Dukla Trenčín naposledy vyhrala zápas s plným bodovým ziskom 27. novembra. Doma vtedy tesne zdolala Poprad po výsledku 3:2. Odvtedy dokázali Trenčania z desiatich zápasov vydolovať len chudobné štyri body za dve výhry po predĺžení, resp. samostatných nájazdoch. Rok 2016 zakončili siedmou prehrou v rade a sú na poslednom mieste tabuľky.

Počas tejto sedemzápasovej negatívnej série inkasovala Dukla 37 gólov, v priemere teda vyše 5 na zápas. Najviac ich dostali na ľade Nitry, ktorá im nadelila až deväť kúskov. Toto stretnutie poznamenal aj predčasný odchod frustrovaných trenčianskych fanúšikov. Následne v štefanskom domácom zápase proti Košiciam po prehre 1:3 padli „vojaci“ až na tabuľkové dno. Niekoľko nespokojných priaznivcov sa pokúsilo dostať na pozápasovú tlačovku, pre čo ale ochrankári na čele s generálnym manažérom Jánom Kobezdom nenašli pochopenie. V ďalšom kole cestoval Trenčín do Popradu. Po dvoch tretinách prehrával 0:3, výsledok napokon dokázal zmierniť dvoma gólmi v záverečnej tretine. V tej už ale na ich striedačke chýbal hlavný tréner Josef Turek. Podľa jeho vlastných slov, údajne pre nevoľnosti a krvácanie z nosa. Počas uplynulých dvoch tretín si z hosťujúceho sektora mohol niekoľkokrát vypočuť hlasné „Turek ven!“. Pri svojom odchode do šatne zvolil miesto cesty popod fanúšikov radšej prechod cez ľadovú plochu.

Obranca Matúš Holenda, ktorý v zápase nahrával na oba góly svojho tímu, sa k Turekovej absencii na striedačke vyjadril veľmi stručne: „Bez komentára.“ Či sa mu len nechcelo vyjadrovať k zdravotnému stavu svojho trénera alebo mala situácia úplne inú príčinu, si môžeme len domyslieť. Josef Turek sa neobjavil ani na tlačovke. Dôvodom malo byť stretnutie s generálnym manažérom, s ktorým mal riešiť otázku doplnenia kádra. Na záver dodal, že v Trenčíne „všetko funguje, ale prehrávame.“ Za zmienku ešte stojí domáci zápas 20. decembra proti Žiline, ktorý na tribúnach sledovalo podľa oficiálneho zápisu len 604 sklamaných divákov. Tí videli prehru svojho tímu 3:6.

Ako to s Duklou vyzerá v číslach? 89 strelených gólov znamená najhoršiu ofenzívnu v súťaži. 115 inkasovaných zas druhú najhoršiu obranu, viac gólov dostali už len Zvolenčania (118). Najmenej strelených gólov so sebou, pochopiteľne, nesie aj najnižšiu percentuálnu úspešnosť streľby (7,48%), snaha pritom Trenčanom nechýba, po Banskej Bystrici a Nitre vyslali na súperových brankárov tretí najvyšší počet striel. S úspešnosťou 15,38% využitia presilových hier sa v tejto štatistike delia so Zvolenom o šieste miesto. Zo všetkých tímov pritom odohrali v početnej výhode najviac minút. O čosi horšie je to v oslabeniach, úspešnosť 82,67% stačí na siedme miesto. Spomínali sme obrancu Matúša Holendu. Ten je momentálne jedným z mála, ktorým v štatistike +/- svieti kladné číslo (+7).

