Dominika Cibulková odohrala včera jeden z najnáročnejších zápasov kariéry. Po troch hodinách a dvadsiatich minútach zdolala Su Wei Hsieh z Taiwanu 7-6, 4-6 a 6-4. V zápase sa však vyskytol aj jeden kuriózny moment.

Včerajší zápas Cibulková na tlačovej konferencii označila slovami: „Bol to zápas, na ktorý budem veľmi dlho spomínať.” A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Čas je vzácny

Pred tohtoročnou edíciou US Open zaviedli organizátori niekoľko noviniek. Medzi nimi napríklad 25-sekundové odpočítavanie medzi výmenami. Ak hráč na servise nezačne podanie do 25 sekúnd, dostáva napomenutie za zdržiavanie hry. Svoje o tom vie už množstvo hráčov na turnaji.

Horúčavy ako v Austrálii

Druhé pravidlo organizátori zaviedli na rýchlo, aby pomohli udržať hráčom férové podmienky na zápasy. V New Yorku zavládli počas prvého týždňa extrémne horúčavy. Teplota sa vyšplhala na 36 stupňov a pocitová prekročila štyridsiatku. Takisto vlhkosť bola veľmi vysoká. Organizátori sa preto rozhodli medzi druhým a tretím setom u žien a tretím a štvrtým setom u mužov zaviesť desaťminútovú prestávku, počas ktorej hráči odchádzajú do šatní občerstviť sa a schladiť sa v ľadovom kúpeli.

Zaujímavý trest

Toto pravidlo využili aj včera počas zápasu Dominiky Cibulkovej. Po druhom sete obe hráčky odišli z dvorca na desaťminútovú prestávku. Prvá sa vrátila Su Wei Hsieh, potom Dominika. Keďže však prišla o minútu neskôr, dostala od hlavnej rozhodkyne penalizáciu v podobe straty prvých dvoch bodov z tretieho setu. Takže set začínal stavom 0:30.

Cibulková celú spornú situáciu opísala na pozápasovej tlačovej konferencii: „Iba mi povedali, že je tam desať minút prestávka. Ale nepočítajú s tým, že len cesta z kurtu do šatne trvá štyri minúty. Musela som najskôr prejsť cez všetkých fanúšikov. To pravidlo je čudné, mali by sa nad tým ešte zamyslieť, pretože mi trvalo tri-štyri minúty dostať sa späť na dvorec a rozhodkyňa mi povedala: stav bude 0-30. Nemohla som tomu uveriť.”

Na otázku, čo vlastne stihla za taký krátky čas v šatni, bratislavská rodáčka uviedla: „Len som si prezliekla šaty a vymenila topánky. A potom mi povedali, že je to už deväť minút. Tak som si len zaviazala šnúrky na topánkach a išla späť na dvorec, kde mi rozhodkyňa povedala, že za to, že som prišla o minútu neskôr, som dostala trest dvoch loptičiek. Ja som si pomyslela, že toto nemôžete myslieť vážne.”

Otáznik pritom vyvoláva aj to, či boli hráči s novým pravidlom oboznámení. „Ani som nevedela o tomto pravidle. Teraz si to už budem pamätať. Bola tam so mnou jedna pani, ktorá len povedala, že je to už deväť minút, tak som išla na kurt. Lenže vrátiť sa späť na dvorec zabralo viac času, pretože som čakala na ľudí, aby nás nechali prejsť. Myslím si, že nie je správne pre to stratiť dva fiftíny,” dodala Cibulková.

Bývalú štvrtú hráčku svetového rebríčka už v sobotu čaká zápas proti nasadenej štvorke turnaja Nemke Angelique Kerberovej.

„Hrali sme proti seba veľakrát. Najlepší zápas bol podľa mňa v roku 2016 (na turnaji WTA Finals v Singapure, pozn. red.), kde som ju dokázala poraziť. Bude to ťažké. Je to ďalšia ľaváčka a ja spravím všetko pre to, aby som bola pripravená na sobotu.”

FOTO: twitter.com/ACESport