Víťazkou posledného ženského vrcholu tenisovej sezóny – Turnaja majsteriek – sa stala Dánka Caroline Wozniacka, ktorá tak na tróne vystriedala Dominiku Cibulkovú.

Wozniacka bola až do dnešného dňa považovaná za jednu najväčších smoliarok tenisového roka. Finále proti Venus Williamsovej bolo pre ňu už ôsmym priamym súbojom o trofej za posledných desať mesiacov, no len druhým úspešným. Hráčka s poľskými koreňmi si však toho prežila celkom dosť nielen túto, ale aj niekoľko predchádzajúcich sezón. Najlepšie časy kariéry Caroline Wozniackej sa datujú do rokov 2010-2011, keď vládla rebríčku WTA. Už vtedy ukazovala veľkú konštantnosť výkonov, ktorá je na ženskom okruhu naozaj skôr výnimkou než pravidlom. V nasledujúcich rokoch však prišiel ústup zo slávy, ktorý vyvrcholil vlani, keď sa rodáčka z Odense prepadla až do ôsmej desiatky svetového poradia.

V aktuálnej sezóne to však bola tá „stará dobrá“ Wozniacka. Stále ešte len 27-ročná tenistka predvádzala tenis svetovej úrovne, no v rozhodujúcich momentoch jej akoby stále niečo chýbalo. Po šiestich finálových nezdaroch počas ôsmich mesiacov sa dočkala v pravý čas – mesiac pred začiatkom Turnaja majsteriek. V japonskom Tokiu nenašla premožiteľku, pričom vtedajšej svetovej jednotke Muguruzovej v semifinále, ako aj finálovej súperke Pavľučenkovovej, udelila jedného „kanára“. Už vtedy ukazovala, že ak bude pokračovať s takouto hrou aj v Singapure, bude veľmi ťažké ju zdolať.

No a Wozniacka v takejto hre aj pokračovala. V úvodných dvoch zápasoch proti svojej tohtoročnej „osudovej súperke“ Eline Svitolinovej a súčasnej svetovej jednotke Simone Halepovej stratila dohromady len štyri gemy, a tak si mohla dovoliť aj mierne zaváhanie v záverečnom dueli skupiny proti Caroline Garciovej. Ďalší duel dvoch Karolín – semifinále s Češkou Plíškovou – bol tenisovými odborníkmi označený za jeden z najlepších zápasov sezóny. Dánka v ňom v prvom sete ukázala mimoriadne pevné nervy, keď odvrátila šesť setbalov. Navyše, zvyčajne skvelo podávajúcej Češke dokázala až päťkrát zobrať servis. A aby toho nebolo málo, za celý zápas spravila Caroline Wozniacka len deväť nevynútených chýb, čo je najmä pri súčasnom ženskom tenise naozaj nevídaný výkon. O jej zaslúženom postupe po víťazstve 7:6(9),6:3 tak nemohlo byť pochýb.

Nedeľňajší finálový duel s nestarnúcou Venus Williamsovou ponúkal už od úvodu skvelý tenis plný pekných výmen. V prvom sete to bol síce naoko pomerne vyrovnaný tenis, Caroline Wozniacka však mala v rozhodujúcich okamihoch predsa len vždy o niečo navrch. Keď však mohla set za stavu 5:3 dopodávať, prišlo zaváhanie a náznak príležitosti pre staršiu zo sestier Williamsových. To, čo nevyšlo pri vlastnom servise, podarilo sa na príjme. Venus síce patrí medzi najlepšie podávajúce hráčky na okruhu WTA, no Wozniacka je zase jednou z najlepších tenistiek v defenzíve. To potvrdila v desiatom geme, keď dovolila inak slušne podávajúcej súperke uhrať len jednu loptičku a premenila hneď prvý setbal.

Dánka následne skvelým spôsobom zvládla aj vstup do druhého setu. Vynikajúco sa pohybovala, loptičky jej do kurtu padali „jedna radosť“, nevyužitý brejkbal bol len raritou a zdalo sa, že 37-ročná Williamsová odíde zo Singapuru s potupným finálovým debaklom. Wozniacka ešte bez náznaku nejakej väčšej nervozity zvládla pri vlastnom servise aj piaty gem druhého setu, no potom sa na kurte v Singapure začali diať veci. Venus Williamsová už zrazu nemala čo stratiť a začala predvádzať takmer bezchybný tenis, v niektorých prípadoch plný až exhibičných úderov. Mimoriadne skúsenej Američanke sa podarilo zmazať dva brejky a evidentne psychicky nalomenú súperku mohla „doraziť“ pri vlastnom podaní vyrovnaním na 5:5. Pred desiatou hrou druhého setu však prišiel za Caroline jej otec a tréner v jednej osobe Piotr Wozniacki, ktorý ju psychicky povzbudil natoľko, že o pár minút mohla jeho dcéra po využitom druhom mečbale oslavovať najcennejší titul doterajšej kariéry.

Šťastná Wozniacka s trofejou pre víťazku WTA Finals.

Áno, čítate správne. Caroline Wozniacka bola síce viac ako rok nepretržite ženskou svetovou jednotkou, pred Singapurom získala 26 turnajových vavrínov, no trofeje z „veľkých turnajov“ sa jej doposiaľ až neuveriteľne vyhýbali. Najlepšia dánska tenistka histórie bola vo finále WTA Finals už pred siedmimi rokmi, vtedy však v troch setoch nestačila na Kim Clijstersovú, na US Open si dvakrát zahrala finále, ale aj v týchto prípadoch zostala tesne pod vrcholom. Ženský svetový tenis mal v tomto roku až päť svetových jednotiek, tou koncoročnou je Simona Halepová, no výraznú stopu zakončenú vytúženým triumfom za sebou rozhodne zanechala aj Caroline Wozniacka. Tú singapurské víťazstvo vynieslo na tretie miesto svetového rebríčka, no ak bude v podobných výkonoch pokračovať aj v novej sezóne 2018, môžeme od sympatickej rodáčky z Odense očakávať útok na tie najvyššie méty. Ktovie, možno sa od nej dočkáme aj nejakého grandslamového titulu.

Foto: Instagram/WTA