Každým rokom ubúda slovenských hráčov v NHL. Z hŕstky 13 hokejistov posilnia slovenskú reprezentáciu tento rok dvaja obrancovia a jeden útočník.

Staronový kapitán

Edmonton skončil v top desiatke najslabších tímov, a tak sa niekoľko hráčov rozhodlo napraviť si chuť účasťou na majstrovstvách sveta. Jedným z nich je aj slovenský zadák. Obranca Andrej Sekera má za sebou zrejme jednu z najhorších sezón. Odohral najmenej zápasov (36) a dosiahol svoje bodové minimum (8). O podstatnú časť základnej časti ho obrali zranenia tváre, členka a najmä kolena, pre ktoré nedohral záver ročníka. Napriek tomu sa pripojil k slovenskej reprezentácii, ktorú povedie ako kapitán.

Prečítajte si tiež: Sedem statočných. Tipsportligisti v reprezentácii

Táto úloha mu nie je vôbec cudzia. Naposledy obliekal dres s kapitánskym céčkom na Majstrovstvách sveta v Rusku 2016. Pre Sekeru je to siedmy šampionát. Celkovo odohral 42 zápasov, v ktorých si pripísal 20 bodov. Jeho najväčším úspechom je strieborná medaila z roku 2012. Taktiež zakaždým patril k trojici najlepších hráčov nášho tímu.

Niet pochýb, že Sekera patrí k najväčším oporám mužstva. Jeho príchodom tím získal top prvého všestranného obrancu, ktorý okrem poctivej defenzívy dokáže zmobilizovať aj ofenzívu či dirigovať presilovku z modrej. Zároveň bude mentorom pre mladších hráčov a cenné rady rozdá určite aj obrancom.

Súperi budú padať

Ani mladšieho obrancu Christiána Jaroša neobišli zranenia. Tie ho pribrzdili v prvej sezóne za morom, ktorá mala byť prelomová. Napokon aj tak trochu bola. Jaroš debutoval v NHL a šikovne sa aklimatizoval na užšom klzisku. V AHL odohral 44 zápasov so ziskom 16 bodov. Nastupoval prevažne v druhom obrannom páre.

Mladý obranca má už nejaké skúsenosti z reprezentácie. Z troch juniorských šampionátov si priniesol jednu bronzovú medailu. V roku 2016 si premiérovo zahral za seniorov. V piatich zápasoch strelil dva góly. Prvý bol záverečným v zápase s Francúzskom, keď Jaroš spečatil výhru 5:1. Druhý bol úvodným, ktorým Jaroš otvoril skóre v zápase s Američanmi. Okrem potrebných gólov a poctivého bránenia, slovenskému tímu prospeje aj jeho dobrá fyzická hra do tela.

Nešťastie v klube, šťastie v repre?

Trojicu zámorských posíl uzatvára útočník Tomáš Jurčo. Podobne ako dvaja obrancovia, ani on neprežil ideálny ročník. Prvú polovicu sezóny odohral v nižšej AHL. V 36 zápasoch si pripísal 25 bodov. V januári sa dočkal návratu do NHL. V drese Chicaga si zahral v 29 zápasoch, v ktorých šesťkrát skóroval a štyrikrát prispel asistenciou. Bodovo to bola jeho tretia najlepšia sezóna v NHL.

Bude vás zaujímať:

Rozhodca Kubuš: Je smutné, že nadávky sa stali súčasťou zápasov

Títo hráči sa predstavia na MS 2018

Jurčo sa predstaví v slovenskom drese tretíkrát na majstrovstvách sveta. V dvanástich zápasoch bodoval šesťkrát. Zbierku strelených gólov bude chcieť určite rozšíriť. Hoci nie je hráčom, ktorý dokáže sám potiahnuť celú ofenzívu mužstva, dodáva útoku potrebnú hĺbku a istú dávku zručnosti a kreativity.

FOTO: Twitter