Prečítajte si tiež: Najkrajšie momenty slovenského športu v roku 2016

Z hráčov, ktorí sú aktuálne na súpiske Trenčína, je v pluse už len junior Adam Tužinský (+1) a na nule je ďalší mladík, Eduard Šimun. Ak si odmyslíme hráčov 20-ky, najviac mínusových bodov v tíme a spolu s obrancom Liptovského Mikuláša Jurajom Kadlubiakom i v celej lige, má na konte Tomáš Bulík (-15). Jediným centrom s úspešnosťou na vhadzovaniach vyššou než 50% je Peter Sojčík (56%). V jednom ohľade Dukla medzi ostatnými tímami drží prím, v jej drese sa v doterajšom priebehu sezóny predstavilo už 37 hráčov. Do sezóny vstupovala s najmladším kádrom, vekový priemer tímu bol 24,45 rokov. Na domácom ľade je Trenčín so šiestimi výhrami z 18-tich zápasov najhorším celkom ligy.

Odkaz trenčianskych priaznivcov je jasný. FOTO: hkdukla.sk

Kde však hľadať príčinu katastrofálnej trenčianskej sezóny? Podľa slov Jána Kobezdu určite nie vo finančnej situácii klubu, všetky záväzky sú údajne uhradené. Koncom októbra nahradil Miloša Holáňa na poste hlavného kouča ďalší český rodák, Josef Turek. Ten sa miesta ujal po ukončení pôsobenia vo Zvolene, kde sa s ním rozlúčili po nevydarenom úvode sezóny. Jeho predchodca sa rozhodol pre odchod z vlastného rozhodnutia. Po zápasoch sme často boli svedkami jeho priamej či nepriamej kritiky voči hráčom, ktorým vyčítal najmä ľahkovážny prístup a chýbajúcu bojovnosť. Jeho vyjadrenie po rezignácii snáď ani nepotrebuje ďalší komentár: „Nejde mi do hlavy, čo si dovoľujú niektorí hráči v Trenčíne. Ak je niekto z formy, to sa dá ešte odpustiť, ale vážne uvažujem nad tým, či niektorí hráči na to majú. Podaktorí si nevážia prácu v Dukle Trenčín, je mi z toho zle, keď musím stáť na striedačke a pozorovať chýbajúce srdce.“

Prečítajte si tiež: Keď to (ne)vyjde...

Podobnú rétoriku ale nezdieľa jeho nástupca, ktorý býva vo svojich vyjadreniach značne miernejší, a to aj napriek početným prehrám, po ktorých sa v hodnotení vždy snaží hľadať pozitíva. Vzhľadom na súčasnú hernú mizériu a barážové umiestnenie to chce zrejme skutočný životný optimizmus...Podľa Tureka hráči odvádzajú na tréningoch o 50% lepšíe výkony, než je to v zápasoch. „Znova môžem len povedať, že tréningy máme excelentné a nechápem, prečo nehráme. Hráči neukazujú to, čo majú naučené.“ Škoda pre Duklu, že na tréningu sa body nezískavajú.

Ján Kobezda, ktorý je v súčasnosti generálnym manažérom tvrdí, že financie problémom určite nie sú. FOTO: hkdukla.sk

Pozitívny vplyv na výsledky Trenčína určite nemali ani spomenuté hráčske rošády. Otvorené zmluvy a hráči zvučných mien, ktorí mali vypomôcť len na určitú dobu, narúšali koncepciu tímu a zloženie jednotlivých formácií. Po ukončení pôsobenia v Třinci sa do Dukly vrátil dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára, Tomáš Kopecký. Dohoda znela na päť zápasov. Trenčiansky rodák však zaostal za očakávaniami, pripísal si len dve asistencie, dva mínusové body a jeho herný prejav bol, mierne povedané, nevýrazný. Následne sa porúčal do bratislavského Slovana, kde si neviedol o nič lepšie. Kontrakt do prvej reprezentačnej prestávky podpísal útočník Radoslav Tybor. Ten svojimi výkonmi upútal pozornosť českých Vítkovíc, kam odišiel po 31. októbri. Jeho pôsobenie v žlto-červenom drese bolo diametrálne odlišné. Počas neho bol jednoznačne najlepším útočníkom tímu, v 17-tich zápasoch nazbieral 15 bodov (9+6).

