Je v našom tíme najvyšší hokejista na olympiáde? Ktorý tréner je najúspešnejší? A z koľkých svetových líg sa zhŕkli hráči pod piatimi kruhmi? Prinášame vám niekoľko zaujímavostí z prostredia olympijského hokeja.

Bude vás zaujímať: Päť zaujímavostí z tretieho dňa ZOH

Slováci najvyšší a za Rusmi druhí najťažší

Nominácia niektorých obrancov nás predurčila k prvému štatistickému prvenstvu na olympijskom turnaji v hokeji. Slovenskí tím na čele s Jurajom Valachom (202 cm) je v priemere najvyšší. Avšak statný obranca Chomutova nie je najvyšším hráčom celkovo. Iba o jeden centimeter ho „prerástol“ fínsky útočník Marko Anttila. Nejeden Kovaľčuk je pri ňom razom menší.

Zato Kórejčania budú na ľade ako elektróny v atóme. Najmenší a najľahší. Otázne je, či si udržia rovnako dobre rýchlosť a tempo.

Naopak, olympijskí športovci z Ruska zaujmú mohutnosťou. S priemerom 91,08 kíl sú najťažším hokejovým mužstvom.

Kanadskí veteráni a budúca hviezda draftu

USA dalo pri výbere možnosť mladíkom, no Kanada stavila na skúsenosti. Výsledkom je, že v priemere má najstarší tím. Ako jediný prekročil hranicu tridsiatky.

Okrem váhy dominujú hokejisti z Ruska aj svojou mladosťou. Spolu s Nórmi sa zmestili do vekového priemeru pod 28 rokov. Napriek tomu je najmladším hráčom iba 17-ročný Švéd. Lenže Rasmus Dahlin nie je len takým obyčajným obrancom. Predpokladaná jednotka draftu NHL 2018 v sebe snúbi všetky vhodné vlastnosti pre ideálneho prvého beka. Chýbajú už len roky skúseností. Olympiáda bude skvelou príležitosťou.

Tréner Švédov má viac medailí než Slovensko

Okrem Slovenska, Slovinska, výberu Ruska a Kórey krajiny siahli po domácich tréneroch. Mnohí sú pri svojich reprezentáciách niekoľko rokov. Najväčšiu a azda i najkrajšiu kolekciu medailí z medzinárodných turnajov má švédsky tréner Rikard Grönborg. Dve zlaté a jednu bronzovú z majstrovstiev sveta a jednu zlatú, bronzovú a až štyri strieborné z majstrovstiev sveta do 20 rokov. Nechýba mu ani posledné olympijské striebro zo Soči.

Podobné články:

Hokejové príbehy, ktoré ponúkne Pjongčang

Program Slovenska na olympijskom turnaji

Craig Ramsay je spomedzi kormidelníkov najstarší. Vo veku 66 rokov zažije svoj debut na reprezentačnej úrovni. Taktiež sa ako jediný radoval zo zisku Stanley Cupu.

Na poslednej olympiáde bol kapitánom tímu. Tentoraz povedie Nemecko v obleku a zo striedačky. Najmladším trénerom tohto turnaja je 39-ročný Marco Sturm, bývalý elitný útočník NHL.

Hráči z 19 rôznych líg sveta

Na olympiáde sa predstavia hráči z rôznych 19 hokejových líg. Nechýbajú európske, severoamerické či ázijské. Svojich zástupcov bude mať i druhá najvyššia česká liga a druhá nemecká. Tri krajiny – Švajčiarsko, Nemecko a Rusko – si dokázali zostaviť výber čisto z domácej ligy. Slovinsko a USA pre zmenu vyberali až z deviatich.

Hoci hráči z najlepšej ligy sveta nedostali povolenie zahrať si na turnaji pod piatimi kruhmi, stopa zámoria nebude chýbať. Zúčastnení hokejisti v minulosti odohrali dokopy viac ako 17 000 zápasov v NHL.

SKA Petrohrad, zásobareň olympionikov

Najpočetnejšiu výpravu z pohľadu klubov vyslal na olympiádu jednoznačne SKA Petrohrad. 20 zástupcov sa predstaví v štyroch reprezentáciách – 15 hráčov a hlavný tréner za ruský výber, dvaja hráči vo fínskom a po jednom má Švédsko a Nórsko. Populárny bol pri výbere napríklad aj švajčiarsky Bern či kórejský Anyang. Tieto dva tímy poskytli svojim krajinám tucet reprezentantov.

Prečítajte si tiež: Kuzminová v stíhacích pretekoch strieborná

Po spoločnej základnej časti v KHL by mali byť ruskí olympionici vo výhode vďaka hernej chémii. Zohraní by mohli byť aj Nóri. Ich mužstvo je síce zložené z hokejistov z ôsmich líg, ale spomedzi ostatných výberov odohrali ich hráči najviac zápasov na reprezentačnej úrovni. Celkom 794.

FOTO: Alžbeta Takácsová/Presilovka