Jeden z najdôležitejších aspektov vedenia organizácie NHL v ére platových stropov je vyhnúť sa zlým zmluvám, ktoré by mohli brániť tímu zažiť úspešnú sezónu.

Nie je to niečo, čo dokáže veľa generálnych manažérov. Platový strop sa od čias jeho zavedenia (sezóna 2005/2006) takmer zdvojnásobil. Narástli taktiež platy. Tímy NHL musia riešiť problém, ako minúť peniaze tým správnym spôsobom a dať ich hráčom, ktorí si ich v daný čas zaslúžia. V lige je tak niekoľko veľkých zmlúv, ktoré sú v kontraste s hráčovou výkonnosťou či pribúdajúcim vekom, a sú nevýhodné buď pre kluby, alebo pre obe strany.

FOTO: ichill.ca

Generálni manažéri sú často ochotní poskytnúť hráčom tzv. no-trade (NTC) alebo no-movement klauzulu (NMC), teda, že hráč nesmie byť vymenený bez svojho súhlasu, respektíve nemôže byť ani umiestnený na waiver listinu a putovať na farmu. Tieto klauzuly môžu robiť zmluvy ešte zložitejšími a manažérom tak spôsobiť problémy v prípade, že sa ich chcú zbaviť. Niektoré zmluvy sú zlé, pretože hráčov preplácajú. Iné, lebo sú zbytočne dlhé alebo siahajú až do doby, keď sa už u hráča z dôvodu pribúdajúceho veku môže očakávať pokles výkonnosti. A niektoré môžu byť kombináciou všetkých troch spomenutých problémov.

Prečítajte si tiež: Ambasádor Višňovský: Turnaj bude dôležitý, prídu ľudia z NHL

Predmetom nášho rebríčka sú zmluvy, v ktorých je, v negatívnom zmysle, výška hráčovho platu v nepomere s jeho výkonmi. Pri mene a klube hráča je uvedená suma, tzv. „salary cap." Ide o sumu, ktorú hráč v aktuálnej sezóne dostane od svojho zamestnávateľa. Za platom je uvedená prípadná klauzula NMC alebo NTC.

10. Henrik Lundqist (New York Rangers), 9,5 mil., NMC

Lundqist zažíva svoju najhoršiu sezónu od vstupu do NHL. Dostáva pritom honosný plat 9,5 milióna. Pri „Henkovi“ je však veľký predpoklad, že ide len o ročný výpadok a v rebríčku by sa o rok nemal objaviť. Túto sezónu až päťkrát striedal a rovnako päťkrát mu v zápase klesla úspešnosť pod 80%. Jeho náhradník Raanta berie 1 milión a v priemere inkasuje o 0,6 gólu na zápas menej, navyše jeho úspešnosť je o 2% lepšia.

Prečítajte si tiež: Najlepším slovenským útočníkom Hossa, ostatní sa trápia

9. Jason Pominville (Minnesota Wild), 6,25 mil., upravená NTC

Bývalý kapitán Sabres v skvele našliapnutom tíme Wild túto sezónu upadá. Prepadol sa až do tretej, resp. štvrtej formácie, jeho plat je pritom vyše 6 miliónov ročne. V minulom ročníku sa ledva dostal cez hranicu 10 strelených gólov, túto sezónu to nevyzerá o nič nádejnejšie. Ide pritom o bývalého 30-gólového strelca. V presilovej hre dosiaľ nestrelil ani jeden gól a vyslal na bránu iba 5 striel. Za zmienku ešte stojí jeho štatistika plus/mínus, ktorá je tretia najhoršia v tíme. Jeho kontrakt končí až v roku 2019, a preto je pravdepodobné, že ho Wild zo zmluvy vykúpia.

FOTO: sabrenoise.com

8. Cal Clutterbuck (New York Islanders), 3,5 mil., NMC

Jeho momentálna zmluva mu zaručuje ročný plat 3,5 milióna. Od budúcej sezóny to má byť až 5 miliónov. Slušný plat na hráča štvrtej formácie, ktorého percentuálna úspešnosť streľby je najnižšia spomedzi útočníkov tímu (4,3%). Clutterbuck je hráčom, ktorý je v podstate nepoužiteľný v presilových hrách, očakávajú sa od neho skôr defenzívne povinnosti. V počte zblokovaných striel je však medzi útočníkmi tímu až na 8. mieste. V počte hitov mu v NHL síce patrí 4. miesto, no nikto z prvej päťky v tejto štatistike nezarába viac než on. Navyše má už 29 rokov, takže vzhľadom na jeho herný štýl powerforwarda, ktorý je fyzicky nesmierne náročný, sa dá s pribúdajúcim vekom očakávať pokles výkonnosti.

