Patrik Rybár sa stal prvým nedraftovaným slovenským brankárom, ktorý dostane šancu zabojovať o miesto v klube NHL. Z našich brankárov sa doteraz v najlepšej lige sveta presadili iba tí, ktorí prešli draftom. Aké má šance? Aká je jeho konkurencia? A čo musí urobiť, aby sa udržal v zámorí? Poďme sa pozrieť na aktuálnu situáciu v bránkoviskách organizácie Red Wings.

Jednotka v nedohľadne

Vyšší vek, náchylnosť na zranenia, vysoká suma a neschopnosť chytiť niečo navyše. Aj tak by sa dal veľmi stručne charakterizovať brankár Jimmy Howard, jednotka Detroitu Red Wings. V budúcnosti mal jeho miesto prevziať Petr Mrázek. Toho napokon pre nevýhodný kontrakt a slabšiu sezónu vymenili do Philadelphie Flyers. Úlohu dvojky prevzal mladík z nižšej ligy Jared Coreau. Veľa spoľahlivosti však so sebou nepriniesol. V siedmich zápasoch inkasoval 18-krát. Problém mu robia veľmi nebezpečné, ale aj stredne nebezpečné strely. V priemere inkasuje o štyri góly viac ako iný ligový brankár. Coreau je akousi dvojkou z núdze, avšak určite nie budúcou jednotkou, ktorá vystrieda Howarda a spasí Detroit skvelými zákrokmi. Navyše mu tento rok končí zmluva a je otázne, či dostane od Red Wings ďalšiu.

Bránkovisko je v dezolátnom stave. Ak by v lete Detroit nezohnal zodpovednejšiu náhradu a nepredĺžil zmluvy so svojimi záložnými brankármi, pre mladíkov sa otvorí celkom slušný priestor zabojovať o trvalejšie miesto v tíme. Jedným z uchádzačov o pozíciu brankára bude aj Slovák Patrik Rybár.

Bude vás zaujímať: Tichý pád dynastie

Konkurencia Patrika Rybára

Draftovaní brankári

V priebehu posledných desiatich rokov si Red Wings vybrali na drafte len sedem brankárov (dvaja z nich už opustili organizáciu.) Žiadneho z nich nemožno označiť za budúci supertalent.

Tom McCollum

Draft: 2008, 1.kolo a 30.miesto

Vek: 28 rokov

Klub/liga: Grand Rapids Griffins/ AHL

Pozícia: dvojka

Úspechy: Calder Cup 2012/13, striebro z MS do 18 rokov 2007, brankár mesiaca v AHL 2016/17, najviac vychytaných čistých kont v OHL (2007-2009)

Američan Tom McCollum, draftovaný v prvom kole, sa nedokázal za desaťročie presadiť v NHL. Problém mu robili najmä veľmi nebezpečné strely, vychytal len 74% z nich. Inkasoval o tri góly viac ako priemerný brankár v NHL. Aj napriek skvelým začiatkom v univerzitnom hokeji nedokázal prekročil úroveň AHL brankára. Tento rok mu skončila zmluva. Predĺženie spolupráce mu zatiaľ neponúkli.

Chase Perry

Draft: 2014, 5.kolo a 136.miesto

Vek: 22 rokov

Klub/liga: RPI/ NCAA

Pozícia: jednotka

Úspechy: žiadne

Uhryznúť či olízať? Nevídané praktiky play-off NHL

Americký brankár mal potenciál stať sa slabšou jednotkou alebo kvalitnou dvojkou NHL. Avšak jeho plánovaný progres na univerzitnej úrovni sa spomalil. V zápase priemerne inkasuje viac ako tri góly a úspešnosť zákrokov sa pohybuje pri hranici 90%. V juniorke, ktorá je príznačná väčšími gólostrojmi, to nie sú zlé čísla, ale nájdu sa aj šikovnejší a lepší brankári. Hoci Detroit Perryho draftoval, zmluvu mu zatiaľ neponúkol. Naďalej však vlastní práva.

