Dnes o 14.30 čakajú ženské biatlonistky druhé preteky v Ruhpoldingu, štafeta. Predstaví sa na nich aj slovenská fantastická štvorka Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková a Terézia Poliaková.

Patria do top desiatky, môžu byť ešte lepšie

Slovenské kvarteto už úspešne absolvovalo na Svetovom pohári dve štafety. V Hochfilzene sa umiestnili na 14. mieste a v Oberhofe na šiestom. Svoje výkony od pretekov k pretekom vylepšujú a stupňujú. Preto by mohli pomýšľať aj na umiestnenie medzi piatimi najlepšími. Naposledy sa im to podarilo vlani na zimnej olympiáde v Pjongčangu.

Minulý rok v Ruhpoldingu skončili slovenské pretekárky na 12. mieste a rok predtým na 10. mieste. Avšak vtedy bolo zloženie štafiet jemne odlišné. V roku 2018 namiesto Ivony Fialkovej štartovala Jana Gereková. Nechýbala ani v zostave v roku 2017, keď pretekala spoločne s Poliakovou a sestrami Fialkovými.

Dnes môžu naše biatlonistky pomýšľať na lepšie umiestnenia. Ťahúnka štafety Kuzminová sa dostala do vynikajúcej streleckej formy, keď v posledných dvoch pretekoch vybielila všetky terčíky. Taktiež je vo vynikajúcej bežeckej forme a len máloktorá pretekárka dokáže udržať jej tempo.

Do streleckej pohody sa prinavrátila i Paulína Fialková, v posledných pretekoch netrafila len jeden terčík. Ivona Fialková a Poliaková si držia výkonnostný štandard a ak im počasie výrazne neskomplikuje úsek na strelnici, prekvapiť a potiahnuť tím môžu aj ony. Práve vďaka nim sa môže ženská štafeta postaviť na štart a bojovať o popredné umiestnenie medzi elitou. Aj keď sa na to občas zabúda.

Štafeta je tímový výkon!

Po prvej štafete v Hochfilzene sa zniesla vlna kritiky cez sociálne siete na pretekárku Poliakovú. Podľa všetkého mala dostávať urážlivé a nepríjemné správy.

Zosmiešňujúce a hlúpe komentáre sa objavili aj po druhých štafetových pretekoch v Oberhofe. Na nepríjemnú situáciu zareagoval celý tím, vrátane Kuzminovej. Tá sa prihovorila fanúšikom prostredníctvom facebookového profilu. „Vďaka krásnemu 6. miestu má táto generácia za sebou druhú najlepšiu štafetu. Každá z nás podala heroicky výkon. Bojovala a robila najlepšie čo mohla. Nepovažujem za správne, keď sa rozoberá výkon každého jednotlivého športovca, a vôbec nemám rada keď si niektorí dovolia kritiku alebo “nechutné” výrazy. Keď sa jedná o štafetu, je za tým vždy tímový výkon! Každý z nás ide na “svoje maximum” a to si treba vážiť. Keď nám držíte palce a fandíte, sme silnejšie. Keď odsudzujete, klesajú naše sily, chuť súťažiť, a potom sa ťažko hľadá motivácia do ďalších pretekov. Prosím Vás o porozumenie a zváženie komentárov a reakcií na adresu mojej kolegyne, ona je plnohodnotnou súčasťou nášho tímu, ktorý Vás ešte poteší."

Stovky fanúšikov slovenského biatlonu sa vyjadrili pozitívne, ženskú štafetu obhajovali a pochválili za predvedené výkony. Zastali sa Poliakovej a celému tímu držia naďalej palce. Inak to nebude ani dnes.

FOTO: Facebook/ Anastasia Kuzmina