V tenisových dueloch dochádza často k situáciám, ktoré nedokáže čiarový rozhodca celkom jednoznačne posúdiť. Práve pre takéto sporné momenty bola pred pár rokmi zavedená technika tzv. jastrabieho oka. V posledných dňoch sa však objavili informácie, že aj jastrabie oko by mohlo mať už v blízkej budúcnosti svojho dokonalejšieho nástupcu.

Na okruhu viac ako desať rokov

Systém jastrabieho oka (angl. hawk-eye) sa okrem tenisu využíva aj v ďalších športových odvetviach, napríklad v bedmintone či volejbale. Stáva sa už aj súčasťou stále väčšieho počtu futbalových stretnutí. V tenise sa jastrabie oko po prvý raz objavilo už v roku 2004, no prvé dva roky fungovalo len v rámci skúšobnej prevádzky. Oficiálne sa táto technológia využila premiérovo v Austrálii na Hopman cupe v roku 2006. Vôbec prvou hráčkou, ktorá si tzv. challenge vypýtala, bola americká tenistka Jamea Jacksonová. Odvtedy sa jastrabie oko stalo neoddeliteľnou súčasťou veľkej väčšiny turnajov.

Napriek tomu, že technológia jastrabieho oka prispela k zvýšeniu objektívnosti rozhodovania v sporných situáciách počas duelov, tenisti a tenistky sa s jej rozhodnutím nie vždy úplne stotožnili.

Potom to môže vyzerať aj takto

Výrazne lacnejší a rýchlejší

Hlavným dôvodom, prečo sa začalo hovoriť o výmene jastrabieho oka za nový systém, je jeho cena. Aktuálny systém je totiž veľmi drahý. Cena za jeho inštaláciu sa pohybuje na úrovni 60 tisíc amerických dolárov. Nahradiť by ho mohol tzv. In/Out systém, ktorý by mal stáť len 200 dolárov. Najpodstatnejší technický rozdiel medzi týmito dvoma technológiami spočíva v tom, že jastrabie oko posudzuje dopad loptičky na základe záberov kamier umiestnených okolo kurtu, zatiaľ čo pri novom In/Out systéme sa počíta s tým, že by bol umiestnený na vrchole siete. V prípade, že bude pripojený k smartfónu, je schopný okamžite vyhodnocovať dopad loptičky kdekoľvek na dvorci. Jastrabie oko to dokáže až s menším časovým odstupom. Hovorí sa, že spoľahlivosť nového systému by mala byť až 99%.

In/Out systém, ktorý vznikal pod rukami francúzskeho inžiniera Grégoireho Gentila, funguje takto v praxi

Kedy a či vôbec In/Out systém nahradí jastrabie oko, zatiaľ nie je známe.

FOTO: screen/youtube