Dve prehry a hrozivé skóre 2:11 – to je bilancia zvolenského HKM po úvodných dvoch kolách. Po nevydarenom vstupe do sezóny v Nových Zámkoch (1:5) prišla ďalšia facka na ľade vicemajstra z Nitry (1:6). Priebeh stretnutia pritom nenaznačoval, že by sa mal zrodiť debakel, veď do 47. minúty svietil na kocke stav 1:1.

Následne však Tomáš Mikúš rozpútal gólovú kanonádu domácich, ktorí v záverečnej dvadsaťminútovke prevalcovali súpera piatimi presnými zásahmi. Všetkých päť gólov pritom padlo v rozpätí iba desiatich minút. Do listiny strelcov sa postupne zapísali Paulovič, ten dokonca dvakrát, Krištof a Blackwater. Corgoni tak po výhre na ľade Banskej Bystrice zvládli aj druhý zápas sezóny, zatiaľ čo zverenci Petra Mikulu majú úplne iné starosti. V priebehu troch dní utrpeli dve vysoké porážky a prežívajú štart do sezóny ako zo zlého sna. Na obrovské zlyhanie v záverečnej tretine hľadali Zvolenčania slová len ťažko.

„Výsledok bol po dvoch tretinách prijateľný. Na začiatku tretej tretiny sme boli aktívnejší, no potom sme dostali zo šiestich striel päť gólov. To hovorí za všetko, ideme teda domov s debaklom. Ani poriadne neviem, čo sa stalo. Nie je to dobré, takýto štart si nikto z nás nepredstavoval. Musíme sa z toho otriasť a konečne sa chytiť. Treba si vstúpiť do svedomia a začať každý od seba. Každý musí plniť to, čo má a potom sa môžeme zlepšiť ako tím,“ povedal zvolenský gólman Marek Šimko.

Druhá vysoká prehra po sebe sa ťažko hodnotila aj kapitánovi HKM Lukášovi Juríkovi: „Neviem, čo k tomu povedať... Dve tretiny to bol z našej strany dobrý výkon. V druhej tretine sme dokonca mali navrch, boli tam dve-tri totálne tutovky do prázdnej brány. Jednoducho nám to nechce padať a veľmi by nám pomohlo, keby sa to konečne zlomilo. Aj tak to však bolo po dvoch tretinách dobré. Potom nás úplne položil lacný gól na 2:1, ako keby sme dva mesiace vkuse prehrávali. Jeden gól nás nemôže takto zlomiť. Dovtedy to bol vyrovnaný hokej, potom sme sa rozsypali ako malé deti.“ 

Rovnako ako v Nových Zámkoch, aj pod Zoborom boli „rytieri" svojmu súperovi minimálne vyrovnaní a výsledné skóre neodráža dianie na ľade. „Už v Zámkoch sme prvú polovicu nehrali zle, nakoniec to dopadlo, ako to dopadlo. To bolo pre nás mementom, dnes sme hrali zozadu zodpovednejšie, boli sme nepríjemní aj v brejkoch. Veľmi by nám pomohli fungujúce presilovky. Potrebujeme sa strelecky chytiť. Záver sme absolútne nezvládli, takto nemôžeme hrať, je to hanba pre náš klub,“ nešetril kritikou zvolenský odchovanec.

V každom z prvých dvoch zápasov zahrievali Zvolenčania trestnú lavicu až sedemkrát, spolu štrnásť vylúčení tak trénerovi Petrovi Mikulovi pridáva ďalšie starosti. „Riešime to už od Švajčiarska, kde sme mali neadekvátne množstvo vylúčení. Pramenilo to z faulov, ktoré boli-neboli. To už ale nebudem riešiť. Avšak aj do Nových Zámkov sme išli s tým, aby sme sa vyvarovali faulov. Vidíte sami, niekedy to jednoducho nejde. Niektorí hráči majú zrejme v hlavách pojmy o disciplíne trochu zmiešané. V prvých piatich minútach sme hrali zbytočne dvakrát v oslabení. To veľmi odoberá sily, ktoré chýbajú vo fáze, keď môžeme zápas rozhodnúť,“ povedal na tému nedisciplinovanosti svojich zverencov 62-ročný kormidelník, ktorý v priebehu oboch zápasov uvažoval aj nad striedaním brankárov, no napokon sa tak nestalo. „Uvažoval som nad tým, ale stav bol, aký bol, rozhodol som sa ich nechať dochytať. Nie je to iba vec brankárov. Dnes pred gólom na 2:1 stačilo iba dostať puk do stredného pásma, na ďalšie góly sme si tak isto „namazali“ sami, prihrávkami na hokejky súpera. Ťažko viniť brankára, keď ide súper do protiútoku. Inkasovaný gól je vecou celej päťky na ľade.“

Po dvoch zápasoch vonku čaká v piatok Zvolenčanov domáca premiéra v podpolianskom derby proti Detve. Napriek tomu, že bryndziari sú v pozícii favorita, bojovný tím nováčika určite kožu lacno nepredá a po zisku prvého bodu bude chcieť prvýkrát zakúsiť aj chuť víťazstva. Aby sa tak nestalo, musí Zvolen podľa Petra Mikulu toho veľa zmeniť. „V prvom rade budú musieť hráči zmeniť prístup a uvedomiť si, načo sem prišli. Ten tím sa stále skladá. Novotina, ktorá sem prišla, má dosť výrazné problémy s ponímaním európskeho hokeja. Pomaly sa už do toho dostávajú, stále nám však veľmi absentuje koncovka, aj keď máme dostatok šancí a veľmi na to trpíme. Pritom máme hráčov, ktorí vedia dávať góly. Neviem si to vysvetliť, zakončeniu sa dosť venujeme aj v tréningu, no vidíte, aký je zatiaľ výsledok,“ uzavrel zvolenský kouč.

foto: hkmzvolen.sk