Anastasia Kuzminová získala pre Slovensko v stíhacích pretekoch na 10 km skvelú striebornú medailu.

Už od začiatku bolo v pretekoch nastavené vysoké tempo pretekov aj vďaka Anastasii Kuzminovej, pretože jej strata na štarte bola 54 sekúnd.

Po prvej streľbe sa Kuzminová vďaka čistej položke posunula na tretie miesto. V priebehu 900 metrov po prvej streľbe už Kuzminová predbehla už aj Češku Vítkovú a bola na druhej pozícii.

Na druhej streľbe sa vietor otočil a väčšina pretekárok bežala trestné kolo. Kuzminová počas streľby dokonca zastavila pre točiaci sa vietor, ale napokon spolu s Dahlmeierovou bežali len jedno trestné kolo. Druhé dvojkilometrové bežecké kolo prebehla Kuzminová najrýchlejšie zo všetkých.

Kuzminová krátko po polovici pretekov predstihla Dahlmeierovú na trati a nemecká líderka mala čo robiť, aby tempo našej „lietajúcej“ pretekárky udržala. Na tretiu streľbu prišli pretekárky spolu. Naša biatlonistka minula dvakrát, Dahlmeierová trafila všetky terče, a tak už bolo o zlate rozhodnuté. Kuzminová však svoje tempo neznižovala, ale naopak, zvyšovala. Na tretiu Vítkovú získala po tretej streľbe dvanásť sekúnd.

Na poslednej streľbe Dahlmeierová opäť neminula a získala tak už druhé zlato. Kuzminová minula jeden terč a bolo jasné, že získa pre Slovensko medailu. Len sme ešte nebolo jasné akú. Francúzka Bescondová mala stratu len 0,8 sekundy.

V poslednom okruhu to bol veľmi tesný súboj a napokon v tesnom finiši o dve desatiny sekundy Kuzminová získala po heroickom výkone a posune o dvanásť miest striebornú medailu.

Jej bežecký výkon bol obdivuhodný. Trať 10 km zvládla suverénne najrýchlejšie s náskokom 36 sekúnd na Nemku Herrmanovú, ktorá napokon v pretekoch skončila šiesta.

Druhé zlato získala Nemka Laura Dahlmeierová, striebro Nasťa Kuzminová a bronz Francúzka Anais Bescondová.

FOTO: adidas