Po turbulentnom období sa situácia v bratislavskom Slovane upokojila. Vedenie klubu predstavilo nového trénera a prvých hráčov. Tím bude viesť Vladimír Országh, ktorý prichádza z Banskej Bystrice. Zmluvu podpísal na jeden rok.

Do tímu pribudli gólman Marek Čiliak, obranca Mário Grman a útočník Patrik Lamper. Z minulej sezóny majú zatiaľ zmluvy podpísané: Jakub Štěpanék, Patrik Bačik a Ivan Švarný.

Ako sa zrodil váš príchod do klubu?

Viackrát som mal zo Slovana ponuku, aby som išiel robiť asistenta. Ja som bol však v Banskej Bystrici spokojný s úlohou hlavného trénera. Rokovať sme začali ešte pred majstrovstvami sveta, počas nich sme to dotiahli do konca. Ponuka z KHL je pre mňa zadosťučinením za prácu, ktorú som odviedol v klube. Ponuka z KHL sa neodmieta, nemusí sa to opakovať.

Po troch rokoch v slovenskej extralige som sa potreboval niekam posunúť. Je tam síce veľa otáznikov, ale pre mňa je to veľká výzva. Pôsobil som tu ako asistent a dalo mi to veľmi veľa, videl som, ako fungujú iné kluby, ako pracujú tréneri... Bol to odrazový mostík pre moju ďalšiu kariéru.

Prečítajte si tiež: Presadí sa Rybár v Detroite? Toto sú jeho konkurenti

Ako bude prebiehať výber hráčov do tímu?

Pri prvom stretnutí sme sa s pánom Šteflom dohodli, že to bude fungovať tak, ako som to mal nastavené v Banskej Bystrici. Všetci hráči pôjdu cezo mňa. Mám okruh ľudí, skautov, kontakty na trénerov a hráčov. V Bystrici som manažérovi povedal, akých hráčov potrebujeme, on mi dal nejaké mená, ktoré som si následne preveroval. U manažérov, trénerov, spoluhráčov, ale nie u agentov. Dobrý agent by totiž predal ako hráča ešte aj mňa.

Kostra by mala byť tvorená zo slovenských hokejistov. Všetci, o ktorých sa rozprávame a s ktorými rokujeme, prešli aj mojimi rukami. Je to nastavené tak, ako si to predstavujem. Výber hráčov nie vždy vyjde, ale v Bystrici sme eliminovali nákupy, ktoré sa nám neoplatili. Tak budeme fungovať aj v Slovane.

Akých hráčov preferujete?

V tíme chceme mať najmä dobrých korčuliarov. Hrať podobný hokej ako v Banskej Bystrici - aktívny, napádať, byť zodpovedný vzadu. Uvidíme, aké budeme mať mužstvo. Chceme posúvať hráčov do reprezentácie alebo vyššie a vyvíjať sa ako klub.

Ako bude vyzerať nový tím?

Kostra tímu bude zo Slovákov, veľa z nich však už má zmluvu, možno budeme s nimi rokovať počas sezóny. Na niektoré pozície však nemáme hráčov. Či už sú to centri, ofenzívni obrancovia, kreatívnejší hráči. Tieto miesta budeme musieť obsadiť zahraničnými hokejistami.

Chceme dať príležitosť aj mladým, ale nechcem, aby boli len do počtu a sedeli na tribúne. Mali by mať striedavé štarty, aby sa vyhrali v extralige a odskúšali si aj KHL.

Prinesiete si aj nejakých hokejistov z Banskej Bystrice?

Niektorí boli oslovení, niektorí už majú zmluvy inde. Sme s nimi v kontakte, ale nebudem konkrétnejší. Zatiaľ prichádza z Bystrice Patrik Lamper.

Dokedy chcete mať zložený tím?

Chceme to mať čo najskôr. Ak však chceme byť konkurencieschopní, musíme mať aj kvalitnejších hokejistov zo zámoria. Pri nich by sa mohli veľa naučiť aj mladí Slováci. Veľa z takýchto hráčov čaká, ako sa skončia kempy v NHL, prípadne rokovania s klubmi.

Káder sa bude formovať aj počas sezóny. Nie všetky podpisy vyjdú, niekto môže vyzerať dobre a mať dobré referencie, ale nezapasuje mu systém, nebude sa mu dariť.

Bude vás zaujímať: Mentálny kouč Bielik: O správaní fanúšikov na Slovensku nikto nehovorí

Budete pokračovať aj pri reprezentácii?

Odpoveď na túto otázku už mám, ale najskôr sa chcem o tom rozprávať s Miroslavom Šatanom.

Aký budete tréner? Říha bol impulzívny, Zankovec pokojnejší...

Každý rok sa vyvíjam, v niečom som možno iný ako pred rokom. Teraz budem v kvalitnejšej lige, budem mať kvalitnejších hráčov. V domácej súťaži sme boli favoriti od začiatku, teraz je cieľ dostať sa do play-off. Všetko závisí od toho, aký tím zložíme, ja som na túto výzvu pripravený.

FOTO: Presilovka / Alžbeta Takácsová