyhratého vhadzovania v našom pásme, na konci rýchlej kombinácie bol Valentin Claireaux, ktorý zakončením švihom prestrelil Mareka Čiliaka - 1:2. Slovenská družina mohla opätovne získať dvojgólové vedenie počas presilovej hry po faule Teddyho Da Costu. Gól však nepadol zo šance Nagya, dorážky Jurča a ani po niekoľkokrát tečovanej strele Andreja Sekeru.

Skvelý vstup slovenského výberu do záverečnej tretiny mohol gólom podčiarknuť Ladislav Nagy. Pri ľavej žrdke francúzskej svätyne však nepretlačil puk za bránkovú čiaru, hoci bol k tomu veľmi blízko.

Na ďalšiu väčšiu príležitosť na jednej či druhej strane klziska sme čakali do 52. minúty, keď prišli v krátkom časovom slede dve nepríjemné zakončenia Francúzska. Marek Čiliak si s obomi dokázal poradiť a udržal Slovensku najtesnejší náskok. Do rýchlej kontry sa potom dostala naša druhá lajna, Bakoš zvolil v prečíslení namiesto strely ešte prihrávku na Marcela Haščáka, ktorému však znemožnil príležitosť skvelým návratom do defenzívy jeden z francúzskych reprezentantov.

Záverečná päťminútovka sa niesla v znamení francúskeho tlaku. V predposlednej minúte predviedol individuálnu akciu ako z veľkej hokejovej knihy Ladislav Nagy, ktorý famóznym spôsobom skóroval. Francúzi však siahli po možnosti trénerskej výzvy a uspeli. Arbitri gól pre tesný ofsajd neuznali.

Niečo viac ako minútu pred koncom riadnej hracej doby opustil Hardy bránku, Francúzsko skúšalo vyrovnať v šestici. 31 sekúnd pred koncom musel opustiť ľadovú plochu pre vylúčenie Tomáš Marcinko. Hralo sa tak vo formáte 6 na 4. Desať sekúnd pred koncom potvrdil náš druhý triumf gólom do odkrytej svätyne súpera Michal Čajkovský - 3:1.

Pozrite si tiež: Novinky z prostredia MS