Sezóna Kontinentálnej hokejovej ligy je už v plnom prúde a naplno zarezávajú aj hráči jediného slovenského zástupcu Slovana Bratislava. Pod novým koučom Vladimírom Országhom odohrali prvých sedem zápasov, po ktorých majú nečakaného lídra.

K oporám tímu a hlavným ťahúňom mali patriť najmä zámorské posily. Obranca Éric Gélinas a útočník Jeff Taffe. Obaja sú najproduktívnejšími v rámci svojich postov. Gélinas má štyri body (1+3) a Taffe päť (1+4). Hneď za nimi však nasleduje, pre niektorých prekvapujúco, mladík Adam Liška.

Na domácej pôde

Stále len 18-ročný útočník je odchovancom ružinovského hokeja. Hrá teda doma a mimoriadne sa mu darí. Nastupuje v druhej formácii po boku Kylea Chipchuru a Patrika Lampera a v siedmich dueloch si na konto pripísal už štyri body (2+2). Je tretí najproduktívnejší hráč v tíme a spolu so Sersenom a Červeným je aj najlepším strelcom.

„Je to poctivý chlapec, ktorý maká počas zápasov aj tréningov. Chce sa zlepšovať, robí na sebe. Blokuje strely, chodí tam, kde sa iní možno boja. Ja hovorievam, že keď budete robiť tie malé veci dobre a poctivo, tak budete odmenený,“ vyzdvihol mladého hokejistu po jednom zo zápasov tréner Vladimír Országh.

Práve jemu vďačí Liška za prejavenie dôvery, ktorú mu vynikajúco spláca. „Do prípravy som vstupoval s tým, že idem trénerovi ukázať, čo vo mne je. Som šťastný, že som ho presvedčil a teraz dostávam dostatok priestoru. Musím však naďalej na sebe makať, aby nemal žiaden dôvod dať mi menej priestoru alebo ma vymeniť. Zatiaľ teda hodnotím pôsobenie v Slovane pozitívne, hrá sa mi tu dobre.“

FOTO: Presilovka.sk / Alžbeta Takácsová

Po odchode z Ružinova strávil dva roky v reprezentačných projektoch a následne sa vybral za veľkú mláku. Minulú sezónu si odkrútil v zámorskej juniorskej súťaži OHL. Bojoval aj o to, aby ho draftoval niektorý z tímov NHL, nepodarilo sa. Rozhodol sa tak pre návrat a vstup do mužského hokeja.

„Zámorie mi prechod k mužom veľmi uľahčilo. Juniorská liga, v ktorej som hrával, bola na vysokej úrovni. Korčuliarsky to bolo rovnaké ako v KHL, ale hralo sa menej do tela. Mierne mi možno pomáha aj to, že preferujeme zámorský štýl hokeja. Naučil som sa tam dostatok vecí, ktoré môžem použiť a zúročiť v priebehu kariéry,“ vyjadril sa hokejista, ktorý by sa mal na prelome rokov predstaviť na šampionáte hráčov do 20 rokov.

Cesta na východ

Dnes čaká na belasých ďalší zápas, cestovali až do Číny, kde vyzvú miestny Kunlun Red Star. Ďaleká cesta a veľký časový posun nútia realizačný tím vymýšľať vhodnú taktiku. Niekedy išli na ľad hneď z lietadla, teraz však zvolili iný prístup.

„Do Číny priletíme ráno o jednej ich času. Vyspíme sa a ideme na zápas. Budeme bez rozkorčuľovania, ale nepôjdeme rovno na ľad, ešte si po lete trošku oddýchneme. Všetko budeme prispôsobovať nášmu času, stravovanie, spánok... Aby sme po návrate do Bratislavy nemali jet lag,“ prezradil kouč tímu Vladimír Országh.

Úvodné buly je naplánované už na 13.30 nášho času.

FOTO: Presilovka/Alžbeta Takácsová