Slovanu Bratislava sa nedarí dostať z výkonnostnej a výsledkovej krízy. Belasí na záver päťzápasovej domácej série zaznamenali tretiu prehru za sebou, keď tentokrát smolne podľahli Neftechimiku Nižnekamsk 3:4 po predĺžení.

Tréner Bratislavčanov Miloš Říha po predchádzajúcom nevydarenom dueli s Avangardom Omsk poriadne premiešal zostavou. Len na tribúne zostal napríklad Eliezer Sherbatov, ktorého nahradil mladý Marek Hecl. V obrane sa po dlhšom čase objavil Patrik Bačík. Ten zastal miesto Tommiho Taimiho. Od úvodu to vyzeralo, že si Slovanisti zobrali k srdcu kritiku kouča Říhu z predchádzajúceho zápasu. V prvých minútach na ľade dominovali, vybojovali si aj presilovú hru, ktorú sa im po teči Mareka Viedenského podarilo využiť. Center belasých mal prsty vo všetkých troch góloch svojho tímu. „Príliš ma tie body netešia. Keďže sme nevyhrali zápasy, sú zbytočné," mrzelo útočníka Slovana. Po inkasovanom góle však začal byť Nižnekamsk nepríjemný. Hostia hrali agresívne v útočnom pásme, narúšali rozohrávku Slovana už v zárodku. Táto aktivita hráčov Neftechimiku priniesla ovocie v podobe vyrovnávajúceho gólu. Navyše ešte v tej istej 14. minúte sa Nižnekamsku podarilo skóre aj otočiť vo svoj prospech. Z týchto dvoch tvrdých úderov sa Slovan dlho spamätával. Zrazu mali belasí znova problém stíhať v korčuľovaní so súperom, nevedeli si vytvoriť žiadnu väčšiu príležitosť.

DSC_1187.JPG

Foto: Presilovka/Alžbeta Takácsová

Naopak, Nižnekamsk svojim tretím gólom v úvode druhej tretiny vyhnal z bránky Mareka Mazanca, na ktorého miesto prišiel Jakub Štěpánek. Ten sa dostal do bránky v náročnej situácii. Jeho tím prehrával o dva góly a navyše Štěpánek sa v plnom zápasovom zaťažení predstavil naposledy pred dvoma týždňami na ľade Dynama Moskva. Mužstvo však podržal niekoľkými dôležitými zákrokmi. „Našťastie v druhej tretine som neriešil žiadne extra veľké šance, takže som sa stihol do toho trochu dostať. Potom to už bolo postupom času stále lepšie.“ Kým v prvých dvoch tretinách sa Slovan poriadne trápil, v tej tretej sa mu podarilo zmazať dvojgólový náskok súpera. Ani to však napokon na víťazstvo nestačilo, keď Štěpánka prekonal aj so šťastím desať sekúnd pred koncom vyrovnaného predĺženia Kulikov. V poslednej dvadsaťminútovke podal Slovan najlepší výkon aj podľa trénera Miloša Říhu. „S výkonom mužstva v tretej tretine som bol spokojný,“ zhodnotil skúsený kormidelník. Zároveň odmietol špekulácie o tom, že by Slovanu nevyhovoval fyzicky náročný štýl hry zo strany Nižnekamsku. "My sme na to mužstvo pripravovali. Oni majú trénera, ktorý vyžaduje agresivitu. Mali sme presne určené veci, ktoré máme robiť, aby sme sa nedostávali pod tlak, ale my sme tie chyby robili sami a z toho sme dostávali góly. Ak je takýto štýl hry niekomu nepríjemný, tak to môže byť jednému hráčovi, ale nie celému tímu.“

Říha vidí príčinu posledných nevydarených výsledkov jednoznačne. „Chýbajú nám emócie k tomu, aby sme dotiahli zápas do víťazného konca.“ Čo povedal hráčom pred treťou tretinou, prezradiť nechcel. „To my máme v kabíne, čo si hovoríme. Jednoducho, hráči si musia uvedomiť, pre koho pracujú a za koho bojujú. My musíme byť disciplinovaní a zomknúť sa ako tím, aby sme pracovali na rovnakej note a to je to, čo nám zatiaľ chýba.“ Na záver tlačovej konferencie prišla reč aj na náročný trip, ktorý Slovan absolvuje počas budúceho týždňa, keď sa predstaví postupne na ľade Admiralu Vladivostok, čínskeho Red Star Kunlun a napokon Amuru Chabarovsk. „Odlietame v nedeľu večer a priletíme rovno na zápas. Berieme so sebou troch brankárov, deväť obrancov a maximálny počet útočníkov. Ako vždy, spokojný by som bol s polovicou získaných bodov,“ uzavrel Miloš Říha.

Foto: Presilovka/Alžbeta Takácsová