Ani sme sa nenazdali a prvý mesiac roku je na konci. Taktiež aj prvý tohtoročný tenisový grandslam. Ako to obyčajne býva na týchto turnajoch, aj tento priniesol mnohé prekvapenia v podaní mladých nádejných hráčov. Na druhej strane i dominanciu harcovníkov.
Tenis sa pomaly, ale isto mení. Mladí perspektívni hráči vytláčajú starších a skúsenejších. Doplatil na to hlavne legendárny Roger Federer, ktorý titul neobhájil a prepadol sa z tretej pozície svetového rebríčka na šiestu. Mnoho mladých tvári – či už z mužskej alebo ženskej časti – si vybojovalo postup do druhého týždňa. Postupne začínajú výkonnostne predbiehať skúsenejších kolegov. Tí možno ešte vydržia nejaké sezóny, no mnoho ich nebude. Tenis sa posúva dopredu neskutočnou rýchlosťou, rôzne tréningové metódy a kondičné tréningy už od detstva sú jasným odkazom, že tento šport bude patriť mladým talentom.
V mužskom pavúku to potvrdil 20-ročný Grék Stefanos Tsitsipas. Jednoručný bekhend ako uliaty od profesora a maestra Federera, tvrdý, rýchly a presný servis ako z kanonády Isnera, dravý pohyb po kurte ako nezdolateľný a fenomenálny Djokovič. Tento hráč má pred sebou svetlú budúcnosť. Potvrdzoval to už minulý rok, keď vyhral Next Gen Finals hráčov do 21 rokov a zahral si finále na antukovom turnaji v Barcelone proti Nadalovi. Tento rok však bude, zdá sa, ešte lepším. Pravdepodobne sa do dostane do elitnej desiatky rebríčka, po Australian Open sa nachádza už na dvanástej priečke. Stretnúť sa tam môže s ďalším mladíkom Alexandrom Zverevom, ktorému patrí tretie miesto. V Austrálii začal na exhibičnom turnaji Hopman Cup po boku kolegyne Sakkariovej, kde takmer dosiahli finále, ktoré im vyfúkli Švajčiari Federer a Benčičová. Rozohral sa natoľko dobre, že hoci so švajčiarskou legendou na Hopman Cupe prehral v dvoch tajbrejkoch, na Australian Open mu to vrátil a porazil ho 3:1 na sety.
Pred turnajom vyhral prvý seniorský titul v Sydney 19-ročný domáci Alex De Minaur, ale žreb mu neprial a už v treťom kole ho vyradil neskorší finalista Nadal. Mladíci ako Chačanov (22), Medvedev (22), Zverev (21), Čorič (22), Tiafoe (22) alebo spomínaný Tsitsipas potvrdili svoje tenisové ambície patriť medzi najlepších na svete. Dvaja z vymenovaných dosiahli šestnásťfinále, traja osemfinále, ďalší postúpil medzi najlepšiu osmičku a Grék dokonca dokráčal do semifinále.
Anderson, Čilič, Thiem alebo Federer nenaplnili očakávania a nepostúpili do kôl im hodných. Juhoafričan sa rozlúčil s turnajom už v úvodnom zápase, Chorvát sa so svojimi súpermi natrápil tak, až mu došli sily medzi šestnástkou najlepších. Rakúšan, hrajúci v zlej forme už niekoľko mesiacov, negatívnu šnúru zápasov nepretrhol a po jednom víťazstve sa z turnaja porúčal domov. Azda najväčším prekvapením sa môže „popýšiť“ nestarnúci Švajčiar. Išiel sa pokúsiť o obhajobu titulu, ak by zvíťazil, bol by z toho víťazný hetrik. Mladícka krv a dravosť ho však prekvapila a prekonala. Pozitívna je však správa o jeho chuti hrať tenis aj naďalej. Vyhlásil, že sa po štyroch rokoch vráti na antukovú časť sezóny a zahrá si French Open.
