Minulé leto sa pripravoval so Slovanom Bratislava. Vtedajší kormidelník slovenského zástupcu v KHL Miloš Říha ho chcel do tímu, ale Adam Liška sa rozhodol pre odchod do zámoria. 18-ročný útočník v rozhovore opisuje skúsenosti z pôsobenia v Kanade, hovorí o drafte do NHL a prezrádza, kde by mohol hrávať počas budúcej sezóny.

Rozhovor pre Presilovku pripravil Samuel Prekop

Kanadská skúsenosť

Pred uplynulou sezónou ste išli z HC Slovan Bratislava do kanadskej juniorskej súťaže OHL. Aké boli vaše prvé kroky v kanadskom meste Kitchener?

Kitchener je asi 50 minút od Toronta. Pozrel som si štadión. Už bola tma, takže to bolo veľmi rýchle. Iba som prišiel a už tam vedľa kanadskej vlajky visela aj slovenská, bolo to veľmi pekné. Celkovo som tam zažil neskutočné veci. Hneď v prvom zápase v rámci prípravy som si pripísal asistenciu, tak ma to potešilo. Na prvý gól som si počkal, počas prípravného obdobia som si vypracoval dobré šance, ale nevedel som ich premeniť. Keď prišla liga, skóroval som hneď v prvom zápase. Potom to už bolo lepšie.

Ako sa vyvíjala sezóna?

Zo začiatku to bolo parádne, mal som aj šťastie. Nebol som taký dominantný ako v slovenskej lige. V Kanade bolo veľmi ťažké sa presadiť, všetci boli korčuliarsky veľmi dobre pripravení. Nie vždy som hral veľa. Domáci tam väčšinou hrajú viac ako Európania a hoci som hral na ich úrovni, príležitosť dostali oni. Začal som hrať v prvej formácií, väčšinu sezóny som hral v druhej päťke, ale ocitol som sa aj v tretej či štvrtej lajne. Pred uzávierkou prestupov prišlo viacero kvalitných hráčov, napríklad Logan Brown, ktorý už hral desať zápasov aj v NHL. Preto som vypadol i z presilovkových formácií. Potom som nebol taký vyťažovaný.

Prečítajte si tiež: Miloš Roman po testoch pred draftom: Bol by som šťastný za druhé kolo

Ice-time vám teda postupne klesal?

Určite. V play-off, keď sme mali nabitý káder, môj priemerný čas strávený na ľade nebol taký ako väčšinu sezóny. Niekedy som odohral iba šesť minút, čo bolo veľmi málo. Inokedy som však hral aj pätnásť minút. Každý zápas play-off to bolo iné. Aké je to pre hokejistu, keď odohrá iba jedno či dve striedania za tretinu? Toto bola jedna z vecí, ktorú považujem za jednu z najväčších skúseností, ktoré som v Kanade zažil. Na Slovensku sa mi v živote nestalo, že by som takto sedel na striedačke. Teraz to bolo prvýkrát. Nebolo to o tom, že tréner povedal: sadni si a nehráš. Čakal som, kým povie, že ide hrať moja päťka. Vždy povedal inú a ja som stále čakal. Keď konečne povedal moju lajnu po desiatich minútach, musel som sa trochu rozhýbať, ale aj tak to nebolo jednoduché. Celkovo som mal z toho taký zlý pocit, keď proti nám išla naštartovaná päťka a my sme sa dostali na ľad po desiatich minútach. Na konci sezóny mi aj tréner povedal, že nie som horší hokejista ako ostatní, ale oni sú starší a sú tam dlhšie. Takisto mi povedal, že si veľmi váži charakter, aký mám, že som uprednostnil tím pred individuálnymi cieľmi. A že tak to bude prezentovať aj ďalej, keď bude o mne hovoriť iným ľuďom.

Nemali ste niekedy chuť zabaliť to a vrátiť sa do Európy?

Nikdy. Vždy to bolo tak, že keď niečo bolo zlé, tak iné veci boli dobré. Nikdy som o tom nejako neuvažoval. Samozrejme, išiel som tam kvôli hokeju, ale veľmi som tam vyrástol aj po osobnostnej stránke. Výborne som sa naučil angličtinu, to je do života veľmi dôležité. Gramaticky to síce nie je vždy stopercentné, ale dohovorím sa. Keď som išiel tam, tak som bol na letisku stratený, teraz, keď som išiel domov, už to nebol problém. V Paríži som zmeškal lietadlo, no už som si vedel všetko dohodnúť sám.

Aké mesto je Kitchener?

Má polmilióna ľudí, rovnako ako Bratislava. Nie je to typické mesto ako v Európe. Nie je tam toľko panelákov, skôr domčeky. Ale vždy som mal to, čo som potreboval. Nebolo nič, čo by sa nedalo zohnať.