Zaujímavou kapitolou je aj Marcel Hossa. Zmluvu podpisoval spolu s obrancom Lukášom Kozákom, v oboch prípadoch išlo o otvorenú dohodu s možnosťou odchodu počas reprezentačnej prestávky v prípade ponuky zo zahraničia. Výkony mladšieho z bratov Hossovcov v úvode sezóny boli určite sklamaním, na ľade pôsobil nevýrazným dojmom. Prišiel však bodovo vydarený november, v ktorom strelil 8 gólov v siedmich zápasoch a pridal aj jednu asistenciu. Zlepšená forma vydržala aj v uplynulom mesiaci, 10 zápasov mu vynieslo 9 bodov za 6 gólov a 3 asistencie. Lukáš Kozák už v tíme nepôsobí, stal sa posilou Medveščaku Záhreb v KHL. Ako veľká posila prišiel pred sezónou kanadský center Keven Veilleux, ktorý už predtým Tipsport ligu okúsil v drese Banskej Bystrice. V polovici novembra požiadal o uvoľnenie zo zmluvy, v tíme sa údajne cítil nedocenený a dostával málo priestoru.

Prečítajte si tiež: Slovenský hokejbalový paradox

Spolu s ním Trenčín opustil aj ďalší zámorský hráč, americký obranca Kevin Albers. Ďalších pohybov v kádri bolo skutočne mnoho, za všetky ešte určite treba spomenúť koniec dvoch českých legionárov, brankára Jana Cháberu a útočníka Radka Dlouhého. Tí sa s Duklou rozlúčili 21. decembra, pre oboch to bola druhá sezóna v jej drese. Obaja doplatili na neuspokojivé výsledky tímu. Radek Dlouhý už medzičasom stihol podpísať zmluvu s MHC Martin. Po svojom príchode na trénersku lavičku priniesol tréner Turek do tímu skúseného obrancu Jaroslava Obšuta. Aj jeho pôsobenie je ale zatiaľ sklamaním, po 15-tich zápasoch mu na konte svieti jediná asistencia a až 11 mínusových bodov.

Marcel Hossa po nevýraznom úvode sezóny v uplynulých dvoch mesiacoch bodovo ožil. FOTO: hkdukla.sk

Ako sa situácia vyvinie v ďalších dňoch, je otázne. Pri pohľade na súpisku nájdeme viacero zvučných mien. Marcel Hossa, Peter Olvecký, Tomáš Bulík, Peter Sojčík či Jakub Gašparovič určite nebudia dojem tímu, ktorý by mal hrať baráž. Výsledky a herný prejav mužstva však naznačujú pravý opak. Hlavný tréner i generálny manažér zatiaľ ostávajú na svojich miestach a nič nenaznačuje tomu, že by sme sa v blízkej dobe mali dočkať odchodu jedného či druhého z nich. Strata na deviate miesto patriace aktuálne Novým Zámkom je 6-bodová, na ôsmy Liptovský Mikuláš stráca Trenčín 10 bodov. Vedenie stále otvorene deklaruje snahu o postup do vyraďovacích bojov, zápasov na to zostáva dosť. Je však isté, že zmena prísť musí a musí prísť rýchlo. Klub s bohatou históriu, ktorý je tradičnou baštou nášho hokeja a poslal do sveta snáď najúspešnejsích slovenských hráčov, baráž ešte nikdy nehral, hoci už niekoľko posledných rokov sa potáca v situácii na míle vdzialenej predstavám fanúšikov i veľkosti svojej značky. Doposiaľ najhoršie umiestnenie v najvyššej súťaži zaznamenal v sezónach 2009/2010 a 2013/2014, keď skončil na 9. mieste. Vtedy bol ešte systém iný, do bojov o záchranu tímy z tejto priečky nešli. Teraz je situácia odlišná a Dukla Trenčín bude mať čo robiť, aby odvrátila barážovú hrozbu a zachránila so cťou dosiaľ najhoršiu extraligovú sezónu.

FOTO: hkdukla.sk

Presilovka odporúča: Najlepšia bedmintonistka Slovenska Repiská: Ázia už nie je taká dominantná