Dlhé čakanie sa skončilo, Tipsport liga dnes otvorí svoje brány zápasmi prvého kola. Hráči, funckionári i fanúšikovia sa zhodujú, že nás čaká mimoriadne vyrovnaný a atraktívny ročník. Sezóna je síce dlhá, no v redakcii sme si skúsili zaprognózovať, ako by to na jej konci mohlo vyzerať.

Prečítajte si tiež: Kalendár základnej časti Tipsport ligy v sezóne 2017/2018

Kto bude víťaz?

Martin Mojžiš: Znie to síce ako klišé, no boj o vrchné priečky bude skutočne vyrovnaný, ešte viac, než po minulé sezóny. Bude zaujímavé sledovať „renesanciu" Košíc, kde po vlaňajšom neúspechu neostal kameň na kameni. Veľkými zmenami prešlo vedenie, trénerské posty i hráčsky káder. Už nebudeme sledovať Košice, na aké sme boli zvyknutí z posledných rokov, tréner Jančuška dá tomuto mužstvu úplne inú tvár a herný prejav. K tomu má aj adekvátne vyskladaný tím, ktorého útok je, podľa môjho názoru, najlepší v lige. V bráne vynikajúci Lundström, pred ním Kessel, Pulli, Šedivý či tvrdí Dudáš s Bačom... „Oceliari" vyhrajú základnú časť a vrátia sa späť do finále. Do Banskej Bystrice zamierila komplet nová zámorská enkláva, ktorá si ešte musí sadnúť. Obhájiť je ťažšie, ako získať, a pod Urpínom to nebudú mať vôbec jednoduché. Veľkými zmenami v kádri prešiel aj Zvolen, ktorý vytvorí silnú štvoricu s Košicami, Bystricou a Nitrou. Ako finalistu som síce spomenul Košice, no na druhú stranu, bolo by skvelé konečne vidieť pohronské finále v podaní Zvolena a Bystrice, kvalitu na to oba celky nepochybne majú.

Jakub Kocourek: V posledných dvoch sezónach sa do finále prebojovala rovnaká dvojica tímov. Nitra a Banská Bystrica dominujú slovenskému hokeju. Naopak, tak trochu za očakávaním zaostali Košice. Pred týmto ročníkom sa však „oceliari" pomerne výrazne posilnili. V metropole východu tak budú chcieť jednoznačne znepríjemniť Nitre a Banskej Bystrici cestu do finále. Osobne si myslím, že Košice po krátkodobom pôste budú znova dominovať Tipsport lige. Dobrú pozíciu si vytvoria už víťazstvom v základnej časti. Napokon to dotiahnu až do finále, kde budú ich súperom „barani" z Banskej Bystrice.

Marek Demeter: Košičania sa budú tlačiť hore. Celú sezónu. Ich káder sa obmenil, zaujali mená ako Hovorka, Kessel či Koyš. Nové akvizície budú nepochybne pozitívnou správou a hnacím motorom, len kormidelník Jančuška mi tam nesedí... Ak však dokáže z mužstva dostať všetok potenciál, Košice ovládnu základnú časť s prehľadom a budú finalistom. Ďalšou otázkou je, kto im bude sekundovať. Kandidátov je viacero: majster z Bystrice, minuloročný finalista z Nitry, Zvolen či niekto iný? Úradujúci celok spod Urpína prišiel o Bacashihuu, Maioneho, Hickmotta, Higgsa a ďalších. Pre zverencov trénera Országha nebude ľahké nadviazať na dominanciu z poslednej sezóny. Môžu byť však sebavedomí, príchod nových kanadských posíl sľubuje opäť veľkú šou. Ak si sadnú tak, ako ich minuloroční kolegovia, Banská Bystrica skončí v prvej trojke. Medzi najväčších prenasledovateľov považujem Nitru a Zvolen. Z nitrianskeho tímu odišli známi hráči, no vystriedali ich kvalitní novici. Zvolen naberal kanadsko-amerických hokejistov, tí sa v príprave ukázali v dobrom svetle. Nitra aj Zvolen tak budú štekliť aktuálneho majstra a Košice na špici tabuľky.

