Novak Djokovič disponuje po dlhej súťažnej odmlke mimo tenisových kurtov túžbou znovu sa vrátiť na čelo rebríčka ATP. Pomôcť mu v tom má bývalý český tenista Radek Štěpánek, a to iba niekoľko týždňov po ukončení svojej vlastnej profesionálnej kariéry. Djokovič – prezývaný Nole – prijal do svojej tenisovej rodiny nového člena. Kto ju však tvoril uplynulé roky?

Vajda ako pevný článok NoleFam-u

Kariéra srbskej tenisovej superstar je bohatá na úspechy, vyhraté turnaje, grandslamy, ale aj na koučov. Na jeho tenisovej ceste, od začiatkov až po prvenstvo v rebríčku ATP, ho sprevádzalo niekoľko trénerov. Ruku k dielu bezpochyby priložil aj Marián Vajda. Slovák bol súčasťou NoleFam-u, ako nazýva svoj trénerský tím sám Djokovič, od roku 2006. Vtedy sa iba devätnásťročný Djokovič stal Vajdovým zverencom po grandslamovom turnaji French Open. Ich profesionálny vzťah prinášal počas dlhých jedenástich rokov vzájomnej spolupráce želané ovocie.

Z Novaka Djokoviča sa stala celosvetová tenisová megahviezda, žal jeden úspech za druhým. Vajda bol pri tom, keď Nole vyhral svoj premiérový titul na okruhu ATP na turnaji v holandskom Amersfoorte a bol aj pri jeho poslednom grandslamovom víťazstve v roku 2016 na Roland Garros v Paríži. Počas jedenástich rokov spoločnej driny členovia tímu prichádzali a odchádzali, no Vajda stále ostával.

V decembri roku 2013 obohatila NoleFam nemecká tenisová hviezda Boris Becker, údajne na žiadosť samotného Vajdu. Ten totiž chcel tráviť viac času so svojou rodinou a odovzdať aspoň malú čiastku trénerských povinností. Bývalá svetová jednotka a šesťnásobný grandslamový víťaz s Mariánom Vajdom teda spojil sily v Novakov prospech. Prvý turnaj, ktorý Becker strávil na trénerskej stoličke bol Australian Open 2014. Ohrial sa na nej celé tri roky. Svoju spoluprácu ukončili v roku 2016. V máji 2017 nadišiel koniec aj spolupráce Djokovič-Vajda. Napriek tomu, že Djokovič s Vajdom po svojom boku získal najväčšie úspechy svojej kariéry, napriek ich blízkemu priateľstvu, sa obidvaja dohodli na rozchode. Djokovič sa následne na svojej oficiálnej stránke vyjadril, že tak urobili po dôkladnej analýze ich spoločnej cesty a na základe dosiahnutých výsledkov a osobných plánov sa rozhodli svoju dlhoročnú spoluprácu ukončiť. Po érach s Vajdom a Beckerom oznámil Djokovič ďalšiu hviezdnu spoluprácu. Na jeho trénerskú stoličku si v najbližších rokoch bude sadať osemnásobný grandslamový víťaz André Agassi. Američan však svoje trénerské bremeno nebude niesť sám, pomôže mu Radek Štěpánek.

novak2.png

FOTO: instagram/Novak Djokovič

Vtipné oznámenie na Instagrame

Tridsaťdeväťročný bývalý český tenista, držiteľ titulov vo štvorhre z Australian Open a US Open a dvanásťnásobný grandslamový víťaz oznámili svoju spoluprácu vtipne prostredníctvom Instagramu. Djokovič sa v rámci svojho „Instagram Live“ najprv spojil s niekoľkými náhodnými fanúšikmi, keďže sociálna sieť Instagram ponúka najnovšie aj túto možnosť. Potom zavolal práve Štěpánkovi so slovami: „Koho tu máme ďalej, oh, pozrite sa, Radek Štěpánek je tu, poďme sa pozrieť čo robí.“ Počas ich rozhovoru Novak spomenul, že si hľadá nového kouča a ponúkol Radkovi, či ním nechce byť práve on, na čo Štěpánek odpovedal kladne. Počas celej konverzácie spolu vtipkovali aj o tom, čo Djokovič svojmu novému trénerovi ponúka. „Ponúkam ti zelený smoothie prvú stredu v mesiaci, ďalej açaí misku na dlhé lety a to je asi tak všetko,“ povedal s úsmevom Djokovič Štěpánkovi.

So smiechom obaja konštatovali, že na začiatok to úplne stačí. Po vtipnej konverzácii Nole vyzval Radka Štepánka, aby sa pripravil, pretože chce byť na kurte už zajtra. Český extenista mu odpovedal, že to nebude problém, pretože na neho už netrpezlivo čaká. Ukázalo sa že, Štěpánek po celý čas sedel vo vedľajšej miestnosti za dverami. Djokovič tak predstavil nového člena svojho tímu so slovami: „This is my new man!“ Nakoniec obidvaja povedali fanúšikom, že takýmto vtipným spôsobom chceli oznámiť svoju spoluprácu a že sa tešia na novú sezónu.

FOTO: instagram/Novak Djokovič