Slovenská hokejová reprezentácia bola po prvej veľkej previerke pod kanadským trénerom Craigom Ramsayom úspešná. Naši hokejisti nastúpili v Pjongčangu proti Olympijským športovcom z Ruska.

SLOVENSKO 3-2 Olympijskí športovci z Ruska (2:2, 0:0, 1:0)

Góly: 17. Ölvecký (Graňák), 18. Bakoš, 49. Čerešňák (Haščák, Bakoš) - 3. Gavrikov (Vojnov), 5. Kaprizov (Gusev)

Slovensko: Konrád (Laco) – Baranka, Starosta, Čerešňák, Graňák (A), Čajkovský, Valach, Ďaloga – Surový (C), Kudrna, Nagy (A) – Bakoš, Bubela, Haščák – Hovorka, Marcinko, Lamper – Krištof, Paulovič, Ölvecký – Cingel

OŠ z Ruska: Košečkin (Sorokin) – Gavrikov, Vojnov, Marčenko, Nestěrov, Zub, Zubarev, Kiselevič – Mozjakin, Daciuk (A), Kovaľčuk (C) – Kaprizov, Šipačov, N. Gusev – Širokov, Barabanov, Prochorkin – Andronov (A), Grigorenko, Kalinin – Telegin

Ruskí hokejisti sa do Slovenska pustili od úvodných sekúnd a vytvárali na naše obranné dvojičky veľký tlak. Prvý gól stretnutia padol už v 3. minúte. Strelecky sa presadil Prochorkin, ktorý tečoval projektil Gavrikova od modrej čiary. Ani sme sa z prvého inkasovaného zásahu nespamätali a Konrád dostal druhý gól. Kaprizov sa pred slovenským gólmanom uvoľnil a jemným tečom zvýšil na 2:0.

Slováci nedokázali vyjsť z vlastného pásma, ruskí hráči hrali aktívne, tvrdo a kontrolovali priebeh zápasu. Ramsayho zverenci si pripísali niekoľko dobrých šancí, chýbala však kvalitnejšia koncovka. Ako blesk z jasného neba prišiel gól Petra Ölveckého tri minúty pred koncom prvého dejstva, keď našiel priestor medzi nohami Košečkina. Na zníženie reagovalo Slovensko fantasticky. Martin Bakoš sa na ruského brankára rútil z pravého krídla a strelou ponad rameno Košečkina vyrovnal stav stretnutia na 2:2.

Prečítajte si tiež: Aký systém hry priniesol Craig Ramsay? Vysvetľuje odborník Igor Tóth

Druhú tretinu sme začínali v oslabení, no ubránili sme sa. V tejto časti hry sme sa viac dostávali do pásma Rusov, podarilo sa nám vyvárať útočné akcie a voči súperovi sme hrali tvrdšie. Znarokovi hokejisti nám však pohrozili žŕdkou a v polovici druhého dejstva sa Konrád blysol viacerými famóznymi zákrokmi, vďaka ktorým bol stav stále nerozhodný.

Spomedzi slovenských korčuliarov najviac ohrozovali Košečkina Paulovič s Krištofom, aktivitou hýril aj Čajkovský či Ďaloga, ktorý pri individuálnej akcii, keď potiahol puk zo stredného pásma až k ruskej svätyni, neskóroval.

Slovensko v záverečnej tretine zvyšovalo obrátky a malo k dispozícii niekoľko presiloviek. Napokon sme početnú výhodu využili v 49. minúte. Čerešňák sa oprel do puku a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Ruské družstvo hralo sedem minút pred koncom presilovú hru a Cingel s Lamperom sa ocitli v prečíslení, no gól z toho však nebol, Košečkin sa vyznamenal.

Ďalšiu obrovskú šancu nezužitkoval Lamper, ktorý išiel v oslabovke sám na ruského gólmana. Ani po tejto príležitosti sa slovenskí fanúšikovia neradovali. Rusi vytvárali na Slovensko veľký tlak, našich reprezentantov nepúšťali z vlastného pásma. Avšak necelé dve minúty do záverečného klaksónu mali hráči okolo kapitána Surového výhodu presilovej hry. Do konca stretnutia sa už nič vážne nestalo a Slovensko senzačne triumfovalo na ruskou družinou 3:2!

Bude vás zaujímať: Slovenskí obri a starček Ramsay

Craig Ramsay, tréner Slovenska (zdroj: rtvs): „Bolo to ťažké víťazstvo, najmä doháňať dvojgólový náskok. Nikto sa však nevzdával, dobre sme hrali oslabenia, hádzali sa do striel. Verili sme, že môžeme vyhrať, že sa môžeme postarať o prekvapenie. Je to veľký triumf. Chceme, aby hráči verili, že môžu vyhrať, aby verili sami sebe, nevzdávali sa. Sme jedem tím. Zároveň musíte veriť tomu, čo robíte, svojim schopnostiam. Inak nemôžete uspieť."