Kolotoč F1 sa tento víkend presúva na trať, ktorá je nezvyčajná – na svete je len pár okruhov, ktoré majú tvar osmičky. Suzuka však ponúka omnoho viac ako len svoj netradičný profil. Preverí pripravenosť jazdcov i áut a zvyčajne ponúkne veľmi napínavé preteky od začiatku do konca.

Trať v prefektúre Mie bola vybudovaná v roku 1962 pre potreby automobilky Honda, ktorá ju využívala na testovanie nových komponentov. Dizajnérsky sa pod ňu podpísal Holanďan John Hugenholz. V tom čase bol jednotkou medzi traťovými architektmi. Okrem samotnej trate bol vystavaný aj rozsiahly zábavný park, ktorému dodnes dominuje ruské koleso.

Formula 1 sa však v krajine vychádzajúceho slnka predstavila až koncom nasledujúceho desaťročia a nebolo to na Suzuke, ale na okruhu pod horou Fuji. Táto trať je určite známa aj súčasnému divákovi, keďže nahradila Suzuku v sezónach 2007 a 2008. Všetky ostatné ročníky sa ale konali v prefektúre Mie.

Od svojho vzniku bol okruh prestavaný štyri razy. V roku 1983 boli pridané bezpečnostné bariéry, výstavbou poslednej zákruty spomalený prejazd boxovou uličkou a jedna dlhá rovinka bola zamenená za dve zákruty. Ostatné úpravy boli korekciami rýchlostí vo vybraných sektoroch a realizovali sa začiatkom tohto storočia.

Pozdĺž 5 807 metrov dlhej trate sú vystavané tribúny s kapacitou 155-tisíc miest. Diváci nielen na okruhu si aj tento rok užijú 307,471 kilometrov rozdelených do 53 kôl. To najrýchlejšie sa podarilo v roku 2005 Kimimu Räikkӧnenovi v monoposte McLarenu. Skúsený fínsky jazdec však nepatrí medzi rekordmanov v počte triumfov na Suzuke. Najviac, šesť, ich má na svojom konte Michael Schumacher, o dva zaostáva Sebastian Vettel, ktorého počet víťazstiev by bezpochyby rád dorovnal Lewis Hamilton. Medzi tímami sa historicky najlepšie darilo McLarenu, ktorý sa tešil v Japonsku až deväť ráz.

Minulý rok na Suzuke vystúpil na najvyšší stupienok úradujúci majster sveta Nico Rosberg a pripísal si tu svoje posledné víťazstvo v kariére. Túto sezónu sa bezpochyby budú chcieť pobiť o cenné body do Pohára jazdcov hlavní kandidáti na titul – Sebastian Vettel a Lewis Hamilton, no nie je vylúčené, že sa do čela pretekov môže dostať víťaz VC Malajzie Max Verstappen, jeho tímový kolega Daniel Ricciardo či jeden z ďalších jazdcov Ferrari a Mercedesu.

Podľa predpovedí počasia sa zdá, že rozhodovanie o dianí na trati bude len v réžii pretekárov, keďže počas víkendu sa predpokladá teplo a slnečno, čo zrejme poteší každého, kto si pamätá na nepríjemné daždivé preteky v sezóne 2014, ktoré sa skončili tragickou nehodou Julesa Bianchiho.

Ak chcete vidieť preteky v priamom prenose, budete si opäť musieť privstať, tento víkend skutočne poriadne – VC Japonska štartuje už o siedmej hodine ráno, no istotne sa oplatí natiahnuť si budík aj na nedeľu.

Program – Formula 1

08.október (nedeľa) – preteky: 07.00

Fanúšikom GP3 a Formuly 2 dávame do pozornosti, že tento víkend sa koná predposledný súťažný víkend ročníka a to v španielskom Jereze. Je pravdepodobné, že v F2 získa už tu titul Charles Leclerc. V GP3 sa oň musí ešte pobiť George Russell, jeho celkové víťazstvo v Španielsku nie je až tak pravdepodobné v porovnaní s Leclercom.