2.kolo Slovenského pohára pod názvom Slovnaft Cup bolo aj v znamení súboja Dobrej Nivy, účastníka 5.ligy, a fortunaligistu zo Žiliny, ktorý bol veľkým favoritom na strednom Slovensku.

Žilinčania neprišli do dedinky v okrese Zvolen v optimálnej forme, aj keď posledný ligový súboj ovládli 7:1. Šošoni majú vo Fortuna lige bilanciu iba jednej výhry a troch nezdarov. Dobrá Niva vstupovala do pohára s remízou a prehrou na konte z piatej ligy, takže ani jeden z aktérov nemal výraznú formu, no favorit zápasu bol jasný. Rozdielovým faktorom boli štyri súťaže.

Koncert Otubanja a dobronivský hrdina

Hostia zo Žiliny sa podľa očakávaní tlačili pred domácu bránu od prvej minúty, avšak ich strelecké pokusy na otvorenie gólového konta zápasu stroskotávali na výborne chytajúcom gólmanovi Dobrej Nivy. Ten pri viacerých pokusoch predviedol aj brankársku ekvilibristiku, ktorou roztlieskal prítomné publikum. To sa v počte 1022 návštevníkov rozložilo okolo celého štadióna. Prvý gól duelu strelil v 19. minúte Gerebenits. Do polčasu sa gólovo do stretnutia zapísal dvomi presnými zásahmi Otubanjo, hrajúci s veľkým prehľadom a chuťou.

Domáci futbalisti sa snažili vyvíjať tlak na rozohrávku Žiliny, no bez väčšieho efektu. Útočné snahy domáceho OŠK boli nádejné, lenže Dobronivčania sa nedokázali dostať do zakončenia. Napriek tomu predviedla Dobrá Niva snaživý výkon, za ktorý sa aspoň v útočnej polovici nemusela hanbiť. Ústrednou postavou ich tímu však bol jednoznačne brankár Pavol Kováč.

IMG_3322.JPG Dianie na ihrisku zastavilo ošetrovanie žilinského hráča FOTO: Kristína Horváthová

Prvé dejstvo teda ovládli Žilinčania 3:0, navyše v druhej polovici už Dobrej Nive dochádzali sily, čo využívali hráči hostí na rýchle útoky po krídlach. Bufetárka ešte nedočapovala pivá a už dve minúty po štarte polčasu sa presadil Jankauskas, na ktorého v 62. minúte nadviazal Otubanjo a skompletizoval pohárový hetrik. Posledný zásah do dobronivskej siete poslal Polievka a uzavrel stav stretnutia 7:0 pre Žilinu.

Skvelá nálada

Aj keď domáce mužstvo už prehrávalo veľkým rozdielom, na miestnych priaznivcoch to nebolo poznať - súpera žiinského rangu si užívali, aplaudovali pri každom vyhratom súboji a neustále poháňali svojich.

Domáci mohli byť právom hrdí na svojho brankára, ktorý pochytal dvojciferný počet ďalších príležitostí a dokázal si poradiť i v náročnejších súbojoch. Výkon 22-ročného Kováča zdobila predovšetkým mrštnosť a skvelé reflexy. Na tento zápas tak napriek vysokej prehre len tak nezabudne, keďže likvidoval žilinské šance na gól ako na bežiacom páse.

Divácka návšteva

Duelu, na ktorý dali Dobronivčania zhotoviť aj pamätné šály, sa zúčastnilo aj niekoľko známych postáv zo športového prostredia. Nechýbal športový manažér MŠK Karol Belaník, hokejista HKM Zvolen Lukáš Jurík, predstavitelia Oblastného futbalového zväzu vo Zvolene či zástupcovia futbalového klubu zo Zvolena. Pozrieť sa na vlastných hráčov prišli taktiež funkcionári jednotlivých obcí. Medzi fanúšikmi a povzbudzujúcim davom boli tiež hektolitre piva, ktoré im spríjemňovali horúce počasie v Dobrej Nive.

IMG_3297.JPG Fanúšikovia podporovali svojich pozdĺž celého ihriska FOTO: Kristína Horváthová

Na štadión si našlo cestu až 1022 ľudí, čo je oproti piatoligovým stretnutiam (a niektorým fortunaligovým) veľmi vysoké číslo. Medzi priaznivcami sa našli tiež podporovatelia hostí, ktorí na seba upozorňovali silno zelenými tričkami a transparentom.

Žilina nenechávala nič na náhodu

Pred pohárovým zápasom sa kormidelník MŠK Adrián Guľa pre klubový web vyjadril, že Slovenský pohár pre jeho klub má váhu. „Motiváciu máme, pretože Slovenský pohár je pre nás vážna a dôležitá súťaž, ktorú sme spoločne ešte nevyhrali. Cesta na vrchol je dlhá, ale hrateľná. Preto pristúpime už k prvému zápasu v Dobrej Nive s plnou vážnosťou," komentoval začiatok pohára Guľa.

IMG_3351.JPG Spoločná fotografia oboch protagonistov FOTO: Kristína Horváthová

Klubový web Žiliny prirovnával Dobrú Nivu k súperom, ktorí môžu hrýzť. „Vieme, ako hrať so súpermi podobného rangu. Súper pôjde do stretnutia s odhodlaním znepríjemniť, sťažiť nám situáciu. Určite si budú chcieť zápas aj užiť, no to isté platí pre nás. Chceme hrať žilinským spôsobom, hrať v maximálnej rýchlosti a potom duel zvládneme. Rozdiel niekoľkých líg musí byť vidieť," povedal odhodlane lodivod MŠK pre mskzilina.sk, čo sa do bodky naplnilo, keďže hostia si odniesli zaslúžené a jednoznačné víťazstvo 7:0.

Brigáda na skrášlenie štadiónu

Futbalový stánok, ktorého kapacita je podľa Futbalnetu 950 divákov, bol domácimi priaznivcami, hráčmi aj fanúšikmi zveľaďovaný. Dobronivčania si dali pred pohárovým stretnutím záležať a povolali množstvo ľudí, ktorí brigádovali na štadióne klubu. Podľa fotografií domáci natierali lavičky na tribúne, trhali burinu, skrášľovali prostredie okolo ihriska a skvalitňovali prístupné chodníky do šatní a útrob. Dobrá Niva spustila prípravy už koncom júla, keďže pôvodný termín pohárového duelu mal byť 9. augusta.