Joren Van Pottelberghe

Draft: 2015, 4.kolo a 110.miesto

Vek: 20 rokov

Klub/liga: HC Davos/ NLA

Pozícia: v tíme nie je určená jednotka

Úspechy: top 3 hráč na juniorských MS

Švajčiarsky mladík je typologický podobný Chasovi Perrymu. Či už fyzickými predpokladmi alebo potenciálom. Ale napriek tomu, že je o dva roky mladší od amerického kolegu, kariéru má o čosi bohatšiu. Herne vyrastal vo švédskej juniorskej lige, kde sa pričinil o zisk bronzovej medaile pre svoj klub. Taktiež mal v sezóne najlepšiu percentuálnu úspešnosť zákrokov (takmer 95 %) a najnižší priemer inkasovaných gólov (1,25).

Švajčiarsko reprezentoval na viacerých juniorských majstrovstvách. Už tretí rok pôsobí v klube HC Davos. V predchádzajúcej sezóne si delil počet odchytaných zápasov na polovicu s druhým brankárom. Podobne ako Perry, ani on nepodpísal s Detroitom zmluvu. V zámorí ešte súťažne nechytal.

Filip Larsson

Draft: 2016, 6.kolo a 167.miesto

Vek: 19 rokov

Klub/liga: Tri City Storm/ USHL

Pozícia: jednotka

Úspechy: striebro z MS do 20 a 18 rokov

Filip Larsson má už teraz menšiu zbierku strieborných medailí z juniorských MS do 18 a do 20 rokov. Tento rok sa presunul zo švédskych klzísk na tie severoamerické. A veľmi úspešne. V premiérovej sezóne sa stal najlepším brankárom USHL s najlepšou percentuálnou úspešnosťou a najnižším počtom inkasovaných gólov. Svojimi štatistikami vyrovnal niekoľko historických zápisov. Taktiež sa dostal do výberu prvého All-Star tímu. S Detroitom nemá zatiaľ podpísanú zmluvu.

Keith Petruzzelli

Draft: 2017, 3.kolo a 88. miesto

Vek: 19

Klub/liga: Quinnipiac Univ. /NCAA

Pozícia: dvojka

Úspechy: žiadne

Rozhodca Kubuš: Je smutné, že nadávky sa stali súčasťou zápasov

Posledný draftovaný prírastok Red Wings. Americký mladík mal o čosi menej impozantný štart v USHL ako jeho švédsky rovesník. To však organizácii neprekáža, keďže je ako hokejový junior stále iba v procese herného rastu. Nádej doňho vkladajú z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je jeho výška. V súčasnosti je najvyšším brankárom, ktorého má Detroit k dispozícii. V bránkovisku zaberie väčší priestor, lepšie by mal chytať vyššie letiace strely a jednoduchšie sa mu budú pokrývať žŕdky. Ak si udrží čísla a zapracuje na fyzickej kondícii a čítaní hry, zmluva s Red Wings by ho nemala minúť.

Brankári so zmluvou

Kaden Fulcher

Draft: Nedraftovaný

Vek: 19

Klub/liga: Hamilton Bulldogs /OHL

Pozícia: jednotka

Úspechy: šampión OHL

Kanadský brankár minulý rok podpísal s Red Wings zmluvu, ktorá mu platí až do roku 2021. Vydobyl si ju svojimi výkonmi v rozvojom kempe Detroitu. V OHL patril medzi top 10 brankárov. V nadchádzajúcej sezóne by sa mal presunúť na farmu Detroitu do AHL, kde zabojuje o pozíciu jednotky.

Môže Rybár skončiť ako druhý Machovský?

