Zápasu hviezd Tipsport ligy v Poprade sa zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Za potlesku vypredaného zimného štadióna vstupoval na ľad, kde následne vhodil úvodné buly stretnutia. Duel sledoval v spoločnosti Richarda Lintnera. Andrej Kiska v exkluzívnom rozhovore pre Presilovku objasnil, aký vzťah má k hokeju a čo podľa neho potrebuje ten slovenský. Takisto prezradil, ako mu to ide na korčuliach a či by si trúfol na samostatný nájazd.

Aký máte vzťah k hokeju?

Hokej je pre Poprad, pre moje rodné mesto, športom číslo jeden. Pamätám si, ako ma otec ako malého chlapca brával na otvorený zimný štadión. Poprad, to je hokej a hokej, to je Poprad. Som veľmi rád, že sa práve v tomto meste mohlo uskutočniť takéto hviezdne stretnutie.

Ako ste prijali pozvánku Richarda Lintnera na Zápas hviezd Tipsport ligy?

Bol som veľmi rád, že ma pozval. Ako som povedal, pre Poprad je to veľkou cťou a ja som rodený Popradčan, takže je to pre mňa naozaj veľký sviatok, že tu máme najlepších hráčov.

Prečítajte si tiež: Mladík Manchestru United Alex Fojtíček: Bol som v nemom úžase

Vraveli ste, že sa nemáme pýtať na korčuľovanie, ale predsa len, aké boli vaše začiatky na korčuliach?

Za štadiónom je rybník, na ktorom sa korčuľujem so svojimi deťmi. Ale je to moja hanba, že v rôznych športoch nie som až taký zlý, ale zhodou okolností, v korčuľovaní som nikdy nevynikal. Ten problém vznikol v období, keď som bol ešte chlapec.

Moja mama bola učiteľka a keď ma učili korčuľovať, tak zavolala svoje žiačky, ktoré boli ôsmačky. Ony ma ako malého chlapca ťahali. Ja som sa za to veľmi hanbil, že mňa chlapca ťahajú nejaké dievčatá. Zahodil som korčule do kúta a odvtedy som sa na ne šesť alebo osem rokov nepostavil. Hokej sme vždy „mastili" na ulici, no nie na korčuliach.

Potom som si až ako dospelý obul korčule a trošku síce zakorčuľujem, ale na to, že som Popradčan, je to hanba. Čiže priznávam, že korčuľujem poslabšie.

Súčasťou dnešného zápasu boli v rámci súťaží zručností aj samostatné nájazdy. Trúfli by ste si na nájazd?

Keby sa dalo bez korčúľ, tak áno.

Hovorili ste, že iné športy vám idú lepšie. Ktoré?

Hrával som volejbal, najskôr za Poprad a potom, keď som prišiel do Bratislavy, tak som hral aj prvú ligu za Inter, to bola ešte dorastenecká súťaž. Lenže ja som na volejbal malý, takže keď som prešiel k mužom, musel som skončiť svoju aktívnu kariéru.

Teraz, keď mám voľný čas, v lete idem na bicykel a v zime si zalyžujem. Nedávno som bol na Skalnatom Plese a bola to úžasná lyžovačka.

Sledovali ste zmeny v Tipsport lige po tom, ako prešla pod taktovku Richarda Lintnera?

Som veľmi rád, že narastá počet ľudí, ktorí chodia na našu ligu, pretože hokej sa hrá pre nich. Som taktiež rád, že sa konajú takéto akcie. S Richardom sme diskutovali o tom, ako majú po mestách vyrásť zimné štadióny. Hokej musí byť znovu masovým športom. Nesmie to byť šport pre privilegovaných, prípadne v ešte horšom prípade, pre majetnejších. Potrebujeme, aby nám vyrastali také hviezdy, akými sú Miro Šatan a Peter Bondra, potrebujeme udržať masívnosť tohto športu a dať možnosť hrať hokej každému, kto má túžbu.

FOTO: Presilovka