Úvodné dva zápasy play-off prehrali, no i tak dokráčali do víťazného konca. Alexander Ovečkin vo svojej trinástej sezóne prelomil prekliatie tímového úspechu a Washingtonu ukončil 44-ročné čakanie. Capitals tak oslavujú svoj prvý Stanley Cup v histórii. Lepšie presilovky, úspešnejšie vhadzovania, pozornejšia obrana, ťažko prekonateľný brankár a famózna koncovka. Podobne ako u Vegas Golden Knights, aj vo Washingtone je tajomstvom triumfu silný kolektív. Pretože najmä v play-off platí: jeden za všetkých, všetci za jedného.

Traja mušketieri

Po deviatich rokoch získal hráč v play-off viac ako 30 bodov. Úspech Malkina a Crosbyho zopakoval Jevgenij Kuznecov. Washingtonu pomohol k Stanley Cupu 12 gólmi a 20 asistenciami. Center prvého útoku bodoval v jedenástich zápasoch po sebe proti trom rôznym súperom, Pittsburghu, Tampe Bay a Vegas. V útočnom pásme si pravidelne stiahol brániacich hráčov na seba, potom presnou rýchlou prihrávkou posielal spoluhráčov do šance na skórovanie. Neboli to len cenné asistencie, čím prispel k najvýznamnejšiemu úspechu tímu.

Najdôležitejší bol jeho siedmy gól, ktorým posunul Capitals do konferečného finále po dvadsiatich rokoch. A keďže ruský útočník v tomto play-off rád oprašoval staré rekordy, zopakoval aj jeden z roku 1998. Ziskom štyroch asistencií v jednom zápase sa stal tretím hráčom Washingtonu, ktorému sa to podarilo. Kuznecov získal až 15 percent bodov svojho tímu.

Mužom činu bol jednoznačne aj kapitán Ovečkin. Ruský kanonier nebodoval len v piatich zápasoch, bol druhým najproduktívnejším hráčom play-off. Nastrieľal 15 gólov, päť z nich v presilovkách, trikrát otváral skóre zápasu a dvakrát rozhodol o víťazstve. Ovečkin dosiahol najväčší počet gólov za posledné desaťročie v play-off. Hoci asistencie zvyknú byť pri jeho mene prehliadané, všetkých 12 bodových prihrávok v jazde za Stanley Cupom stálo za to. Najpamätnejšiou ostane zrejme tá, ktorou vysunul dopredu Kuznecova, ktorý následne gólom spečatil postup do tretieho kola.

Svojimi výkonmi si vyslúžil trofej pre najužitočnejšieho hráča play-off. Do rozsiahlej zbierky individuálnych ocenení pridá konečne aj to najvzácnejšie kolektívne. Prebratie, oslavovanie či dokonca aj cestovanie s trofejou pre najlepší tím si skúšobne nacvičil s Prince of Wales Trophy, ktorú si zobral domov.

A následne vystavil na stole v jedálni.

Pre Stanley Cup si azda nájde honosnejšie miesto.

V tieni ruskej dvojice ostal tretí najproduktívnejší hráč play-off Nicklas Bäckström. Švédsky center bol mozgom druhého útoku a presilových hier. Po Kuznecovovi sa stal druhým najúspešnejším nahrávačom tímu. Vynikajúcu prácu odviedol i na vhadzovaniach. Štyri zápasy bol nútený vynechať pre poranenie ruky.

Washingonským D'Artagnanom Holtby i obrana

Najvyťažovanejší hráči play-off boli obrancovia Capitals John Carlson, Matt Niskanen a Dmitrij Orlov. Každý z nich pobudol na ľade viac ako desať hodín a absolvoval cez 600 striedaní. V top 5 zablokovaných striel má Washington až štyroch obrancov. Niskaken, Orpik, Carlson a Orlov svojou obetavosťou ušetrili Holtbyho od 194 striel, čo predstavuje jednu tretinu streleckých pokusov. Nezabudli ani na výpomoc ofenzíve. Spoločne prispeli k víťazstvám s viac ako 50 bodmi a vždy boli pripravený nabíjať strelcom na góly. Podstatnejšia však bola precízna defenzíva, ktorá sa stala jedným z kľúčových faktorov úspechu Washingtonu.

Puky, ktoré prenikli cez obranu, nekompromisne končili v moci Brandena Holtbyho. Muž v maske v priemere inkasoval o 5 gólov menej než iný brankár a udržal si úspešnosť zákrokov nad hranicou 92 percent. V oslabeniach kapituloval len dvakrát. Nespochybniteľnou oporou bol v rozhodujúcich okamihoch, keď skvelým zákrokom bránil súperovi vyrovnať stav zápasu či ho navýšiť.

Niektorými dokázal vystrašiť nejedného spoluhráča vrátane kapitána tímu.

Aj keď boli strely, ktoré mu občas prepadli aj poza chrbát. Niekedy dokonca aj s celým hráčom.

Našťastie tú najdôležitejšiu vec vychytal. Pohárovú bodku za perfektnou sezónou.

Najlepšie vhadzovania: Jay Beagle

Top obranca: John Carlson

Najtvrdší hráč: Tom Wilson

Najslušnejší hráč: Jakub Vrána a Christian Djoos

Priateľský ľudomil: T.J. Oshie a Matt Niskanen (veď kto iný by sa odviezol spoločne s fanúšikmi metrom)

Hrdina posledného zápasu: Lars Eller a Devante Smith-Pelly

FOTO: Twitter/ NHL Public Relations