Prečítajte si tiež: Sidney Crosby na ceste k ďalšej Hartovej trofeji

7. Marc Staal (New York Rangers), 6 mil., NMC

Staal je najlepšie zarábajúcim obrancom tímu, na konte má však iba 6 kanadských bodov a má tak „našliapnuté“ na dosiaľ bodovo najhoršiu sezónu od svojho vstupu do NHL (2007/2008), s výnimkou sezóny, keď bol dlhodobo zranený. Nevyniká ani tvrdou hrou, jeho 42 hitov stačí iba na 6. miesto medzi obrancami tímu. Často stráca puky, jeho rozohrávkam chýba presnosť a do útoku sa už zapája iba sporadicky. V presilových hrách už nefiguruje a pri hre v oslabení mu v hierarchii obrancov patrí v podstate tretie miesto. Hoci Rangers stavajú 30-ročného beka do pozície obrancu z prvej štvorky, treba si priznať, že pri jeho momentálnej forme majú len drahého hráča za 6 miliónov do tretieho obranného páru.

FOTO: bluelinestation.com

6. Jarome Iginla (Colorado Avalanche), 5 mil., NMC

Niekdajší obávaný strelec a líder tímu má už 39 rokov a na jeho hre je to vidno. Prvýkrát po 18-tich rokoch zrejme nedosiahne hranicu 20 gólov. Momentálne má na konte len 5 presných zásahov a v tabuľke „pravdy“ hrozivých - 11. Z jeho doterajších 11-tich bodov získal len 5 pri vyrovnanom počte hráčov na ľade. Je síce tretím najaktívnejším strelcom tímu, no pokročilý vek sa na ňom podpísal a jeho hviezda pomaly vyhasína. Sám Iginla sa vyjadril, že sa nebude brániť prípadnej výmene a je ochotný stiahnuť svoju no-movement klauzulu, ktorá ho chráni pred výmenou či umiestnením na waiver listinu. Je teda dosť možné, že s blížiacim sa záverečným termínom prestupového obdobia poputuje do niektorého z tímov, ktoré majú šancu na Stanley Cup. „Lavíny“ sú momentálne posledným celkom súťaže a majiteľovi vyše 1000 odohraných zápasov v NHL tak môžu na sklonku jeho kariéry ponúknuť šancu na premiérový zisk pohára, ktorý by ho navyše zaradil do elity triple-gold clubu.

Prečítajte si tiež: Komické či tragické? Legenda Hašek propaguje nový nápoj

5. Ryan Callahan (Tampa Bay Lightning), 6,5 mil., NMC

Steve Yzerman v posledných rokoch dokázal podpísať priam nadprirodzené zmluvy. Čo mu ale rozhodne nevyšlo, je jeho ťah s Ryanom Callahanom. Ten podpísal v lete 2014 kontrakt na 6 rokov s ročným platom vyše 6 miliónov. Callahan síce dokázal v prvej kompletnej sezóne za Lightning nastrieľať nad 20 gólov, no jeho herný úpadok za posledné dva roky je naozaj veľký. Jeho herný štýl, založený na forcheckingu a hre do tela, si už v jeho veku vyberá svoju daň. Čím ďalej, tým viac sa u neho prejavujú zdravotné problémy. Obrazne povedané to vyzerá tak, že po troch odohraných zápasoch následne dva vynechá. Navyše sa z neho stal hráč do štvrtej formácie. Jeho 2 góly v 18-tich zápasoch sú toho príkladom. 31-ročný Američan dokáže byť tímovým vodcom. Bol ním aj pri svojom pôsobení v New Yorku Rangers, kde dokonca nosil kapitánske C-čko. Navyše vie byť platný aj pri hre v oslabení. Na 6 miliónov ročne to však rozhodne nestačí.

