Slovensko sa predstavilo v druhom vystúpení na olympijských hrách proti Spojeným štátom americkým.

USA 2-1 SLOVENSKO (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 8. Donato (Terry, Bourque), 43. Donato (Arcobello, Bourque) - 8. Kudrna (Surový, Čajkovský)

USA: Zapolski (Leggio) – Gunderson, Sanguinetti, Welch (A), Gilroy (A), Billins, Blum, Wisniewski – O'Neill, Roe, Little – B. Butler, Ch. Bourque, Greenway – Donato, Terry, Arcobello – B. Gionta (C), Kolarik, Stoa

Slovensko: Laco (Rybár) – Baranka, Starosta, Čerešňák, Graňák (A), Valach, Ďaloga, Čajkovský – Kudrna, Nagy (A), Surový (C) – Bubela, Bakoš, Haščák – Krištof, Paulovič, Ölvecký – Hovorka, Lamper, Marcinko – Cingel

Hoci sa zápas začal vo vysokom tempe, na vážnejšiu príležitosť čakali diváci v Pjongčangu do 4. minúty, s Čajkovského pokusom zblízka si však Zapolski poradil. Američania boli aktívni a vo svojej prvej presilovej hre sa gólovo presadili už po 18 sekundách. Donato napálik puk z medzikružia a Spojené štáty viedli 1:0. Lenže Slováci bleskovo odpovedali. O 25 sekúnd neskôr poslal Surový puk z pravého krídla, ktorý tečoval Kudrna a Zapolski bol po prvý raz v zápase prekonaný.

Americký tím mal ku koncu prvého dejstva ešte druhú početnú výhodu a napriek veľkému tlaku sa Slovensku podarilo ubrániť. V ostatných minútach sa naši reprezentanti tlačili pred Zapolskeho, nastreľovali puky do jeho blízkosti a znepríjemňovali život americkej defenzíve.

V druhej tretine dominovali americkí hokejisti. Tí mali viacero dobrých šancí na druhý presný zásah, Ján Laco však držal slovenské mužstvo. Veľký rozdiel bol v strednom pásme, ktorému kraľovali Američania, Slováci sa prebojovali pred Zapolskeho sporadicky, avšak často sa dostávali do zakončenia. Veľkú príležitosť na skórovanie spálil aj Cingel, ktorý sa ocitol sám pred Zapolskim, no ten dokázal jeho pokus vytesniť mimo troch žrdí.

V závere prostredného dejstva napínavého zápasu hralo Slovensko presilovku. Tá obsahovala všetko, čo má mať, chýbalo však to najdôležitejšie - gól. Obe mužstvá preto odchádzali do šatní za nerozhodného stavu 1:1.

V 43. minúte hrali Američania presilovú hru a Donato urobil bezprostredne pred Lacom otočku a podarilo sa mu zasunúť puk za slovenského gólmana. Slovensko sa snažilo o vyrovnanie, najbližšie bol Baranka, ktorého strelu vyrazil americký brankár len vrchnou časťou hokejky. Obrovskú šancu spálil v úplnom konci Nagy, no Slovensko sa po bojovnom výkone muselo skloniť pred reprezentáciou USA, keď prehralo 1:2.

Prečítajte si tiež: Aký systém hry priniesol Craig Ramsay? Vysvetľuje odborník Igor Tóth