Na tenisových kurtoch sme často svedkami napínavých súbojov, ktoré dvíhajú divákov zo sedadiel. Pár zápasov v histórii však prekonalo všetky medze a stali sa z nich nezabudnuteľné drámy.

Nekonečná wimbledonská dráma nemala koniec

Absolútne najdlhší zápas tenisovej histórie sa odohral nedávno. Písal sa 22. jún 2010 a na súboj prvého kola Wimbledonu nastupovali Američan John Isner a jeho francúzsky súper Nicolas Mahut. Vtedy ešte netušili, čo ich čaká v najbližších hodinách a dňoch. Zápas dvoch tenistov, ktorých najsilnejšou zbraňou je servis, síce sľuboval dramatický priebeh, nikto však nemohol predpokladať, že sa dočkáme drámy, akú tenis vo svojej histórii ešte nezažil.

Prvý set pre seba získal po výsledku 6:4 americký tenista. Ten druhý však o niečo lepšie vyšiel Mahutovi, ktorý ho vyhral 6:3. Set číslo tri musel rozhodovať tajbrejk. Po ňom sa z vedenia 2:1 na sety tešil Nicolas Mahut, keď ho zvládol výsledkom 9:7. Isner sa však nevzdával, dokázal udržať koncentráciu aj vo štvrtom sete a hrozbu vypadnutia odvrátil rovnako úspešne zvládnutou skrátenou hrou. Po štyroch setoch tak bol stav nerozhodný 2:2 a zápas po prvýkrát prerušili pre tmu. V čase prerušenia mal duel 2 hodiny a 54 minút.

Nenápadný duel strhol na seba pozornosť celého sveta

V piatom sete sa už tajbrejk nehrá, a tak bolo jasné, že zápas bude pokračovať dovtedy, kým nebude rozdiel medzi oboma hráčmi dva gemy. John Isner s Nicolasom Mahutom však na druhý deň na dvorci číslo 18 predvádzali skvelé predstavenie pri vlastnom podaní a súperovi na druhej strane kurtu takmer nedovolili dostať sa do hry.

Už za stavu 32:32 bolo jasné, že sa vo Wimbledone odohráva najdlhší zápas v histórii tenisu. O niekoľko desiatok minút neskôr, za stavu 59:59, musel byť zápas opäť prerušený pre tmu. Obidvaja aktéri sa mali na kurt vrátiť i tretí deň, a to na ňom strávili bez dvoch minút už neuveriteľných desať hodín. Zo zápasu, ktorý pred začiatkom turnaja nevzbudzoval žiadnu veľkú pozornosť médií, sa stala v tom čase najsledovanejšia športová udalosť sveta.

Posledný gem strhujúceho zápasu medzi Isnerom a Mahutom

Postúpil Isner, víťazmi však boli obaja

Na tretí deň už to bola hra nervov, kto ako prvý dokáže využiť zaváhanie súpera na druhej strane dvorca. John Isner s Nicolasom Mahutom sa „naťahovali“ ešte ďalších 67 minút, po ktorých sa po výsledku 6:4, 3:6, 6:7(7), 7:6(3), 70:68 tešil z postupu do druhého kola vtedy 25-ročný John Isner. Zápas sa tak natiahol do troch dní a Isner s Mahutom strávili na kurte celkovo 11 hodín a 5 minút.

Už pred začiatkom jeho dohrávky v tretí deň sa k nemu vyjadrovali viaceré veľké postavy tenisu. Napríklad legendárny John McEnroe povedal: „Toto je tá najväčšia reklama pre náš šport. Som hrdý, že som toho súčasťou.“ Roger Federer bol stručný: „Je to absolútne úžasné. Tento zápas prekračuje všetky hranice.“ Novak Djokovič ocenil oboch zúčastnených: „Nech to už vyhrá hocikto, víťazi budú napokon obaja.“

Isner s Mahutom ovládli všetky historické štatistiky

Zápas Johna Isnera s Nicolasom Mahutom prekonal viacero rekordov. Okrem najdlhšieho duelu histórie to bol, samozrejme, tiež zápas s najvyšším počtom odohratých fiftínov a gemov tak v celom zápase, ako aj v jednom sete. Celkovo sa loptička dostala do hry až 980-krát a obaja hráči sa na podaní vystriedali 183-krát. O čom však bol do značnej miery tento zápas, hovorí jasne štatistika es Isnera s Mahutom. Tá vyznela v prospech Američana v pomere 113-103. Takéto množstvo bodov z podania si tenisová história taktiež nepamätá.

Jedna výmena trvala takmer polhodinu

Ženský tenis je v porovnaní s tým mužským ukrátený o takéto napínavé súboje už len z toho dôvodu, že sa v ňom nehrá na tri, ale len na dva víťazné sety. Aj preto bývajú ženské zápasy omnoho kratšie. Ten vôbec najdlhší odohrali v rámci už neexistujúceho turnaja WTA Central Fidelity Banks International v americkom Richmonde dve domáce hráčky – Vicki Nelsonová a Jean Hepnerová.

Ich súboj sa síce skončil už po dvoch setoch výsledkom 6:4, 7:6(11) v prospech Nelsonovej, no ponúkal niečo, čo v dejinách tenisu nemá obdobu. Nelsonová s Hepnerovou totiž v priebehu tohto duelu predviedli nekonečnú výmenu, počas ktorej si loptičku vymenili neuveriteľných 643-krát! Len o tento jeden fiftín bojovali Američanky 29 minút a celý zápas trval 6 hodín a 31 minút. Ide tak o suverénne najdlhší ženský duel v dejinách bieleho športu.

Druhým v poradí je z hľadiska dĺžky zápas štvrtého kola Australian Open 2011 medzi Taliankou Francescou Schiavoneovou a Ruskou Svetlanou Kuznecovovou, ktorý však trval „len“ 4 hodiny a 44 minút a skončil sa víťazstvom Schiavoneovej. Nedávny súboj Kristíny Mladenovičovej s Karolínou Plíškovou v rámci finále Pohára federácií, ktorý rovnakým výsledkom ovládla česká tenistka, síce trval 3 hodiny a 48 minút, no v tomto rebríčku sa radí až na jedenáste miesto.

FOTO: storieditennis.wordpress.com