Štart nového ročníka NHL sa nezaobišiel bez slovenských hokejistov. Väčšina z nich začala písať ďalšiu kapitolu zámorskej kariéry. Niektorí sa už stihli aklimatizovať v nových destináciách, iní v úvode sezóny bojujú so svojimi starými démonmi.

Tatar najproduktívnejším Slovákom

Tomáš Tatar prežíva najlepší vstup do sezóny od začiatku kariéry. Zatiaľ čo v predchádzajúcich rokoch v prvom mesiaci nezískal viac ako päť bodov, úvod tohto ročníka mu vyšiel perfektne. V jedenástich zápasoch bodoval deväťkrát. Slovenský útočník sa rýchlo udomácnil v prvej formácii a zaradil sa medzi ofenzívnych ťahúňov Canadiens. Montrealsky vzduch Tatarovi prospieva. Stačilo mu iba päť zápasov, aby v novom drese prekonal svoj bodový zápis z Vegas.

Avšak v druhej polovici októbra započal svoj tradičný boj s nevyrovnanosťou výkonov. V štyroch zápasoch si totiž nepripísal žiaden bod. Jeho asistencia v poslednom októbrovom dueli bude azda odrazovým mostíkom k produktívnemu novembru.

Halák zbiera Bostonu výhry

V Bostone sa okrem vydareného štartu do sezóny tešia i zohratému bránkovisku. Z európskeho tandemu sa viac darí práve slovenskému rodákovi. Jaroslav Halák, z pozície štartujúcej gólmana, ešte neprehral duel v riadnej hracej dobe. Pripísal si štyri výhry, zastavil viac ako 94% striel a inkasoval v priemere 1,51 gólu na zápas. Bodové konto si otvoril asistenciou skôr než niektorí jeho krajania. Pridal k nej aj dve čisté kontá. Za posledných desať rokov sa podarilo iba trom brankárom vynulovať súpera častejšie než Halákovi.

Škatule, hýbte sa!

Niekoľko slovenských hráčov sa v októbri zahralo na cestovateľov. Prvým bol brankár Peter Budaj, ktorého povolali z farmy do prvého tímu Los Angeles Kings po zranení Johnathana Quicka. Príbeh spred dvoch rokov však nezopakoval. Do brány ho takmer vôbec nepustil Jack Campbell. Budaj ho striedal v jednom zápase. Počas 30 minút na ľade inkasoval raz z jedenástich striel. Po uzdravení Quicka sa vrátil do AHL. Nepobudol tam však dlho. V závere mesiaca si jednotka Kings obnovila zranenie a slovenský brankár sa tak opäť presunul do prvého tímu.

O pendlovaní medzi farmou a NHL vie čo to už aj mladý obranca Christián Jaroš. V priebehu mesiaca stihol byť povolaný do prvého tímu trikrát a poslaný opäť na farmu dvakrát. U Senators nateraz zotrval. Odohral sedem zápasov a získal svoj prvý bod v NHL. Pripísal si asistenciu po tom, ako posunul puk zo stredného pásma do útočnéh,o kde si ho prevzal skórujúci Colin White.

Najviac si spomedzi Slovákov zacestoval útočník Marko Daňo. Presťahoval sa o 1700 kilometrov, keďže si ho z listiny nechránených hráčov stiahlo Colorado. Za Avalanche odohral svoje prvé tohtosezónne zápasy. V štyroch dueloch si zatiaľ nepripísal bod. Jeho ice-time nepresiahol sedem minút. Pozornosť púta tvrdou hrou. Okrem hitov sa predviedol i v jemnej bitke.

Richard Pánik okúsil sťahovanie v rámci formácií. Sezónu zahájil v prvej šestke, ale i napriek dostatočnému priestoru dokázal prispieť tímu len jednou gólovou prihrávkou. Skĺzol tak do štvrtej lajny a dve zápolenie sledoval iba z tribúny. Avšak v posledných dvoch zápasoch sa prinavrátil do prvého útoku a dvakrát skóroval.

Chára drží obranu, Marinčin sa snaží

Zdeno Chára ostáva naďalej tradičnou oporou slovenských radov v NHL, ale i bostonskej defenzívy. Napriek vyššiemu veku je stále najvyťažovanejším hráčom Bruins a druhým najproduktívnejším Slovákom. Z troch gólov, ktoré strelil boli dva víťazné.

O svoje miesto v obranných pároch bojuje Martin Marinčin. Po dobrej sezóne v AHL, ktorú zakončil ziskom Calder Cupu, začal nový ročník v prvom tíme. Do zápasov Maple Leafs však hneď nezasiahol, Toronto si ho ponechalo na tribúne ako zdravého náhradníka. Keďže slovenský obranca patrí medzi Babcockových obľúbencov, svoju príležitosť dostal ešte v októbri. Celkom odohral päť zápasov, v ktorých si pripísal päť hitov a päť zablokovaných striel. Nastupoval v treťom obrannom páre a v priemere odohral 14 minút a 15 sekúnd.

FOTO: Twitter/ Canadiens Montréal