Posledný vrchol ženskej tenisovej sezóny – Turnaj majsteriek – už síce máme za sebou, no zajtra sa v čínskom Ču-chaji začína predsa len ešte jedno podujatie – WTA Elite Trophy, prezývané aj „malé MS WTA“. Medzi 12 vyvolených, ktoré sa pobijú o prestížny triumf, sa dostala aj Slovenka Magdaléna Rybáriková.

Tento turnaj je určený pre tenistky, ktoré sa v rebríčku WTA Race nachádzajú na 9.-19. mieste a do elitnej zostavy pre Turnaj majsteriek sa tak nezmestili. Novej slovenskej tenisovej jednotke Rybárikovej pomohlo k účasti v Ču-chaji aj odhlásenie dvoch súperiek, keď účasť odriekli zranené Johanna Kontaová a Svetlana Kuznecovová.

WTA Elite Trophy sa hrá podobným systémo, ako prestížnejší Turnaj majsteriek. Dvanásť tenistiek bude rozdelených do štyroch trojčlenných skupín. Magdaléna Rybáriková bola zaradená do skupiny Azaela, v ktorej sa najskôr zajtra stretne s Nemkou Juliou Görgesovou a následne ju čaká aj najvyššie nasadená Francúzka Kristina Mladenovicová. Ak bude hrať Slovenka v takej pohode, ako počas takmer celého roka, nie je v tejto spoločnosti úplne bez šance na postup. Najmä Kristine Mladenovicovej totiž v posledných týždňoch úplne odišla forma. Francúzka ťahá sériu deviatich prehier a z víťazstva sa naposledy tešila ešte na začiatku augusta v americkom Washingtone.

22708834_149661832442192_8673947803031961600_n(1).jpg

V Ču-chaji sa očakáva skutočne vyrovnaný turnaj.

V ďalšej skupine – nazvanej Bouigainvillea – nájdeme druhú nasadenú nerpíjemne hrajúcu Američanku CoCo Vandeweghovú, Rusku Jelenu Vesninovú a na voľnú kartu štartujúcu domácu Číňanku Pcheng Šuaj. Kým v prvej skupine je jasnou favoritkou na postup Kristina Mladenovicová, v tejto je to skutočne otvorené a postúpiť môže hociktorá z tria tenistiek.

Veľmi zaujímavé zloženie má tretia skupina pod názvom Camellia. Tam bude najväčšou favoritkou pravdepodobne víťazka US Open Sloane Stephensová a jej súperkami budú Lotyška Anastasija Sevastovová a v dobrej forme hrajúca Češka Barbora Strýcová. Práve Strýcová je hráčkou, ktorá by mohla Stephensovej znepríjemniť postup medzi štvoricu najlepších tenistiek.

22802692_126482604697287_5329350851448274944_n.jpg

Magdaléna Rybáriková si v Číne zatrénovala s Češkou Barborou Strýcovou.

Poslednú trojicu v skupine Rose tvoria bývalá svetová jednotka Angelique Kerberová, Ruska Anastasia Pavľučenkovová a Austrálčanka Asleigh Bartyová. Kerberová si ešte vlani zahrala neúspešné finále Turnaja majsteriek proti Dominike Cibulkovej, no po veľmi nevydarenom roku je rada aspoň za účasť na „malých MS“. Tak ako v skupine Bougainvillea, rovnako aj pri tejto trojici je otázka miestenky do semifinále skutočne otvorená.

Dá sa očakávať, že už od prvého zápasu to bude v Ču-chaji veľký boj, keďže kľúč na postup medzi najlepšiu štvoricu je jednoduchý – ďalej idú iba víťazky jednotlivých skupín. Magdaléna Rybáriková sa na „malé MS“ dostala na poslednú chvíľu a ako sa sama niekoľkokrát vyjadrila, turnaj berie ako odmenu za túto sezónu a ide si ho najmä užiť. Žreb nemá jednoduchý, no Slovenka už v tejto sezóne niekoľkokrát ukázala, že papierové predpoklady nie sú pre ňu žiadnou prekážkou. Elite Trophy štartuje zajtra prvými zápasmi v skupine, finále je na programe v nedeľu.

Foto: Facebook/Magdaléna Rybáriková - official, Instagram/Barbora Strýcová