Ján Volko obsadil v šprinte na 60 metrov na halovom svetovom šampionáte v Birminghame šiestu pozíciu.

Slovenský reprezentant vstúpil do halových majstrovstiev sveta v anglickom Birminghame v treťom rozbehu šprintu na 60 metrov. Ovládol ho časom 6,66 sekundy a do semifinále postúpil z prvého miesta. Prienikom medzi 24 najlepších pretekárov si Volko splnil predšampionátovú ambíciu.

Neostalo však len pri postupe do semifinále. 21-ročná hviezda slovenskej atletiky dosiahla v treťom semifinálovom behu čas 6,58 sekundy, teda o stotinu horší výkon, než je jej osobné maximum. Jánovi Volkovi to zabezpečilo tretiu priečku v semifinálovom behu a kvalifikovanie sa do finále na základe času.

Člen tímu BK HNTN Bratislava sa stal prvým Slovákom od roku 1896, ktorému sa podarilo postúpiť medzi najlepších šprintérov na vrcholovom svetovom podujatí. Pred strieborným medailistom z halových ME v Belehrade 2017 to dokázal len Alojz Sokol ešte na prvých novodobých olympijských hrách v Aténach. V behu na 100 metrov na nich získal bronzovú medailu pre Uhorsko.

Zverenec trénerského tandemu Naďa Bendová-Róbert Kresťanko štartoval vo finálovom behu z prvej dráhy. Po svojej pravici mal tureckého atléta Barnesa. Svetový rekordér šprintu na 60 metrov a najväčší favorit Christian Coleman z USA mal štvrtú dráhu.

Finále šprintu na 60 metrov vyhral favorizovaný Christian Coleman časom 6,37 sekundy, čím zároveň stanovil nový rekord halových majstrovstiev sveta. Druhý finišoval Bingtian Su z Číny a bronzovú medailu si vybojoval Colemanov reprezentačný kolega Ronnie Baker.

Ján Volko mal najhoršiu štartovú reakciu, ale napriek tomu sa približne v polovici trate objavil okolo štvrtého miesta. V cieli z toho napokon bola šiesta priečka s časom 6,59 sekundy.

Mladý Bratislavčan zaknihoval jeden z najvýraznejších úspechov svojej kariéry, keď bol vôbec najrýchlejším Európanom v šprinte na 60 metrov z celého štartového poľa halových majstrovstiev sveta.

FOTO: facebook/TopAthletics