Slovenskí hokejisti boli kúsok od priameho postupu do štvrťfinále. Žiaľ, nevyšlo to. So Slovinskom prehrali po nájazdoch a v osemfinále tak narazia na USA. Súpera, s ktorým už raz hrali a prehrali.

Američania hrali úplne odlišný hokej ako Rusi. Najväčším rozdielom bola hra v strednom pásme. Kým Rusi ho nechávali prázdne a Slováci sa tak ľahko dostávali do útočného pásma aj do prečíslení, z ktorých padli dva góly, Američania si ho poctivo strážili. Nevznikali žiadne možnosti na protiútoky a vždy stálo mnoho síl, kým sa Slováci vôbec dostali do útoku. A keď už sa doň prebojovali, nechali opäť mnoho energie v súbojoch o puk.

Okrem poctivého bránenia to pramenilo z ďalších dvoch vecí – korčuľovania a vhadzovania. Prvé spomínané bolo vidno najmä v druhej tretine, kde za všetko hovorí počet striel – 16:6 v prospech USA. Vzdialenejšia striedačka a rýchlonohý súper robil Slovákom problémy - keď získali v obrane puk, nevládali ísť do útoku, len ho nastrelili a odišli striedať.

V druhej tretine vyslali Američania na Jána Laca až 16 pukov. Z toho väčšina bola z bezprostrednej blízkosti.

Jedinečnou kapitolou sú vhadzovania. Dá sa povedať, že tie stáli Slovákov lepší výsledok. V stretnutí uspeli len v 16 prípadoch, Američania až 44-krát (27% - 73%). V útočnom pásme Slovákov sa puk vhadzoval 19-krát, z toho len päťkrát boli hráči spod Tatier úspešní. Naopak, Američania vyhrali vo svojom útočnom pásme 18 z 25 buly. Z čoho sa následne usadili v pásme, vytvorili si tlak, ohrozili Jána Laca. Nestrácali zbytočne sily pri zakladaní útoku, bojovaní v rohoch, nadobudli tým výhodu oproti Slovensku.

Bude vás zaujímať: Ján Filc o Slovensku na olympijskom turnaji

Argument typu – rozhodcovia vykazovali našich hráčov z vhadzovania, a preto sme ho nevyhrávali - neobstojí. Američanov vykazovali taktiež. Z ich tímu sa na bod vhadzovania postavilo desať hráčov a zo slovenského dvanásť. A centri Slovenska patrili k tým, ktorým sa vôbec nedarilo.

Michal Krištof z ôsmich vhadzovaní vyhral len jedno, Tomáš Surový z jedenástich štyri, Tomáš Marcinko z desiatich tri, Peter Ölvecký z piatich jedno a Miloš Bubela z jedenástich tri. Hráči, ktorí ich po vykázaní nahradzovali: Baranka 1 z 1, Kudrna 0 z 1, Hovorka 1 z 2, Nagy 0 z 3, Lamper 2 z 3, Paulovič 0 z 2, Haščák 0 z 3.

Celkovo sa slovenským hokejistom v tejto hernej disciplíne vôbec nedarí. Zo stredných útočníkov má ako-tak dobrú úspešnosť len Surový 48,5%. Nasleduje Ölvecký s 41,2 percenta, Bubela 39,5 a Krištof s Marcinkom s mizivými 35,5, respektíve 35,1 percenta.

Prečítajte si tiež: Aký systém hry priniesol Craig Ramsay? Vysvetľuje odborník Igor Tóth

Ak budú Slováci proti USA vyhrávať viac vhadzovaní, budú mať viac príležitostí usadiť sa v útoku a ušetriť sily. Viac možností ohroziť súperovho gólmana a tým pádom aj skórovať, vyhrať a postúpiť. Majú na to, nám neostáva nič iné, len veriť, dúfať a nastaviť si budík na utorok 4.00 ráno.

FOTO: pyeongchang2018