Reparát nevyšiel. Do osemfinále ide Slovensko z posledného miesta skupiny. Napriek tomu je tu v porovnaní so Soči 2014 veľký rozdiel. Mužstvo má tentoraz na konte štyri body, menšiu senzáciu a dva vyrovnané zápasy, v ktorom nám to tesne ušlo. Poďme teda spraviť tie dva malé ušetrené kroky teraz. Poďme zabojovať o štvrťfinále.

Bude vás zaujímať: Kľúč k úspechu proti USA? Vhadzovania

Centri, achilovka Slovenska

Posledné desaťročie chýba Slovensku kvalitný prvý center. Odráža sa to najmä na vhadzovaniach, ktoré sú aj na turnaji pod piatimi kruhmi veľkou slabinou. V predchádzajúcich dvoch zápasoch sa strední útočníci zlepšujú z tretiny k tretine. V tretej ich povyhrávali najviac. Najčastejšie o puk zabojoval Miloš Bubela. Z 38 pokusov bol úspešný 15-krát. Najlepším centrom je kapitán Tomáš Surový, ktorý so 48,48% uzatvára top 30 turnaja. Po jednom vhadzovaní sa podarilo vyhrať Martinovi Bakošovi, ale i obrancovi Ivanovi Barankovi. Naopak, Tomášovi Marcinkovi sa absolútne nedarí. Na buly prehral 24-krát.

Strelami šetríme

V prvej tretine sme všeobecne tým zakríknutejším mužstvom. Okrem slabých vhadzovaní sa nedarí ani koncovke. Výsledkom je predposledné miesto v počte striel. Poslednú Kóreu sme prevýšili iba o štyri strely. Celkovo slovenskí hráči ohrozili súperovho brankára 66-krát. Pre porovnanie, prvenstvo patrí Kanade so 110 strelami.

Najaktívnejším strelcom je obranca Michal Čajkovský s desiatimi strelami a z útočníkov Bubela so šiestimi. Úspešnosti skreslene dominuje Peter Ölvecký, ktorý z dvoch striel jednu premenil na gól. V zápase o štvrťfinále by sa mohol výraznejšie posmeliť Matej Paulovič. Ten nie je zatiaľ len bez bodu, ale i bez strely.

Na trestnej ako doma

Vylúčenie. Oslabenie. Prehraté buly. Strela. Gól. A keby len jeden. Ideálny model presilovky? Áno. Slovenskej? Žiaľ, nie. Ako štvrtý najtrestanejší tím škaredo doplácame na vylúčenia. Prvenstvo patrí Čajkovskému, ktorý sa so šiestimi minútami čestne umiestnil v top desiatke.

Pozitívom je, že faulovanie má v našom tíme klesavú tendenciu. V prvom zápase 12 minút, v druhom 10 a v poslednom len 8. Napriek tomu prichádzajú v najmenej vhodných okamihoch hry. Zbytočnosti ako chybné striedania či podrazenia nesmú v boji o štvrťfinále pokúšať.

DSC_5046.JPG Najaktívnejší strelec tímu, ale aj najviac trestaný. Michal Čajkovský si okrem desiatich striel a šiestich trestných minút pripísal jednu asistenciu.

V bráne okrem Jána a Laca Braňo s Konrádom

Pôsobenie slovenského tímu na olympiáde nie je len o nedostatkoch a chybách. Do osemfinále vstúpime s najúspešnejším bránkoviskom spomedzi ostatných. Konrád s Lacom podržali mužstvo v ťažkých chvíľach a zakaždým nás udržali v hre. O zápas menej a lepšie čísla má Laco. Zneškodnil 29 amerických striel a úspešnosť zákrokov sa mu vyšplhala na 93,55%.

Prečítajte si tiež: Ján Filc o Slovensku na olympijskom turnaji

Neraz čaroval lapačkou aj Konrád. Po prvej tretine v súboji s olympionikmi z Ruska zatiahol roletu a zvyšných pár pokusov o zvrátenie stavu, skončilo bezpečne v jeho moci. Proti Slovincom sa síce nepodaril rovnaký víťazný obrat, avšak zo zlyhania nemožno viniť Braňa. Spoľahlivo držal nerozhodný stav a spoluhráčom dával šancu na výhru.

DSC_5164.JPG Branislav Konrád zneškodnil v dvoch zápasoch 47 striel. Úspešnosť jeho zákrokov je 90,38%.

Jeden tím

Výkonu mužstva nezodpovedajú iba hráči, ale aj realizačný tím. Výsledky nasvedčujú tomu, že Ramsayho systém, všetci dopredu a všetci dozadu, sa osvedčil. Najproduktívnejší hráči sú totiž obrancovia. Dominik Graňák a Peter Čerešňák, hrdina zápasu s výberom z Ruska, majú zhodne po troch bodoch. Najlepší strelec? Nie je. Všetkých šesť gólov si prerozdelilo šesť hráčov, päť útočníkov a jeden obranca.

Nezabudnite si prečítať: Aký systém hry priniesol Craig Ramsay? Vysvetľuje odborník Igor Tóth

Áno, chýba líder, jednotlivec, ktorý by potiahol ofenzívu. Na druhej strane všetká zodpovednosť neleží na pleciach jedného hráča, ale celého tímu. Kto je v správnom čase na správnom mieste, musí vystreliť. A pokúsiť sa skórovať. Víťazí kolektív. A ten slovenský na to má.

Doteraz sme neinkasovali viac ako dvakrát. Zo siedmich gólov padli štyri v oslabeniach. Tie nám uškodili aj po výkonnostnej stránke. Veľa energie si hráči vykorčuľovali v početnej nevýhode a tá im dodatočne chýbala v rozhodujúcich okamihoch. Preto v zápase s USA nepotrebujeme zázrak, ale odvahu, srdce a čistú hru. Potrebujeme zabojovať a nechať na ľade všetko.

FOTO: Presilovka/ Alžbeta Takácsová