FOTO: cbcsports.com

4. Josh Gorges (Buffalo Sabres), 3,9 mil., upravená NMC

Gorges nastupuje v Buffale v prvých obranných pároch, no vzhľadom na odovzdané výkony je jeho plat privysoký. Skúsený bek sa síce nikdy neprezentoval ofenzívnou hrou, no jeho jediná asistencia v 34 zápasoch tiež nie je najlepšou vizitkou, v štatistikách mu navyše svietia tri mínusky. V defenzíve navyše nestíha, je pomalý a nevyniká ani pri hre v oslabení či v rozohrávke, v presilovke je prakticky nepoužiteľný.

Prečítajte si tiež: Golf je prezentovaný ako šport pre smotánku, skutočnosť je však iná, tvrdí prezident golfistov

3. Andrew Ladd (New York Islanders), 8 mil., NMC

Generálny manažér Garth Snow podpísal v lete zmluvu, ktorá bola označovaná za jednu z najhorších v poslednom desaťročí. 31-ročný Ladd už vo svojej prvej sezóne v drese Islanders zrejme nenastrieľa viac ako 20 gólov. Dlhoročný kapitán Winnipegu Jets či niekdajšej Atlanty Trashers je jednoducho preplatený. Krídelník nastupujúci niekedy aj vo štvrtej formácii dostáva luxusných 8 miliónov ročne. V hodnotení plus/mínus je druhý najhorší v tíme a je taktiež druhý v počte trestných minút (prvý medzi útočníkmi). V presilovej hre strelil dosiaľ jediný gól a z ostrovanov iba Johnny Boychuk a John Tavares viackrát minuli bránu. Pri hre v početnej výhode nemá stabilné miesto a stal sa z neho hráč do checking-line. Len dodajme, že jeho zmluva trvá až do roku 2023.

FOTO: newsday.com

2. Kari Lehtonen (Dallas Stars), 6 mil., NTC

V percentuálnej úspešnosti je Lehtonen 6. najhorším brankárom spomedzi tých, ktorí odchytali aspoň 20 zápasov, čo je teda približne polovica doterajšieho priebehu základnej časti. Z 29 zápasov iba v 15-tich, teda približne v polovici z nich, dosiahol úspešnosť nad 90%. Obaja gólmani pritom stoja Stars vyše 10 miliónov, no ani o jednom sa nedá povedať, že by predvádzal spoľahlivé výkony. Lehtonen má navyše už 33 rokov a Dallasu by zrejme prospela zmena. Zo siedmich sezón v texaskom tíme dokázal fínsky gólman len jediný raz vytiahnuť svoju úspešnosť nad 92%. Brankári, ako Carey Price, Tuuka Rask či Johnatan Quick, patriaci k elite ligy, zarábajú len o jeden milión viac.

Prečítajte si tiež: Kapitán hokejbalovej reprezentácie Minárik: Chýbajú financie a haly

1. Nick Bjugstad (Florida Panthers), 4,1 mil., od 2020 upravená NTC

Americký reprezentant a 19-ka draftu 2010 prerazila do NHL v roku 2013 a za dva roky sa z neho stal hráč do prvých dvoch útokov a potenciálny 20-gólový strelec. Florida si ho všimla a s nádejným hráčom podpísala v roku 2015 6-ročný kontrakt, dúfajúc, že bude mať veľa muziky za málo peňazí. Zmluva v tejto výške mu však uškodila, už minulý rok zaznamenal viditeľný pokles. Táto sezóna sa nedá nazvať inak než katastrofou. Po 21 zápasoch, v ktorých prakticky nebol schopný presadiť sa a pripísal si len gól a prihrávku, prišlo zranenie. Desať záporných bodov v hodnotení plus/mínus znamená jedno z najhorších čísel v tíme. Ťažko povedať, či za rapídny pokles formy môže strata sebavedomia alebo privysoké peniaze. 24-ročný útočník však má ešte dostatok času, aby sa dostal z tohto nelichotivého rebríčka. Nemožno pritom povedať, že by dostával málo priestoru, objavoval sa v prvých dvoch formáciách a pravidelne hrával v tretej. Je otázne, či sa po zranení dokáže dostať do lepšej formy, momentálne je však najhoršou akvizíciou v pomere cena-výkon.

FOTO: nhl.com

*v rebríčku nie sú uvedení hráči, ktorí odohrali menej než 10 zápasov alebo sú dlhodobo zranení

FOTO: nhl.com