Prečítajte si tiež: Kompletné súpisky tímov Tipsport ligy pred sezónou 2017/2018

Kto pôjde do baráže?

Martin Mojžiš: Detva síce môže byť príjemným spestrením súťaže, no baráž ju neminie. O ich odhodlaní a eufórii nikto nepochybuje, môže im dokonca priniesť niekoľko prekvapivých výsledkov, najmä v domácom prostredí. Potrebná kvalita však jednoducho chýba. Páči sa mi, že Liptovský Mikuláš naďalej kráča „slovenskou cestou". Tak ako vlani, v kádri nájdeme len jedného legionára, je ním Čech Jakub Langhammer. Aj v tomto prípade si myslím, že tímový duch pri absencii kvality bude málo na to, aby si Liptáci druhýkrát v rade nezahrali baráž.

Marek Demeter: Adeptom na zostup sú Nové Zámky, kde chýba hráčska kvalita. Predpokladám, že Detva bude dostatočne motivovaná zotrvať v najvyššej súťaži, na atraktivite ligy istotne pridajú aj stredoslovenské derby (s Banskou Bystricou a Zvolenom).

Jakub Kocourek:

Jednozačným adeptom na baráž je nováčik z Detvy. Toho by mal v play-out, podľa môjho názoru, doplniť jeden z dvojice minuloročných nováčikov - Nové Zámky a Liptovský Mikuláš.

Prečítajte si tiež: Tipsport liga s novým All Star víkendom a Fantasy ligou

Kto môže byť „čiernym koňom"?

Martin Mojžiš: V tomto prípade mám dva tipy. Prvým je Dukla Trenčín, kde po vlaňajšom sklamaní nabrali veci veľmi pozitívny smer. Príchod hráčov ako Radivojevič a Starosta, ktorých dopĺňajú Gašparovič, Hossa, Ölvecký, Bulík, Sojčík, Frühauf či Valent, robí z Dukly naozaj silný tím. Peter Oremus je kvalitný tréner, ktorý je schopný ho vrátiť do play-off. K dispozícii bude mať navyše niekoľko hráčov Slovana, no je otázne, ako sa dokážu zapracovať do tímu. Výrazný tabuľkový posun oproti minulej sezóne smerom nahor zaznamená aj Zvolen. Tréner Mikula absolvoval s tímom naozaj kvalitnú a vydarenú prípravu. Vedenie HKM zvolilo novú filozofiu pri tvorbe kádra. Tomu, podobne ako vlani banskobystrickému, nechýba okrem značnej kvality aj šírka, a tak by Zvolenčania už nemuseli v kľúčových momentoch play-off doplatiť na zranenia, ako to bolo posledné dva roky. Tento tím je typologicky výborne vyskladaný, Matt Climie by sa navyše mal zaradiť k brankárskej elite ligy. Vyjadrenia Dušana Mráza o najvyšších cieľoch nebudú len slovami do vetra, „rytieri" sa vtesnajú do prvej trojky a neprekvapilo by ma, keby sa v tichosti prebojovali až do finále.

Marek Demeter: Čiernym koňom môže byť Trenčín, od ktorého sa čaká lepší ročník ako ten minulý, ktorý bol pre Duklu zlým snom. Trenčanov povedie Oremus, v bránke budú mať Valenta a vpredu sa budú spoliehať na Radivojeviča, pričom ich dres môže obliecť aj niekoľko Slovanistov.

Jakub Kocourek: Mužstvom, ktoré by mohlo prekvapiť a stať sa čiernym koňom sezóny, je Dukla Trenčín. „Vojaci" po vlaňajšom, mimoriadne nevydarenom ročníku, priviedli do tímu viacero skúsených hráčov, čo by im malo pomôcť na ceste k dobrým výsledkom.

A aké sú vaše tipy? Dajte nám vedieť v komentároch.

foto: facebook/tipsportliga