Hoci vlastní Detroit hŕstku mladých brankárov, nie je isté, či zvládnu prechod z juniorských líg do seniorských. Taktiež potrebujú viac času na herný rozvoj a naplnenie potenciálu. V budúcnosti by sa mohol uchytiť niekto zo štvorice Larsson, Petruzzelli, Pottelberghe či Fulcher. Tí sa pravidelne zúčastňujú letných prípravných a rozvojových kempov. Avšak všetci mladíci potrebujú ešte minimálne päť rokov, než budú pripravení. Navyše klub nemá žiadnu záruku, že sa uchytia a udržia tempo v náročnejšej lige. Preto okrem výchovy vlastných mladíkov hľadajú Red Wings alternatívy v Európe.

Jednou z nich mal byť Matej Machovský. 24-ročný český brankár odchytal štyri výborné sezóny za Plzeň. Odmenou mu nebol síce titul, ale vstupný kontrakt s Detroitom Red Wings. Po rozpačitej sezóne presunov z AHL do ECHL sa napokon vrátil späť do Čiech a podpísal zmluvu so Spartou Praha.

Organizácia Red Wings to preto skúsila znova a našla si podobného brankára. Patrik Rybár má za sebou tiež úspešne sezóny v českej lige, je rovnaký ročník ako Machovský (1993) a majú aj takmer identickú výšku a váhu. V prospech slovenského brankára hovorí aj kvalitný výkon na posledných majstrovstvách sveta. Zásadný rozdiel je však v situácii. Zatiaľ čo Machovský prišiel do tímu, ktorý mal podpísaných až štyroch brankárov, Rybár sa stal iba tretím mužom v maske so zmluvou od Red Wings v nadchádzajúcej sezóne.

Pre Rybára bude dôležité zaujať v prípravnom kempe a udržať sa dobrými výkonmi na súpiske farmy Detroitu. V AHL mu bude priamou konkurenciou zatiaľ iba Kaden Fulcher. Veterán Tom McCollum a mladík Jared Coreau ešte nepodpísali nové zmluvy. Ak im klub neponúkne nový kontrakt, Patrik Rybár má slušnú šancu zotrvať v AHL.

Výhody Patrika Rybára

Má zmluvu

Elementárny fakt, ale dôležitý. Aspoň v prípade univerzitných mladíkov, ktorí na svoju vstupnú zmluvu do NHL stále iba čakajú. Ani tohtosezónny brankársky tandem z AHL zatiaľ novú nedostal.

Chytal v seniorských ligách

Viac ako 100 zápasov Patrik Rybár odchytal proti seniorom. Aj keď pôsobil iba v slovenskej a českej lige, stále je to lepšia skúsenosť, ktorou môže prevýšiť Fulchera, keďže ten má skúsenosti len z juniorských líg.

Odchytal dobré MS

V prospech Rybára hovoria aj bohatšie skúsenosti. Najhlavnejšou z nich je posledná účasť na majstrovstvách sveta. V každom zápase podal stabilný a dobrý výkon. V zápase proti Švédom si zachytal aj proti hráčom z NHL.

Mentálny kouč Bielik: O správaní fanúšikov na Slovensku nikto nehovorí

Nevýhody

Zmena klziska

Hra v zámorí je vzhľadom na menšie rozmery klziska dynamickejšia a agresívnejšia. Patrik Rybár sa bude musieť čo najskôr prispôsobiť novým rozmerom a predviesť rýchlejšie reflexy a lepšie postavenie pri prehusťovaní súperov pred bránkoviskom.

Začiatok od nuly

Všetky čiastkové úspechy dosiahnuté v Európe mu pootvorili dvere do zámoria. Tam ale bude začínať od nuly. Aj keď spočiatku dostane šancu predviesť sa, bude ju musieť využiť čo najskôr a podať presvedčivé výkony a prevýšiť ostatných náhradných brankárov. Zmluvu dostal iba na túto sezónu. Z pohľadu Detroitu je to jednoročný experiment, ktorý môže šťastne skončiť pre obe strany. Klub ponúkol slovenskému brankárovi šancu. Teraz je rad na ňom, aby ju využil a zabojoval o miesto v prestížnom tíme NHL.

FOTO: Twitter/ Mountfield HK