Na tento turnaj asi nebude pozitívne spomínať končiaci Brit Andy Murray. Po pretrvávajúcich problémoch s bedrovým kĺbom sa pokúsil o reštart kariéry, ktorý nevyšiel podľa predstáv. S turnajom sa rozlúčil v úvodom kole. Dvojnásobný olympijský víťaz sa nechal počuť, že svoju úspešnú kariéru by chcel ukončiť na domácej pôde na Wimbledone. Môžeme len dúfať, že sa toho aj dočkáme.
Aj ženský pavúk bol v mnohom šokujúci a neočakávaný. Semifinále a životný úspech Collinsovej, vypadnutie Sereny Williamsovej vo štvrťfinále s Karolínou Plíškovou, i keď v rozhodujúcom sete viedla už 5:1 na gemy a mala k dispozícii dokonca štyri mečbaly. Plíšková však vývoj zápasu otočila, zvíťazila 7:5 v treťom sete, ale na finále aj tak nedosiahla. To si zahrali Naomi Osaková a Petra Kvitová.
Boj o pozíciu svetovej jednotky priniesol pikantný súboj nastupujúcej hviezdičky Japonky Naomi Osakovej a Češky Petry Kvitovej. Osaková predviedla nádhernú hru, síce sa po druhom sete a troch nevyužitých setbaloch musela ísť psychicky vyrovnať do šatne. Po jednom zisku podania Češky v rozhodujúcom sete zápas úspešne dopodávala. Avšak obrovský rešpekt patrí aj Petre Kvitovej, ktorá po prepade na Vianoce 2016 a poranení jej silnejšej ľavej ruky ani nevedela, či sa vôbec k tenisu vráti, no láska k tomuto športu bola natoľko silná, že sa nevzdala a urobila správne rozhodnutie. Vrátila sa do elitnej desiatky na svete a teraz jej už dokonca patrí druhá priečka.
Za zmienku stojí aj osemfinále 17-ročnej Američanky Amandy Anisimovej, kde ju vyradila neskoršia finalistka turnaja. Nemožno zabudnúť ani na domáci talent Ashleigh Bartyovú. Pred austrálskym publikom postúpila medzi osmičku najlepších a ukázala, že je s ňou potrebné počítať do budúcna. Aj semifinalistka Danielle Collinsová zahrala životný turnaj. Nenápadná hráčka si razí cestu medzi svetovú špičku. Po úvodnom grandslame roka poskočila z 35. priečky na 23. pozíciu.
Hráčky ako Šarapovová, Keysová, Stephensová, Halepová, Kerberová, S. Williamsová a Muguruzová postúpili síce medzi šestnásť najlepších, ale žiadna z nich okrem Sereny neprešla ďalej. Vlaňajšia víťazka Dánka Caroline Wozniacká skončila na rakete Marie Šarapovovej, ktorá ju vyradila v treťom kole po tuhom trojsetovom boji. To je jasný dôkaz, že ženský tenis je oveľa vyrovnanejší ako ten mužský, preto existuje aj široký okruh hráčok, ktoré môžu dosiahnuť obrovský úspech na grandslamových, ale aj bežných turnajoch počas sezóny.
Po austrálskych zápoleniach nás čaká niekoľko turnajov v Európe, no najmä dvojica marcových podnikov na tvrdom povrchu v USA – Indian Wells a Miami – predstavuje obrovské lákadlo pre tenisových fajnšmekrov. Tento tenisový rok bude zaiste zaujímavý. Ostáva nám už len počkať, ako celý maratón dopadne. Bude svetovú špičku držať trojica Djokovič, Nadal a Federer? Alebo sa dostanú k slovu mladíci? Bude Japonka Osaková svetovou jednotkou na dlhšiu dobu alebo len nakrátko, ako je to v ženskom tenise bežné?
FOTO: facebook/Australian Open