Paulína Fialková má za sebou najlepšiu sezónu kariéry. Po zdravotných problémoch v jej úvode sa postupne dostala do formy, ktorú dokázala premeniť na výborné výsledky na majstrovstvách sveta, ale aj na troch posledných podnikoch Svetového pohára. 24-ročná slovenská biatlonistka sa v rozhovore ohliada za nedávno skončenou sezónou a avizuje svoje ambície v tej nasledujúcej.

Minulý víkend ste absolvovali posledné podujatie Svetového pohára v sezóne v nórskom Holmenkolene. V šprinte, v stíhacích pretekoch aj v pretekoch s hromadným štartom ste sa dostali do prvej dvadsiatky. Výborný záver sezóny?

Áno, v závere sezóny som sa dostala do skvelej bežeckej pohody a vzhľadom na to, ako som sa v úvode trápila, som veľmi spokojná.

V stíhacích pretekoch vám po troch streľbách patrila štvrtá pozícia a mohli ste atakovať pódium. Avšak na poslednej streleckej položke ste urobili až štyri chyby. Čo sa tam stalo?

Nič, čo by sa bežne biatlonistom nestávalo – nesadla mi položka a urobila som tieto chyby, ktoré ma z posledných pretekov mrzia asi najviac.

Na predposlednom podujatí Svetového pohára v Kontiolahti ste v stíhacích pretekoch zaznamenali posun z 37. miesta na štarte až na 5. stupienok v cieli, čím ste dosiahli svoje najlepšie umiestnenie kariéry v rámci Svetového pohára. Boli to zatiaľ vaše najvydarenejšie preteky vôbec?

Najvydarenejšie boli, čo sa týkalo streľby a konečného umiestnenia. Zároveň som si splnila osobný cieľ byť do 6. miesta, ktorý som si dala po pre mňa tiež veľmi vydarených MS.

Sú stíhacie preteky vašou najobľúbenejšou biatlonovou disciplínou?

Všeobecne kontaktné disciplíny sú moje obľúbené. Sú dva typy pretekárov – tí, čo majú radi individuálne preteky a tí, ktorí sa vedia viac „vyhecovať“ v tých kontaktných. Ja patrím do tej druhej kategórie.

Ako hodnotíte vašu štvrtú sezónu v Svetovom pohári?

Niečo pozitívne a niečo negatívne. Každé preteky v tejto sezóne ma niečo nové naučili. Prišla som na to, že je naozaj lepšie nepretekať vôbec, ako pretekať v chorobe. Tým sa budem riadiť aj v nasledujúcich sezónach. Kvalitné výkony som dokázala podávať, až keď som bola úplne zdravá, predtým som sa mohla snažiť, akokoľvek som chcela.

Považujete za najväčší úspech sezóny dvanáste (v stíhacích pretekoch) a desiate miesto (v pretekoch s hromadným štartom) z majstrovstiev sveta?

Áno, i tie, ale aj 5. miesto z Kontiolahti a 10. miesto z Pjongčangu. Z hľadiska konkurencie sú to rovnaké preteky ako majstrovstvá sveta, len sa tak nevolajú. Pre verejnosť sú majstrovstvá sveta určite viac, no ja sa musím na to pozerať z tohto pohľadu.

Najlepšie výsledky sezóny ste zaknihovali na svetovom šampionáte a na troch posledných podujatiach Svetového pohára. Bol to zámer – načasovať takto formu?

Zámer bol, aby forma bola na majstrovstvách sveta. To, že vydržala až do konca, ma len teší.

Po zdravotných problémoch v úvode sezóny ste v jej záverečnej fáze preukazovali vynikajúcu bežeckú pripravenosť. Je to dôsledok práce s Martinom Bajčičákom, s ktorým ste začali pred sezónou spolupracovať?

Určite áno, on je veľký odborník, ktorý presne vedel, ako má so mnou pracovať, aby som prekonala problémy a forma vyšla. Nikdy nezačal pochybovať o tom, že to príde a to bolo kľúčové. Ja som mu plne dôverovala, aj keď sa mi nedarilo. Vedeli sme, že to má dôvod, ktorý sa dá presne pomenovať.

Niekoľkokrát v sezóne ste ukázali, že dokážete výborne zvládnuť aj streleckú položku, no nevyhli ste sa ani viacerým zaváhaniam, ktoré vás vyradili z boja o tie úplne najvyššie priečky. Je teda po zlepšení bežeckej výkonnosti vašou ďalšou métou stabilizácia streľby?

Je načase zamerať sa ešte viac na streleckú časť. Mysleli sme si, že robíme dostatok pre stabilizáciu streľby, no ukázalo sa, že ešte sú tam rezervy. So streleckou trénerkou nás teraz čaká tento tvrdý oriešok. Nevylučujem, že prizveme ešte ďalšieho odborníka na streľbu. Treba využiť všetky možnosti.

Aký je ideálny recept na zosúladenie behu so streľbou tak, aby vám rýchlosť na trati neubrala z pokoja na strelnici?

Ideálny recept neexistuje. Ak aj niekto má svoj, určite nie je transparentný na všetkých. Mne pomáha práca s mentálnym trénerom Milanom Kalmancaiom. Ak je pretekár dobre trénovaný a na tréningoch vie aj triafať, potom sú už preteky o tom, čo sa odohráva v hlave.

Aký je váš najbližší program po skončení Svetového pohára?

Chvíľa oddychu a iných povinností. Potom budem na Štrbskom Plese lyžovať, kým sa neroztopí sneh. A potom regenerácia pri mori.

Ako vyzerá u biatlonistu obdobie medzi sezónami?

U mňa je to dosť chaotické obdobie. Mám množstvo akcií a povinností, na ktoré počas sezóny nebol čas. Ešte aj skúšky v škole. Čiže žiadne veľké ničnerobenie sa nekoná.

Kedy začnete s prípravou na novú sezónu?

V máji.

Vaše ambície do novej sezóny?

Vrcholom budú rozhodne olympijské hry. Ak budem zdravá, chcela by som jazdiť ako na konci tejto sezóny a vyššie.

Trúfate si na olympiáde, povedzme, aj na medailu?

Nie je to o tom, či si trúfam, ale ako na tom budem. To ukáže až ďalšia sezóna.

FOTO: facebook/Paulína Fialková