Pita Taufatofua je meno, ktoré sa dostalo do povedomia športových priaznivcov na letných olympijských hrách v Riu 2016.

Bude vás zaujímať: Michal Krištof pred olympiádou: Chcem sa odvďačiť za dôveru kvalitnými výkonmi

Namiesto Hollywoodu bežky

Reprezentant tichomorského súostrovia Tonga vzbudil pozornosť počas otváracieho ceremoniálu brazílskej olympiády, keď niesol vlajku svojej krajiny do pol pása vyzlečený. Na sebe mal len tradičný tongský odev s názvom Taʻovala. Ide o zvinovaciu plachtu okolo pása, ktorú nosia tongskí muži pri formálnych príležitostiach, tak ako páni v európskej a severoamerickej kultúre kravatu. Svalnaté telo mal natreté kokosovým olejom a vyzdobil sa i náhrdelníkom so žraločími zubami.

Športovým výkonom v bojovom športe taekwondo už tak nezaujal. Pita Taufatofua si síce veril na medailu, ale hneď v prvom zápase kapituloval po výsledku 1:16. Vďaka otváraciemu ceremoniálu sa však zapísal do spomienok fanúšikov a stal sa populárnym. Po olympiáde oňho prejavil záujem aj Hollywood. „Mal som veľa veľkých a úžasných príležitostí v Hollywoode či modelingovom odvetví,“ zaspomínal si pre theguardian.com. „Ale pre mňa bolo vtedy cieľom objaviť ďalšiu veľkú výzvu. Čo je úplne nemožné, niečo, čo sa nedá urobiť – to bolo to, čo som chcel. A našiel som bežecké lyžovanie,“ pokračoval pre theguardian.com

Na začiatku roku 2017 si pripevnil drevené dosky na nohy (potom prešiel na kolieskové lyže) a začal behať po piesočnatých kopcoch. Večere zas trávil sledovaním videí najlepších bežkárov sveta. Pre novú športovú vášeň schudol pätnásť kilogramov. „Pre mňa to nie je šialené, striedanie športov sa mi zdá naozaj normálne. Nikto nie je stále v rovnakej práci. Veľmi málo ľudí žije v rovnakom dome aj o niekoľko rokov neskôr. Život sa mení a vyvíja. A v športe je to rovnaké,“ vyhlásil Pita Taufatofua pre theguardian.com.

Ľudia vidia len lesklého chlapíka

34-ročný športovec strávil minulý rok prípravou na severnej pologuli v teplotách mínus 15-20 stupňov Celzia. Žil v lacných ubytovniach a jedol základné jedlá z tuniaka a cestovín. Mohol si dovoliť len jeden pár lyží a jeden kus vosku. Finančné prostriedky získaval aj od ľudí, ktorí zareagovali na jeho internetovú výzvu. Absolvoval osem kvalifikačných pretekov po celom svete vrátane Kolumbie, Turecka, Poľska či Arménska. Uspel až v posledných z nich na Islande, kde si v januári vybojoval miestenku na zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu. „Vedel som, že do toho musím dať všetko. Bolo to buď hrob, alebo sláva,“ citoval jeho slová theguardian.com. „Obetovali sme všetko, aby sme sa dostali na olympiádu. Čo sa týka financií, ešte nikdy som na tom nebol horšie. Ale som najšťastnejší v mojom živote. Ľudia nevidia tvrdú prácu, ktorá je za tým. Vidia len lesklého chlapíka, ktorý kráča s vlajkou,“ povedal Pita Taufatofua pre olympicchannel.com.

O dva roky opäť na letnej olympiáde?

Pita Taufatofua sa tentoraz nechystá na slávnostné otvorenie hier v rovnakom ustrojení ako v Riu. „Chcem sa dožiť svojich pretekov. Bude tu mrznúť, takže sa budem udržiavať pekne v teple,“ vyhlásil podľa newshub.co.nz.

Nie je vylúčené, že s olympionikom Tongy sa pod piatimi kruhmi stretneme aj v budúcnosti. „Cítim, že mám nedokončený biznis s taekwondom. V Riu bolo cieľom získať medailu, takže Tokio 2020 je na mojom radare. Ale ktovie? Možno ma uvidíte opäť v niečom inom. Milujem všetky športy, môže to byť čokoľvek,“ prezradil Pita Taufatofua, ktorý vlani štartoval na majstrovstvách sveta v bežeckom lyžovaní a v šprinte obsadil 153. miesto, svoje ďalšie ambície podľa newshub.co.nz.

Neprehliadnite: Mentálny kouč Bielik: O správaní fanúšikov na Slovensku nikto nehovorí

FOTO: theolympians.co