Meno Maurice „Rocket" Richard pozná Alexander Ovečkin najmä zo získaných trofejí pomenovaných po legende Montrealu Canadiens pre najlepšieho strelca NHL. Tú získal už šesťkrát.

Toto meno sa opäť spomínalo počas pondelkovej noci, keď kapitán Washingtonu Capitals strelil svoj gól číslo 544. Vyrovnal tak Maurica Richarda v historickej tabuľke strelcov a prispel k výhre svojho tímu 4:1, práve nad Canadiens. „Je krásne zapísať sa do histórie a je krásne dotiahnuť sa na takúto legendu,“ povedal Ovečkin. „Stále mám pred sebou veľa rokov a budem sa snažiť dosiahnuť čo najviac." „The Rocket" bol vôbec prvým hráčom v histórii NHL, ktorý dosiahol hranicu 50 gólov v základnej časti. Túto métu hviezdny Rus pokoril už v šiestich sezónach.

Richard ukončil kariéru v roku 1960 ako celkový líder NHL v počte nastrieľaných gólov. Dnes mu patrí v historickej tabuľke 29. priečka, avšak 31-ročný Ovečkin má pred sebou ešte mnoho sezón, aby dosiahol svoje vlastné maximum. Ďalším cieľom bude 548 gólov Michela Gouleta a 549 gólov Rona Francisa. „Ovie" zaznamenal v zápase aj dve asistencie a jediný bod ho tak delí od magickej 1000-ky v jeho kariére. Ten môže dosiahnuť už v stredu v domácom zápase proti Pittsburghu Penguins.

Prečítajte si tiež: Ako do steny. Laine pocítil tvrdosť NHL

„Znamená to, že starnem,“ pousmial sa Ovečkin. „Pamätám si svoj prvý rok, svoj prvý zápas, akoby to bolo pred piatimi minútami. Čas beží a beží veľmi rýchlo, takže si jednoducho musíte užívať každú sekundu a každý moment a snažiť sa spraviť niečo výnimočné, keď na to máte príležitosť."

Ovečkin si špeciálny moment šetril do času 16:36 v tretej tretine, v presilovej hre vyslal presnú strelu zápästím do horného rohu brány Careyho Pricea, ako inak, z vrcholu ľavého kruhu. Jeho dlhoročný spoluhráč z útoku Nicklas Backström povedal, že nič, čo Ovečkin robí na ľade, ho už nemôže prekvapiť.

Prečítajte si tiež: Juraj Halo o brankárskej situácii: Každý bude musieť odovzdať maximum

„Je impozantné, ako strieľa,“ vraví švédsky center. „V prvom rade má najlepšiu strelu zápästím v celej lige. Je neskutočne rýchla. Vidíte, ako to dáva zápästím od modrej čiary a skončí to tam. To je spôsob, akým to robí. Je vždy vzrušujúce s ním hrať, pretože sa môže stať čokoľvek. Je veľmi nebezpečný, dokáže skórovať z každého uhla. To robí hru s ním zábavnou.“

Backström, Jegvenij Kunzecov a Brett Connolly boli ďalšími úspešnými strelcami v drese Capitals. Brankár Branden Holtby prerušil svoju najdlhšiu sériu s vychytanou nulou v kariére. Po 169 minútach a 12 sekundách bez inkasovaného gólu ho v tretej tretine prekonal český útočník Tomáš Plekanec.

Keď už hovoríme o noci historických míľnikov, tréner Capitals, Barry Trotz, nastúpil na svoj 1400. zápas v základnej časti, čím vyrovnal Pata Quina na ôsmom mieste a svojou 684. výhrou ho vyrovnal na mieste číslo šesť. Na siedmu priečku v počte odtrénovaných duelov sa teraz dotiahne na Rona Wilsona v stredajšom zápase s Pittsburghom.