Kanadský hokejista Max Domi bojuje od mládežníckych rokov s neľahkou úlohou – hrá hokej s cukrovkou. Zvláda to však fantasticky – stal sa juniorským i seniorským majstrom sveta a má potenciál na výbornú kariéru v NHL.

Budem môcť hrať hokej?

Maxovi Domimu, synovi Tiea Domiho, ktorý hrával v NHL za New York Rangers, Winnipeg Jets, Toronto Maple Leafs a preslávil sa rolou bitkára, bola cukrovka 1. typu diagnostikovaná v detstve, už počas začatej hokejovej kariéry. „Keď mi to náš rodinný doktor oznámil, moja prvá otázka nesmerovala na to, ako sa zmení môj životný štýl a stravovanie, ani na to, ako si budem dávať inzulín. Jediné, čo som chcel vedieť, bolo to, či budem môcť hrať hokej,“ spomína Max Domi vo svojom príbehu, ktorý publikoval portál theplayerstribune.com

Prečítajte si tiež: Jed Ortmeyer: Ten pocit, pre ktorý umriete

„Samozrejme, Max, môžeš hrať hokej. Bobby Clarke bol skvelý hokejista a takisto je diabetik,“ odvetil mu lekár. Od tejto chvíle sa Bobby Clarke (v NHL odohral 15 sezón v drese Philadelphie Flyers a zaznamenal úctyhodných 1210 kanadských bodov, pozn. red.) stal pre Maxa Domiho vzorom a inšpiráciou.

Domi sa prvýkrát stretol so svojím hrdinom ako trinásťročný. Počas hokejového turnaja v Ontariu ho Clarke prišiel navštíviť do kabíny po tom, čo mu Maxova mama rozpovedala príbeh svojho syna. „Venoval mi pár minút, povzbudil ma a poprial mi všetko dobré. Pozerajúc na Bobbyho, som si uvedomil, že mi nič nebráni v tom, aby som si splnil sny. Prečo by som sa ako diabetik nemohol nikam dostať? Veď on to pred niekoľkými rokmi dokázal,“ popísal Domi pre theplayerstribune.com, ako veľmi ho motivoval muž, ktorý sa s rovnakým typom cukrovky stal legendou kanadsko-americkej NHL.

Domiho premiérový zásah v NHL

Skvelý vstup do NHL a titul majstra sveta

22-ročný kanadský hokejista, ktorý sa z hľadiska hráčskej typológie vôbec nepodobá na svojho otca, nosí po vzore Bobbyho Clarkea na drese číslo 16. Zatiaľ čo dominantnými prvkami hry Tiea Domiho boli dôraz a tvrdosť, Domi junior sa od malička profiloval na kvalitného korčuliara a šikovného strelca. V sedemnástich rokoch naskočil do diania v OHL. V kanadskej juniorskej súťaži pôsobil štyri sezóny, pričom v drese tímu London Knights neustále preukazoval svoj bodový potenciál.

Na, pre slovenský hokej tak radostnom, šampionáte do 20 rokov v roku 2015 si Max Domi zapísal na konto desať bodov za päť presných zásahov a rovnaký počet gólových pasov. Stal sa štvrtým najproduktívnejším hráčom turnaja (slovenskému lídrovi Martinovi Réwayovi patrila s deviatimi bodmi siedma priečka, pozn. red.) a výrazne sa tak podieľal na zlatej medaile mládežníckeho výberu javorového listu.

Prečítajte si tiež: Kde by sa mohol odohrať rizikový zápas? Spýtali sme sa klubov

Minulú sezónu už strávil v NHL. Nováčikovský ročník mu vyšiel výborne, za Arizonu Coyotes odohral 81 zápasov s bilanciou 18 gólov a 34 asistencií. Tento bodový zisk mu vyniesol druhé miesto v klubovej tabuľke produktivity a tretie medzi nováčikmi. „Užil som si každú sekundu,“ skonštatoval Max Domi na margo svojej premiérovej sezóny v najlepšej lige sveta pre azcentral.com.

Keďže Arizona nepostúpila do play-off, Domi sa predstavil v drese Kanady na svetovom šampionáte. Pri svojom debute na fóre seniorských majstrovstiev sveta odohral všetkých desať zápasov a hoci sa v nich bodovo pripomenul len jedným gólom, po finálovom triumfe Kanady nad Fínskom v pomere 2:0 sa mohol tešiť z titulu majstra sveta.

V aktuálnom ročníku kanadsko-americkej profiligy pribrzdilo rozlet Maxa Domiho zranenie, pre ktoré vynechal značnú časť zápasov v decembri aj všetky januárové stretnutia Coyotes. Do súťažnej akcie sa vrátil na začiatku februára. Zatiaľ odohral 45 duelov s bilanciou 29 bodov.

Max Domi a jeho hetrik

Kontrola hladiny cukru počas zápasov aj osemkrát

Max Domi si s diagnostikovanou cukrovkou 1. typu musí okrem stravy strážiť aj iné faktory a, samozrejme, najmä neustále sledovať hladinu cukru v krvi. „Keď mám ráno hladinu cukru v krvi príliš nízko, najem sa trochu viac. Pred odchodom z domu sa musím ešte raz otestovať,“ opisuje svoju dennú rutinu. „Prídem na štadión, pripravím si hokejku, ešte raz si spravím test cukru a potom sa začnem obliekať,“ približuje Domi, ktorý si kontroluje hodnoty cukru i počas tréningu, takisto po návrate domov a aj pred spaním.

Prečítajte si tiež: Jakub Valský otvorene o neúspechu Slovana, modernom Liberci a novodobom trénovaní

Ešte náročnejšie to má talentovaný Kanaďan počas zápasových dní. Test cukru vykonáva niekoľkokrát pred zápasom, v polovici a na konci prvej tretiny, v polovici a po skončení druhej časti hry a rovnaký postup uplatňuje aj v tretine číslo tri či počas prípadného predĺženia. Cez zápas absolvuje kontrolu hladiny cukru aj osemkrát. Max Domi prezrádza, ako sa na ňom prejavujú zmeny v hladine cukru. „Ak ju mám príliš vysoko, som podráždený – moji spoluhráči by vedeli rozprávať. Rýchlo sa unavím, po každom 25-sekundovom striedaní som ťažkopádny. Keď hladine klesne, som nevyrovnaný a nedostatočne ostražitý.“

„Udržať všetko pod kontrolou nie je v žiadnom prípade jednoduché, ale sú určité opatrenia a ľudia, ktorí mi pomáhajú, aby to bolo ľahšie,“ dodáva.

Svoj inšpiratívny príbeh Max Domi uzatvára motivačnými slovami pre deti, ktoré ho čakávali po zápasoch v juniorke a mali rôzne otázky o hokeji či cukrovke. „V živote ich čakajú všelijaké nepríjemnosti, ktoré sa môžu objaviť nečakane. Nie je však dôležité, čo sa vám stane, ale ako na to budete reagovať. Cukrovka mi v konečnom dôsledku pomohla urobiť zo seba lepšieho hokejistu, keďže ma v mladom veku naučila disciplíne. Keď som to potreboval, pomohol mi Bobby Clarke. Teraz mi je cťou odovzdávať jeho posolstvo, kedykoľvek môžem.“

ZDROJ: theplayerstribune.com

FOTO: delawareonline.com