Ako vyzeral váš bežný deň?

Každý deň bol iný. Hneď doobeda sme mali tréning, buď sme išli do posilňovne, alebo sme si na ľade zlepšovali zručnosti, učili sa rôzne kľučky a podobne. Neboli sme tam všetci, lebo mladší chalani ešte chodia do školy. Po tréningu je priestor na obed a krátky odpočinok. Už o druhej sme mali zraz pred ďalším tréningom. Samotná jednotka na ľade trvala väčšinou okolo hodiny. Potom som niekedy išiel do vírivej či studenej vane. Utekal som domov sa najesť a potom bol konečne čas pre mňa. To už bolo väčšinou sedem večer. Niekedy sme išli s chalanmi niekam von. Väčšinou som však už iba oddychoval, pozeral v televízii zápasy NHL alebo hral playstation. Boli aj dni voľna, keď som sa bol pozrieť do Toronta, ale počas tréningových dní to bolo náročné.

Navštívili ste aj zápas NHL?

Áno, boli sme aj s rodičmi, keď boli tu. Agent mi vybavil lístky, lebo sú veľmi drahé. Bol to veľký zážitok. Hralo Toronto proti Calgary. Škoda, že vtedy nehral pre zranenie Jágr. Bol to dobrý zážitok, Toronto zvíťazilo po nájazdoch. Takisto bol plný štadión – dvadsať tisíc ľudí.

Budúcu sezónu Slovan alebo zámorie

Blíži sa draft do NHL, kde sa môžete objaviť. Zúčastníte sa na ňom osobne?

Nie, budem doma, keďže nemám istotu, že si ma niektorý z tímov vyberie. Reálne mám šancu na štvrté až siedme kolo, takže uvidíme. Budem na Slovensku a veriť, že ma niekto draftuje.

Budete draft aspoň pozerať?

Chcel by som si pozrieť aspoň prvé kolo, je to pekná šou. Rád by som si to pozrel, je to pekné, ale chcel by som dopredu vedieť, či tam budem, lebo ak by si ma žiaden tím nevybral, zbytočne by som to pozeral štyri hodiny. Niečo si pozriem, ešte sa rozhodnem. Minulý rok som to pozeral, lebo mi o nič nešlo, tak som si to v pokoji pozrel. Väčšinou to je tak, že keby som mal byť draftrovaný, tak zrejme o tom budem vedieť pár hodín vpred.

Máte v NHL nejaký obľúbený tím?

Keď som bol malý, mal som rád Philadelphiu, ale teraz už ani veľmi nie. Akýkoľvek tím v NHL by som bral všetkými desiatimi.

Ste v kontakte aj so zástupcami reprezentácie do 20 rokov, keďže sa ešte môžete zúčastniť na svetovom šampionáte tejto kategórie?

Áno, mám pozvánku na turnaj v Zürichu. Sme tam pozvaní všetci chalani zo zahraničia, aby sme sa ukázali, keďže potom je už iba turnaj v novembri a tam sa nedostaneme všetci. Čiže je to posledná šanca ukázať sa pred majstrovstvami sveta. Vlani som na šampionáte bol, uvidíme, či sa tam dostanem aj tento rok. Verím, že to, čo sa nášmu ročníku nepodarilo na osemnástkach, sa nám podarí teraz. V nižšej kategórii sme mali na medailu, vždy nás od nej delil iba kúsok a chýbalo nám aj šťastie. Na domácom šampionáte sme hrali výborne, Rusi nás v rozhodujúcom zápase zdolali až v predĺžení.

Bude vás zaujímať: Presadí sa Rybár v Detroite? Toto sú jeho konkurenti

Ako to máte so školou?

Dorábal som si obchodnú školu s Martinom Fehérvárym v Trnave. Mám ukončený celý druhý ročník. Chcem si dokončiť aj ďalšie.

Momentálne ste v letnej príprave?

Áno. Myslel som si, že keď budem doma v Bratislave, tak si trochu oddýchnem, ale som dosť zaneprázdnený. Mám toho dosť. Robím si autoškolu, do toho mám dvojfázové tréningy, chodievam k fyzioterapeutovi či masérovi a ešte som sa aj učil do školy. Väčšinou sa dostanem znovu domov až večer, bez školy je to lepšie.

Kedy sa objavíte znova na ľade?

Budem na ľade so Slovanistami. Chcú ma tam, ja tam budem v podstate bojovať o miesto. Aj keby som sa vrátil do zámoria, je to pre mňa výhodné, že budem na ľade.

FOTO: Instagram/Adam Liška