Vo svete športu je málo slávnejších súrodeneckých dvojíc. Serena a Venus Williamsové patria k tomu najlepšiemu, čo ženský tenis ponúka. Rok čo rok udivujú fanúšikov tohto športu svojimi výkonmi. Dnes sa postavia proti sebe v súboji o postup do osemfinále domáceho grandslamu US Open. Keďže pôjde o jubilejný 30. vzájomný duel v podaní dua, pozreli sme na tých predchádzajúcich 29.

Venus a Serena Willamsové sa na profesionálnom okruhu pohybujú už od roku 1994, respektíve 1995. Na prvé vzájomné meranie síl si však museli počkať do sezóny 1998. Stalo sa tak na prvom grandslame roka Australian Open, pričom pre mladšiu Serenu to bola premiéra v hlavnej súťaži niektorého z turnajov veľkej štvorky. Skúsenejšia Venus potvrdila úlohu favoritky a v druhom kole zdolala svoju sestru za jednu hodinu a 24 minút 7:6 (4), 6:1.

Serena sa prvého triumfu nad sestrou dočkala v nasledujúcej sezóne, keď ju zdolala na štvrtý pokus, a to vo finále antukového podujatia v Mníchove v troch setoch.

Úvod nového storočia patril v ženskom tenisovom svete práve sestrám Willamsovým, o čom svedčí aj fakt, že od roku 2001 do 2003 sa spolu stretli vo finále niektorého z grandslamových turnajov celkovo šesťkrát. Najmä sezóny 2002 a 2003 boli v znamení ich dominancie. Od Roland Garros 2002 až do Wimbledonu 2003 na seba nenarazili v súboji o trofej len na jednom z turnajov veľkej štvorky. Stalo sa tak na francúzskom grandslame v roku 2003. Takáto dominancia je pri súčasnej vyrovnanosti ženského tenisu dnes už len ťažko predstaviteľná.

Keď sa na sesterskú rivalitu pozrieme zo štatistického hľadiska, v celkovej bilancii je úspešnejšia mladšia Serena, ktorá z doterajších 29 konfrontácií ovládla sedemnásť. Jedenásťkrát rozhodoval o víťazke tretí set, pričom v troch prípadoch to bol až jeho tajbrejk.

V tejto sezóne si Venus so Serenou sily už raz zmerali a zhodou okolností to, podobne ako tomu bude dnes, bolo na domácej americkej pôde. V druhom kole WTA turnaja v Indian Wells bola úspešnejšia Venus, keď mladšiu sestru zdolala pomerne jednoznačne v dvoch setoch 6:3, 6:4, pričom duel trval 97 minút.

Na US Open si to najslávnejšie tenisové sestry medzi sebou rozdali celkovo štyrikrát, naposledy vo štvrťfinále v roku 2015. Skončilo sa to triumfom Sereny po výsledku 2:1 na sety. Ich posledný vzájomný grandslamový zápase je však ešte čerstvejší a mnohí tenisoví fanúšikovia naň tak skoro nezabudnú. Vo finále Australian Open 2017 predviedli Williamsové mimoriadne kvalitné tenisové predstavenie. Konečný výsledok 6:4, 6:4 v prospech Sereny bol vzhľadom na výkon oboch hráčok až príliš jednoznačný.

Aby sme však nehovorili len o rivalite, pozrime sa aj na ich spoločné úspechy. Venus a Serena spolu veľmi rady a často nastupujú vo štvorhre. O veľkých kvalitách tohto páru svedčí aj fakt, že z 23 deblových finále, do ktorých sa dostali, prehrali len jediný raz. Na WTA turnaji v San Diegu v roku 1999 nestačili na americkú dvojicu Lindsay Davenportová/Corina Morariuová 6:4, 6:1. Sestry Williamsové sa okrem iného spoločne tešili aj z troch zlatých olympijských medailí, keď zvíťazili v Sydney 2000, Pekingu 2008 aj Londýne 2012.

To, čo americké tenistky predvádzajú počas celého športového života, si zaslúži veľký obdiv. Kariéry oboch hrajúcich legiend bieleho športu sa však podľa všetkého pomaly blížia ku koncu, a tak si každý ich ďalší vzájomné stretnutie treba vychutnávať, ako by bol tým posledným.

FOTO: instagram.com/serenawilliams