Uzávierka prestupov v NHL sa blíži. Dátum „trade deadline" je stanovený na 1. marca a s blížiacim sa termínom tradične silnejú špekulácie ohľadom hráčov, ktorí môžu zmeniť dres. Medzi nimi je aj niekoľko hviezdnych mien. V predchádzajúcich častiach sme sa venovali výhradne útočníkom, v tretej prinášame aj obrancu a dvoch brankárov.

Prečítajte si prvú a druhú časť

Matt Duchene, C, Colorado Avalanche

Ďalší z elitných hráčov Colorada, ktorý by počas uzávierky mohol byť „v pohybe.“ Za normálnych okolností by to tak zrejme nebolo, no vzhľadom na to, že lavíny sú suverénne posledným celkom súťaže, Duchene môže byť dostupný. Elitný cetner, ktorý dokáže byť prínosný na oboch stranách klziska, má zmluvu do sezóny 2018/2019 a z platového stropu uberá 6 miliónov.

V posledných piatich sezónach je Duchene so 107 gólmi a 156 asistenciami v 329 zápasoch najproduktívnejším hráčom Avalanche. V rámci ligy mu v bodovaní počas týchto piatich sezón patrí 25. miesto v góloch, 38. v asistenciách a 23. miesto v celkovom bodovaní.

Duchene je rýchly a všestranný hráč, ktorý vie tímu pomôcť aj inak než produktivitou. Na vhadzovaniach je s úspešnosťou 63,1% najlepší medzi hráčmi, ktorí ich absolvovali aspoň 100. Colorado vyšle na súperovu bránu 48,47% všetkých svojich striel, keď je Duchene na ľade. Trojka draftu z roku 2009 premenil v kariére 17 zo 46 pokusov v samostatných nájazdoch. V jeho prípade budú ostatné kluby musieť prísť s naozaj výraznou ponukou, avšak hráči takéhoto kalibru nie sú dostupní každý deň.

Prečítajte si tiež: Začína play-off KHL-Východná konferencia

Marc-Andre Fleury, G, Pittsburgh Penguins

Skúsenosti sú v play-off dôležitým faktorom, a to je dôvod, prečo by mohol byť Fleury v hľadáčiku ostatných klubov. Jeho 680 odchytaných zápasov je štvrtý najvyšší počet medzi aktívnymi brankármi a 100 zápasov v play-off ho radí na druhé miesto.

„Flowerov“ kontrakt s platom 5,75 miliónov vyprší v roku 2019. Gólman Pittsburghu má v zmluve zahrnutú no-movement a upravenú no-trade klauzulu, čo znamená, že bez svojho súhlasu nemôže byť vymenený alebo poslaný na farmu. V prípade výmeny si tak bude môcť určiť zoznam klubov, do ktorých je ochotný ísť.

Penguins sú zvyčajne tímom, ktorý v play-off kladie na skúsenosti veľký dôraz, avšak skvelé výkony 22-ročného Matta Murrayho a možnosť chrániť si jedného brankára na Expansion drafte v dôsledku rozširovania ligy by mohla znamenať, že Fleury bude pred uzávierkou dostupným a žiadaným artiklom. Pravdepodobnosť výmeny zvyšuje aj fakt, že 32-ročný kanadský gólman zďaleka nezažíva svoju najvydarenejšiu sezónu. Úspešnosť 90,4% je jeho najnižšia od sezóny 2005/2006 (vtedy mal 89,8%) a medzi 42 brankármi, ktorí odchytali túto sezónu aspoň 20 zápasov, ho radí na 30. miesto.

Aj pri hlbšej analýze posledných troch sezón je jasné, že Fleury už nepatrí medzi top ligových brankárov. Medzi 58 brankármi, ktorí nastúpili aspoň na 50 zápasov, je jeho úspešnosť 91,7% na 18. mieste. Pri vyrovnanom počte hráčov na ľade má úspešnosť 92,4%, čo znamená 22. miesto. Podľa štatistík sa môže zdať, že Fleury má najlepšie roky za sebou. Stále však predstavuje vyrovnanú a spoľahlivú voľbu pre niekoľko tímov, ktoré hľadajú skúseného gólmana a dolpnenie brankárskeho tandemu.

