Tohtoročný Australian Open nám priniesol nepochybne kopu prekvapení, či už vyradenie Novaka Djokoviča mladíkom z Kórejskej republiky alebo postup Marina Čiliča do semifinále cez Rafaela Nadala, ktorý zápas skrečoval po vyše 4-hodinovej bitke. O najväčšiu „bombu“ sa však bezpochyby postaral Roger Federer. Na konto si pripísal už šiesty titul z Australian Open a celkovo dvadsiaty grandslamový. Dosiahol tak ďalší významný míľnik svojej kariéry.

Finálový večer v aréne Roda Lavera

Federer sa na turnaji v Melbourne Parku prebojoval do finále s Chorvátom Marinom Čiličom bez straty setu. Prvé dva stratil až v samotnom finále, kde chorvátskeho tenistu nakoniec porazil po päťsetovej bitke po setoch 6:2, 6:7 (5), 6:3, 3:6, 6:1. Počas celého zápasu Čilič húževnato vzdoroval tvrdým a presným úderom švajčiarskeho tenistu, no posledný piaty set mu absolútne nevyšiel, čo neskôr aj sám priznal vo svojej záverečnej reči. „Mohli to byť životné dva týždne, Roger však odohral výborný piaty set,“ povedal Chorvát.

Za stavu 5:1 v prospech Federera švajčiarska žijúca legenda využila hneď prvý mečbal vďaka esu. Federer bol už pred finále pasovaný za jasného favorita, keďže s Čiličom mal pred zápasom vzájomnú bilanciu 8:1. Chorvát totiž Švajčiara porazil iba jediný raz, a to v semifinále v roku 2014 na US Open v New Yorku, kde vtedy aj zvíťazil, výhrou nad Keiom Nišikorim. Odvtedy ďalší grandslamový titul už nepridal, tentoraz mu to nedovolil Roger Federer.

Marin Čilič sa tak nestal prvým chorvátskym víťazom grandslamového turnaja na južnej pologuli, no aj tak nemusí mať hlavu v smútku. Po austrálskom finále sa zaradí na tretiu priečku rebríčka ATP, čo je doposiaľ jeho najvyššie umiestnenie. Hlavu v smútku určite nemá Roger Federer.

Švajčiar opäť prepísal históriu. Počtom trofejí z austrálskeho grandslamu sa vyrovnal Novakovi Djokovičovi a Austrálčanovi Royovi Enersonovi. V rebríčku grandslamových titulov má Roger náskok štyroch víťazných vavrínov pred Španielom Rafaelom Nadalom. Jeho bilancia je tak po novom 30 grandslamových finále, z toho 20 titulov.

Slzy šampióna

Svoju ďakovnú reč šampión zažal slovami: „Som veľmi šťastný, je to neuveriteľné, rozprávka pre nás stále pokračuje.“ Zároveň podotkol, že je šťastný aj z dôvodu, že ma zápas už za sebou, pretože čakanie naň celý deň bolo vyčerpávajúce. Vo svojej ďakovnej reči ďalej Federer ďakoval organizátorom a sponzorom za úžasný turnaj a fanúšikom za neopakovateľnú atmosféru. Priznal sa, že práve fanúšikovia sú tí, ktorí ho nútia dennodenne vychádzať na kurty trénovať. Taktiež pochválil dobrovoľníkov, ktorí sú podľa jeho slov najlepší na svete.

Ako pravý tenisový gentleman nezabudol ani na svojho oponenta Čiliča, ktorému pogratuloval k úžasnému turnaju a k tretiemu miestu v rebríčku ATP slovami: „Gratulujem ti k tretej priečke, je to neskutočný úspech, naďalej makaj tak, ako si to robil doteraz a dosiahni ešte viac.“ Ku koncu svojej reči na Rogera očividne doliehali všetky emócie. Pri burácajúcom potlesku publika, po tom, čo poďakoval svojmu tímu, sa neubránil slzám. Práve to z Rogera Federera robí ozajstného šampióna. Nie je to jeho špičkový jednoruký forehand ani nespočetné množstvo vyhratých zápasov, ale srdce odovzdané tenisu.

FOTO: screen/YouTube.com