Prečítajte si tiež: Začína play-off KHL-Západná konferencia

Kevin Shattenkirk, D, St. Louis Blues

Skvelé čísla v produktivite môžu zo Shattenkirka urobiť jedného z najžiadanejších voľných hráčov v lete 2017. Jeho situácia v St.Louis je ale otázna. 28-ročný americký zadák je v poslednom roku svojej 4-ročnej zmluvy s priemerným platom 4,25 milióna. 1. júla sa môže stať nechráneným voľným hráčom.

Niet pochýb o tom, že Shattenkirk dokáže byť mimoriadne platný v ofenzíve. So 42 bodmi v 60 zápasoch je momentálne štvrtým najproduktívnejším obrancom súťaže. Od sezóny 2010/2011 je s 276 bodmi 11. najproduktívnejším obrancom. Samozrejme, aby sa vysoká produktivita dostavila, musí dostať aj patričný priestor na ľade. Shattenkirk je primárne využívaný pri hre v útočnom pásme a je nasadzovaný proti sekundárnym útočným formáciám, viac času sa mu dostáva v presilovke než v oslabeniach.

Je ťažké predpovedať, ako by sa Shattenkirkovi darilo v inom tíme, resp. pri inej úlohe na ľade. Práve preto však tímy, ktoré oňho majú záujem, majú možnosť využiť jeho služby ešte predtým, než by museli v lete urobiť veľkú investíciu. V novom roku majú Blues v 23 zápasoch bilanciu 10 výhier, 11 prehier, 2 výhry po predĺžení a postup do play-off je otvorený. Otázne je aj to, ako sa St.Louis dokáže vysporiadať s odchodom trénera Hitchcocka, zatiaľ sa zdá, že im to ide dobre. Je na vedení klubu, ako sa postaví k prípadnej Shattenkirkovej výmene, Blues by zaňho nepochybne získali slušnú protihodnotu.

Prečítajte si tiež: V klube mám smolu, ale v reprezentácii mi to padá zo všetkého, hovorí Martin Gernát

Ben Bishop, G, Tampa Bay Lightning

Bishop by mohol u svojho prípadného nového zamestnávateľa z dlhodobého hľadiska vyriešiť situáciu na brankárskom poste alebo môže byť jednoducho dočasnou cennou posilou predtým, než sa v lete stane voľným hráčom. Dvojročná zmluva s platom 5,95 miliónov mu končí, obsahuje ale no-movement klauzulu.

Pre kluby, ktoré prídu s ponukou, je tu však malé riziko, pre Bishopa ani pre Lightning to zatiaľ nie je ideálna sezóna. Bishopova úspešnosť 91,1% je jeho najnižšia z piatich sezón v drese Tampy Bay. Medzi 42 brankármi, ktorí odchytali aspoň 20 zápasov, ho táto úspešnosť radí na 29. miesto. Bleskom vo Východnej konferencii patrí 12. priečka so štvorbodovou stratou na ôsmy New York Islanders. Na opätovnú účasť v konferenčnom finále, v ktorom sa Lighting ocitli v rokoch 2015 a 2016, to zatiaľ nevyzerá.

Keď si odmyslíme sklamanie z tejto sezóny a pozrieme sa na Bishopove výkony z predchádzajúcich troch sezón, je to veľký rozdiel. V rozmedzí ročníkov 2013/2014 a 2015/2016 zaznamenal americký gólman úspešnosť 92,2%, čo ho radí na piate miesto medzi brankármi, ktorí za ten čas odchytali aspoň 50 zápasov. V dvoch z týchto sezón bol navyše jedným z finalistov ocenenia Vezinova trofej. Tieto čísla naznačujú, že Bishop možno nepatrí k brankárskej špičke, stále sa však môže radiť k nadpriemeru.

Keď ostaneme v spomenutých troch sezónach, v úspešnosti zákrokov, pri vyrovnanom počte hráčov, sa Bishop radí na 13. miesto s 92,7%. V oslabeniach je to 90,6%, čo je najlepšie číslo medzi všetkými brankármi. Pridáme aj ďalšiu zaujímavú štatistiku. V 108 zo 182 zápasov si Bishop udržal úspešnosť zákrokov aspoň 88,5% v prípade, že naňho išlo 20 a menej striel. Táto štatistika sa volá „quality starts.“ Znova opakujeme, že tieto čísla Bishopa neradia medzi elitu NHL, vo väčšine tímov by však predstavoval cennú posilu v rámci brankárskej dvojice.

FOTO: nhl.com